Wizyta u norweskiego lekarza bez tajemnic. Za większość usług zapłacisz

Kontakt z norweską służbą zdrowia różni się od podobnego działania w Polsce. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
W przypadku wizyty w przychodni opłaty zazwyczaj reguluje się na miejscu. W szpitalach lub pozostałych większych placówkach rachunki wystawiane są w terminie kilku dni.
Lekarz rodzinny w Norwegii
Polacy przebywający w Norwegii czasowo również mają prawo do otrzymania podstawowej opieki medycznej. Muszą jednak posiadać kartę EKUZ. Obowiązują ich te same zasady, co w przypadku mieszkańców kraju fiordów. Wizyty będą wiązać się z koniecznością zapłaty egenandel.
Leczenie u specjalisty w Norwegii
Szpital lub lekarz-specjalista, do którego dokument jest skierowany, ma obowiązek podjąć decyzję w ciągu 10 dni, czy pacjentowi przysługuje konkretne badanie lub leczenie. W nagłych sytuacjach skierowanie nie jest wymagane.
Po otrzymaniu pozytywnej informacji od lekarza lub placówki pacjent musi poczekać na ustalenie terminu wizyty. W zależności od schorzenia i wybranego specjalisty, może trwać to od kilku dni do kilkunastu miesięcy.

Dodatkowe usługi medyczne mogą być realizowane w placówkach publicznych, jak i prywatnych, o ile podpisały umowę z norweskimi władzami ds. zdrowia.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Rejestracja w norweskiej przychodni przypomina proces zapisania się do lekarza w Polsce. Rejestratorka lub rejestrator przeprowadza krótki wywiad medyczny, po którym zapada decyzja o ustaleniu terminu. Nad fiordami nie funkcjonuje znany nad Wisłą podział na przychodnie dziecięce i dla dorosłych. Wszystkie osoby uczęszczają do tych samych placówek.
Recepta w Norwegii
Norweska Agencja Leków wskazuje, które leki mogą być wydawane na podstawie niebieskiej recepty oraz jakie warunki muszą być spełnione, by otrzymać wskazane medykamenty. Jeśli lekarz uzna, że pacjent spełnia wymagania, może wypisać mu niebieską receptę. Wcześniej dokładnie analizuje dokumentację medyczną.
Pacjenci, których własna część kosztów leczenia (suma bez uwzględnienia wydatków poniesionych przez państwo) w ciągu roku przekroczyła kwotę 3040 NOK, mogą liczyć na otrzymanie tzw. frikort.
Norweska służba zdrowia informuje o możliwości skorzystania z tłumacza w trakcie świadczenia usług medycznych. O chęci zasięgnięcia pomocy językowej należy poinformować w trakcie rejestracji.
Koszty leczenia w Norwegii
- 375 NOK – za wizytę lub konsultację u specjalisty,
- od 170 do 407 NOK – za wizytę u lekarza rodzinnego,
- 61 NOK – za testy laboartoryjne,
- 275 NOK – za rentgen.
Udziału własnego nie muszą wnosić m.in. dzieci i młodzież do 16. roku życia, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby zakaźne niebezpieczne dla społeczeństwa oraz osoby, u których stwierdzono wypadek przy pracy. Pełny wykaz dostępny jest na portalu Helsenorge.

Polacy – nieposiadający stałego numeru personalnego – muszą pamiętać, by udając się do lekarza lub apteki zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz ważną kartę EKUZ.Fot. Fotolia
Norweska służba zdrowia oferuje specjalny program wsparcia dla kobiet, które nie ukończyły 22. roku życia. Zainteresowane mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu środków antykoncepcyjnych. Łatwiej otrzymać także receptę, którą poza lekarzami, może wypisać także pielęgniarka.

To może Cię zainteresować