
Kto może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymać rodzice lub inne bliskie osoby - jeśli przemawia za tym wzgląd na dobro dziecka. To, które osoby zajmujące się opieką nad dzieckiem będą mieć prawo do tego zasiłku, zależy od tego, jak blisko są one związane z dzieckiem. To znaczy, osoby zawodowo zajmujące się pomocą, np. przyznana rodzinie osoba kontaktowa, świadcząca wsparcie i pomagająca w kontaktach z urzędami, personel tymczasowego domu opieki, czy świetlicy terapeutycznej itp., nie mają prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, jeśli jednocześnie nie są prywatnie związane z dzieckiem.
Członkowie najbliższej rodziny mają prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w związku z pielęgnacją chorego dziecka lub pielęgnacją członka najbliższej rodziny w terminalnej fazie życia.
Kiedy można otrzymać zasiłek pielęgnacyjny?
Przypadek choroby dziecka
Aby mieć prawo do zasiłku opiekuńczego , trzeba po pierwsze spełniać ogólne warunki dotyczące przepracowanego okresu (tj. pracować przez co najmniej cztery tygodnie bezpośrednio przed momentem, w którym nastąpiła utrata dochodów, por. ustawa o ubezpieczeniach społecznych (folketrygdloven), § 9-2).
Prawo do zasiłku opiekuńczego można nabyć, jeśli sprawuje się opiekę nad dzieckiem w wieku poniżej 12 lat (ew. 18 lat, jeśli dziecko jest przewlekle chore lub niepełnosprawne), które jest hospitalizowane w placówce medycznej lub poddane leczeniu klinicznemu w szpitalu. (por. § 9-10 ustawy o ubezpieczeniach społecznych).
Warunkiem zaistnienia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego jest to, by dziecko wymagało ciągłego dozoru i pielęgnacji. Można dostać zasiłek, jeśli potrzeba dozoru i pielęgnacji trwa dłużej niż siedem dni kalendarzowych. NAV zacznie w takim wypadku wypłacać świadczenie począwszy od ósmego dnia.
Jeśli choroba lub uraz dziecka zagraża jego życiu, lub została uznana za bardzo groźną, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego może przysługiwać już od pierwszego dnia choroby dziecka, nawet jeśli dziecko nie znajduje się w placówce medycznej. W przypadkach tego typu prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mogą mieć oboje rodzice jednocześnie (por. § 9-11 ustawy o ubezpieczeniach społecznych).
Osoba pracująca może również otrzymać zasiłek pielęgnacyjny w okrojonym wymiarze w przypadku, kiedy dziecko wymaga stałego nadzoru i pielęgnacji, ale na część dnia lub na niektóre dni w tygodniu udało się zorganizować pomoc (dochodząca opiekunka itp.), odciążającą rodzica lub opiekuna (por. § 9-11a ustawy o ubezpieczeniach społecznych). Świadczenie może zostać zredukowane do połowy zasadniczej wysokości.
Przypadek pielęgnacji członka najbliższej rodziny
Jeśli ktoś opiekuje się w domu członkiem najbliższej rodziny w końcowej fazie życia, może otrzymać zasiłek pielęgnacyjny. Prawo do zasiłku przysługuje niezależnie od tego, czy pielęgnuje się taką osobę w jej własnym domu, czy w domu u siebie.
Jako członków najbliższej rodziny liczy się dzieci, wnuki, rodziców, dziadków i rodzeństwo. Do grupy tej mogą zostać zaliczone również inne osoby, ale w takim wypadku każdy przypadek będzie musiał zostać rozpatrzony indywidualnie.
Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny?
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wyliczana jest w taki sam sposób, jak chorobowe, czyli stanowi 100% wysokości dochodu będącego podstawą zasiłku chorobowego.
W przypadku zasiłku pielęgnacyjnego nie ma okresu pracodawcy. Czyli zasiłek, kiedy już pojawi się do niego prawo, jest wypłacany od razu przez NAV.
NAV wypłaca również pracobiorcom-świadczeniobiorcom wynagrodzenie urlopowe (feriepenger) naliczane od zasiłku pielęgnacyjnego, jednak jedynie za pierwsze dwanaście tygodniu pobierania tego zasiłku i/lub zasiłku edukacyjnego (opplæringspenger) w ciągu danego roku kalendarzowego.
Wynagrodzenie urlopowe stanowi 10,2% wysokości zasiłku pielęgnacyjnego.
Jak długo można otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny na chore dziecko można otrzymywać tak długo, jak długo dziecko potrzebuje ciągłego dozoru i pielęgnacji, a pozostałe warunki są spełnione. Zasada podstawowa jest jednak taka, że nie wypłaca się zasiłku pielęgnacyjnego, jeśli dziecko wymaga stałej opieki, tylko kiedy potrzeba taka pojawia się w określonym momencie w związku z chorobą lub urazem wymagającym np. hospitalizacji. Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem wymagającym stałej opieki, zasiłek pielęgnacyjny może zostać przyznany w drodze wyjątku w przypadku jeśli stan dziecka pogarsza się i staje się niestabilny.
Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie w oparciu o dokumentację medyczną choroby.
Jeśli potrzeba pielęgnacji ustaje z powodu śmierci dziecka, można mieć prawo do pobierania świadczenia jeszcze przez trzy miesiące po jego śmierci. Warunkiem takiego prawa jest uprzednie pobieranie nieokrojonego zasiłku pielęgnacyjnego przez co najmniej trzy lata.
Jeśli chodzi o pielęgnację członków najbliższej rodziny w terminalnej fazie życia, można otrzymać zasiłek pielęgnacyjny za maksymalnie 60 dni w przypadku każdego pacjenta.
Jak ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny?
-
Jeśli ktoś chce wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny w związku z chorobą dziecka, placówka medyczna odpowiedzialna za leczenie dziecka musi wypełnić orzeczenie lekarskie wymagane przy podaniu o zasiłek pielęgnacyjny na chore dziecko (oznaczenie formularza NAV: 09-11.05). Formularz ten nie jest dostępny na stronie internetowej NAV-u. Placówka medyczna zamawia go w biurze NAV, a po wypełnieniu osoba ubiegająca się składa go wraz z podaniem do swojego biura NAV.
-
Jeśli ktoś chce wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny w związku z opieką nad członkami najbliższej rodziny w terminalnej fazie życia, lekarz lub placówka medyczna, która zajmowała się pacjentem, musi wypełnić orzeczenie lekarskie wymagane przy wniosku o zasiłek pielęgnacyjny w terminalnej fazie życia (oznaczenie formularza NAV: 09-12). Formularz ten nie jest dostępny na stronie internetowej NAV-u. Lekarz zamawia go w biurze NAV. Wniosek o zasiłek wraz z wypełnionym orzeczeniem należy złożyć lub przesłać do biura NAV-u w miejscu zamieszkania pacjenta.
Zasiłek pielęgnacyjny może być wypłacony wstecz za maksymalnie trzy miesiące od momentu otrzymania podania przez NAV, pod warunkiem, że warunki do jego przyznania były w tym okresie spełnione.
Jeśli o zasiłek ubiega się osoba zatrudniona na etacie, pracodawca musi dosłać do NAV-u formularz informacji o dochodach (oznaczenie formularza: NAV 08-30.01).
Informowanie o zmianach
Jeśli w sytuacji osoby ubiegającej się bądź pobierającej świadczenie nastąpią zmiany, które mogą mieć znaczenie dla prawa do zasiłku lub jego wysokości, należy bezzwłocznie powiadomić o nich swoje biuro NAV-u.
Źródło: NAV

To może Cię zainteresować