W Norwegii zarejestrowane kontakty nie są anonimowe. [zdjęcie poglądowe]
stock.adobe.com/licencja standardowa
Sprzedaż paneli słonecznych, reklamy banków albo reakcje na ofertę sprzedaży wystawioną na jednej ze stron aukcyjnych – w Polsce często otrzymuje się połączenia od nieznanych numerów. W przewadze przypadków jednak trudno je zidentyfikować.
Podobnie w drugą stronę: książki telefoniczne dawno wyszły z obiegu i kiedy chcemy się skontaktować z osobą prywatną, rzadko kiedy da się znaleźć jej numer np. w internecie.
Tymczasem w Norwegii zarejestrowane kontakty nie są anonimowe. Istnieją strony kompilujące dane mieszkańców kraju fiordów, dzięki którym po imieniu i nazwisku lub numerze telefonu da się wyszukać daną osobę.
Wszystko w jednym miejscu
Najczęściej wykorzystuje się do tego portal 1881.no i gulesider.no. Stanowią one swoiste katalogi i połączenie żółtych i białych stron, czyli wersje online wydawanych kiedyś w formie papierowej list kontaktów. Za pośrednictwem tych stron można wyszukać zarówno zarejestrowane w Norwegii firmy, jak i osoby prywatne. Zawarte w nich informacje mogą obejmować imię i nazwisko, adres, numer telefonu, faks, e-mail oraz stronę internetową.
Wirtualne książki telefoniczne są aktualizowane na bieżąco. Dla danych finansowych 1881 ma oddzielną stronę: regnskapstall.no.
Za pośrednictwem tych stron można wyszukać zarówno zarejestrowane w Norwegii firmy, jak i osoby prywatne.Źródło: fotolia.pl/royalty free
Chociaż Europejska Konwencja Praw Człowieka stwierdza, że każdemu należy się prywatność i ochrona danych osobowych (co również jest zgodne z norweską konstytucją), rozległa cyfryzacja doprowadziła do znacznie większych możliwości gromadzenia i kompilowania informacji m.in. o mieszkańcach kraju fiordów.
Mimo ochrony danych w Norwegii wielu przyjezdnych lub firm rejestrujących nad fiordami swoją działalność może być zaskoczonych, że Norwegia udostępnia informacje, które w innych państwach uchodzą za anonimowe.
Natarczywe numery
Jednak – jak zresztą w Polsce – również i w Norwegii udręką okazują się firmy sprzedażowe. Poza tym, że nękające numery telefonów można sprawdzić na stronach typu Gulesider, powstał oddzielny portal kompilujący najbardziej uciążliwe komercyjne kontakty o nazwie telefonterror.no.
Strona 1881 jest jak wirtualna książka telefoniczna.1881.no/screenshot
Istnieje kilka sposobów na ochronę przed niechcianymi połączeniami. Można się zarejestrować w bazie Brønnøysundregister i zastrzec swój numer przed telefonami reklamowymi lub poprosić o wykreślenie własnego numeru z rejestru danej firmy, która akurat do nas zadzwoniła. Najprostszym sposobem jest jednak blokowanie numerów, z których dzwonią firmy sprzedażowe i gromadzące statystyki.
Źródła: om.1881.no, Gulesider,