Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
275 Postów
Janek Szaradek
(opptymus)
Stały Bywalec
roccobarocco napisał:
opptymus napisał:

jezeli my wyjedziemy to zastapia nas chinczycy, turcy, badz ktokolwiek dla kogo bedzie to oplacalne.


owszem, ale jeśli Norwegia przejdzie na automatyzację - co jest nieuniknione z uwagi na bardzo wysokie koszty pracy, to czy ten kraj będzie potrzebować za 20 lat Chińczyka i Turka ? po co im kolejni nie potrafiący porozumiewać się w ich języku ?

opptymus napisał:

3. To, ze znaczna czesc osob straci prace w przetworstwie nijak ma sie do calej branzy, ktora sie zrestrukturyzuje i wyjdzie z tego mocniejsza. Automatyzacja zmniejszy koszty i zwiekszy zyski. Ludzie zmienia branze. Naturalnie rybołówstwo nie jest dziedzina przemyslu na podstawie ktorej mozna wyrokowac o stanie norweskiej gospodarki.


Ale załóżmy mimo wszystko: ropa przestaje być kluczowym paliwem, rybołówstwo przechodzi na automatyzację i zwalnia 50% osób zatrudnionych w branży, roboczogodzina w Norwegii należy do najwyższych na świecie a nowe kraje UE gonią stare - co wtedy ? czy Norwegia nadal będzie tak atrakcyjna dla Chińczyka i Turka, że to właśnie ten kraj wybiorą ? Tak jak napisałeś: wszystko w życiu zatacza koło. Tak więc to, że Norwegia teraz jest na topie nie znaczy,że za 20 lat nie będzie największą wioską Europy.

opptymus napisał:

Posuwajac sie na twoj sposob glebiej w futurologie ,mozna nadmienic, ze istnieja teorie, ze za kilkadziesiat lat maszyny .........
.


a to ja znam parę innych ciekawych teorii:

"Teoria im krótszy członek, tym szybszy wzrost PKBN. Naukowcy z Finlandii podjęli wyzwanie. Wedle ich najnowszych badań wzrost gospodarczy bardziej niż od ustroju politycznego współzależy od… rozmiaru męskiego członka. Ta teoria tłumaczy problemy w Grecji, a także potężny wzrost w Chinach.. Aby zweryfikować swoje hipotezy, autorzy badania sprawdzili korelację pomiędzy wzrostem PKB w 121 krajach w latach 1960-1985, a rozmiarem męskich narządów płciowych. W raporcie z badań zatytułowanym „Male Organ and Economic Growth: Does size matter? (Męskie Organy i Wzrost Ekonomiczny: Czy wielkość ma znaczenie?)" czytamy: “W badaniu zaobserwowano, że przy średnim rozmiarze męskiego członka 13,5 cm, kraj osiągał wyższy wzrost PKB, jeśli zaś średni rozmiar penisa przekraczał 16 cm, wówczas oznaczało to dla państwa załamanie ekonomiczne”.

Na podstawie powyższej teorii moglibyśmy z dużą dozą prawdopodobieństwa napisać w jakim tempie Norwegia będzie się rozwijać. Niestety nie dysponuję jakimikolwiek danymi...


Napisalem wyraznie, ze to futurologia. Uzylem co prawda blednego terminu, gdyz powinno byc hipoteza zamiast teoria.
To co napisales nie jest teoria, jest rowniez hipoteza. To, ze taka hipoteze mozna latwo sfalsyfikowawszy posilkujac sie innymi danymi ekonomicznymi jest naturalne.

1. Spoleczenstwo norweskie sie starzeje tak jak inne kraje starej europy, bedzie potrzebowalo imigrantow do opieki nad seniorami jak rowniez w kazdej innej galezi przemyslu. Potrzeba wymusi akceptacje dla tekiej imigracji. Zreszta, przechodzili to od 2004r z nami. Jest rzecza bezsprzeczna, ze azjaci szybciej naucza sie jezyka niz nasi- ktorzy od 10 lat twierdza, ze przyjechali jedynie na 3-6 miechow.

2. To rynek decyduje o cenach. Ustalanie sztywnych parytetow mozna robic na papierze. Jezeli norwegia stanie sie wioska jak piszesz, to najwartosciowsze umysly wyemigruja, a reszta bedzie musiala obnizyc oczekiwania. Mysle jednak, ze do tego nie dojdzie. Kraj nie bazuje jedynie na paliwach kopalnych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Cezary Andrzejewski
(Sanduski)
Wiking
Oj panowie,troche glowny temat sie rozmyl,czyz nie? mialo byc o funduszach a jest o prognozowaniu przyszlosci Norwegii.Co bedzie za 20 lat tego nikt nie wie i nasza autorka postu Anna tez nie wie w co zainwestowac.
Fundusze sa dobre jako alternatywa dla lokaty i tezy trzeba sie trzymac (chociaz doswiadczeni inwestorzy potrafia zrobic st zwrotu lepsza niz WIG,ale to juz inna bajka )
Moj przyklad z 6% jest jak njbardziej realny,bo ja juz go podalem po odliczeniu podatkow i inflacji,tylko inewstycja trzeba zarzadzac a nie wplacic jak na lokate i czekac
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Cezary Andrzejewski
(Sanduski)
Wiking
annakw napisał:
Heh Oczywiście,ze byłoby to wygodne ale jeśli taki jesteś mądry to poleć jakiegoś niezależnego doradcę, z którym będę mogła w taki sposób sobie porozmawiać

Aniu,widze ze masz motywacje a to juz polowa sukcesu Piotr dobrze pisze,ale ja bym byl z tym doradctwem ostrozony.Jak juz wczesniej pisalem,zanim zainwestujesz pieniadze zainwestuj czas w wiedze.Tutaj masz link do niezaleznego doradcy

www.tinyurl.pl?wMreDot2

On Ci nie powie jaki fundusz kupic i nie bedzie namawiac na jakis inny.Jest narzedzie pomocne do wyszukiwania najlepszych funduszy obecnie.Tam jest masa wiedzy na temat funduszy ogolnie, z czym to sie je.Literatury masz do konca roku.
Ja z tego korzystam juz 5 lat i jestem zadowolny W razie czego sluze pomoca.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
miralsa
(miralsa)
Wiking
Ostatnio coraz więcej się mówi o inwestowaniu w metale szlachetne, ale wszędzie głównie złoto i srebro. A co z platyną? Widzę, że jej cena jest bardziej zmienna, ale z drugiej strony to rzadki metal i używany w przemyśle. Jak myślicie, czy to dobry moment na kupno platyny jako zabezpieczenia oszczędności przed inflacją?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
78 Postów
orime
(orime)
Początkujący
Platyna to ciekawy temat, bo rzeczywiście jest mniej popularna niż złoto czy srebro, ale ma swoje zalety. Przede wszystkim jest rzadsza, a do tego ma szerokie zastosowanie w przemyśle – np. w motoryzacji i elektronice. Ceny rzeczywiście potrafią się wahać, bo zależą od popytu, ale na dłuższą metę może to być ciekawa inwestycja. Jeśli myślisz o ochronie przed inflacją, to platyna może być dobrą dywersyfikacją portfela, obok złota i srebra. Ja bym nie pakował w nią wszystkiego, ale jako dodatek – czemu nie. Możesz zerknąć tutaj: mennicamazovia.pl/pol_m_Platyna_Platynowe-Monety-159.html , mają tam różne opcje, jeśli chcesz sprawdzić, jakie monety są dostępne.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:-1  
Odpowiedz   Cytuj
287 Postów
noregg
(noregg)
Stały Bywalec
O kurcze co Wy tu robicie marnujecie sie ekonomisci
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok