Większe zapotrzebowanie na dystrybucję żywności może spowodować konieczność wprowadzenia kryteriów, kto może otrzymać pomoc. [zdjęcie poglądowe]
stock.adobe.com/licencja standardowa
Coraz więcej osób zwraca się o pomoc żywnościową do organizacji wolontariackich w Norwegii. Według najnowszej ankiety fundacji badawczej Fafo połowa zainteresowanych to rodziny z dziećmi, z których większość otrzymuje jedno lub więcej świadczeń socjalnych. Dużą grupę zainteresowanych ustawiających się w kolejce po jedzenie stanowią także uchodźcy z Ukrainy.
Z raportu wynika również m.in., że oprócz ukraińskiego wielu odbiorców ma też pochodzenie syryjskie. Co czwarty odbiorca ma norweskie korzenie. Spośród punktów gastronomicznych wydających darmową żywność aż 2 na 3 odnotowały zwiększone zainteresowanie w ciągu ostatniego półrocza, a jeszcze więcej wzrost w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Naukowcy twierdzą, że w Norwegii pojawia się nowy rodzaj ubóstwa.
Będą surowsze kryteria?
Połowa zarejestrowanych odbiorców pomocy żywnościowej twierdzi, że w tym roku, czyli w pierwszej połowie 2023 r., po raz pierwszy odwiedziła wolontariacki punkt gastronomiczny. 14 proc. respondentów ma związek z życiem zawodowym. Najczęściej pracują w niepełnym wymiarze godzin lub dorywczo, a 3 proc. na pełen etat – wynika z raportu.
– Przyzwyczailiśmy się uważać ubóstwo w Norwegii za zjawisko względne. Oznacza to, że jesteś w gorszej sytuacji, ale nadal masz to, co niezbędne. Fakt, że mamy do czynienia z takim wzrostem liczby osób, które nie mają wystarczającej ilości żywności, wskazuje, że w Norwegii również możemy mieć ubóstwo – mówi dyrektor zarządzająca Tone Fløtten z Fafo.
Większe zapotrzebowanie na dystrybucję żywności może spowodować konieczność wprowadzenia kryteriów, kto może otrzymać pomoc – piszą badacze. Raport Fafo pokazuje, że osoby odbierające torby z darmowym jedzeniem doświadczają różnego stopnia braku bezpieczeństwa żywnościowego. Niektórzy nie mają dość jedzenia, inni nie mogą sobie pozwolić na zdrową dietę, a jeszcze inni muszą ograniczyć budżet na jedzenie, aby mieć pieniądze na inne cele. Niedawne badanie SIFO dowodzi, że 151 tys. gospodarstw domowych w Norwegii znajduje się w „złej sytuacji” finansowej.
Nowa grupa odbiorców
Raport Fafo opiera się na kilku źródłach danych: cyfrowej ankiecie wypełnionej przez punkty dystrybuujące żywność, ankiecie wśród osób korzystających z pomocy żywnościowej oraz studium przypadku dystrybucji darmowego jedzenia w ośmiu norweskich gminach. Obejmuje ono prace terenowe, wywiady z pracownikami i wolontariuszami, a także niektórymi osobami odbierającymi żywność. Badacze przeprowadzili także rozmowy z urzędnikami gminnymi i zatrudnionymi w NAV.
W Norwegii istnieje kilkaset punktów dystrybucji żywności. Zlokalizowane są na terenie całego kraju, ale większość z nich znajduje się w dużych miastach.
Armia Zbawienia to jedna z organizacji zajmujących się pomocą żywnościową w Norwegii.Źródło: Fot. materiały Armii Zbawienia
Jak wynika z raportu, w badaniu wyraźnie wskazano dwa wyzwania stojące przed państwem: jednym z nich jest niebezpieczeństwo, że kolejki po żywność osłabiają zaufanie do polityki opieki społecznej nie tylko wśród osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji finansowej, ale także wśród pozostałej części populacji. Po drugie, część beneficjentów świadczeń publicznych przez długi czas utrzymuje się z bardzo niskich dochodów.
Dodatkowo z nowego badania NAV wynika, że we wrześniu br. z pomocy społecznej skorzystało o 16 proc. więcej osób w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Wzrost ten jest zróżnicowany w poszczególnych gminach i wynosi od 8 do 35 proc. Największą grupę nowych odbiorców stanowią uchodźcy z Ukrainy.
– To zarówno potwierdza, jak i niuansuje historie, które widzieliśmy i słyszeliśmy w mediach oraz od innych podmiotów. Kiedy widzimy w Norwegii rosnącą liczbę osób, które nie mają dość pieniędzy, aby zapłacić za podstawowe rzeczy, takie jak mieszkanie, prąd, wyżywienie i zajęcia dla dzieci, jest to rozwój, którego nie chcemy i któremu musimy przeciwdziałać – mówi dyrektor ds. pracy i opieki społecznej w NAV Hans Christian Holte.
Źródła: NAV, Fafo, VG, MojaNorwegia.pl
26-11-2023 18:42
4
0
Zgłoś
26-11-2023 13:16
19
0
Zgłoś
26-11-2023 12:17
46
0
Zgłoś
26-11-2023 11:36
29
0
Zgłoś
25-11-2023 21:43
58
0
Zgłoś