„To największa zmiana od czasów reformacji”: Kościół Norwegii rozstał się z państwem

Kirkenes kirke wikimedia.org/Htm/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
1 stycznia, po prawie 500 latach, Kościół Norwegii formalnie zerwał więzi łączące go z norweskim państwem. – Stajemy naprzeciwko największej zmiany organizacyjnej od czasów reformacji – powiedział Jens-Petter Johnsen, który stoi na czele Narodowej Rady Kościoła Norwegii.
Największa zmiana od reformacji
– Stajemy naprzeciwko największej zmiany organizacyjnej od czasów reformacji. Zmiany doprowadzą do wyraźnego rozdzielenia Kościoła od państwa.
Zmiany w Konstytucji
Kościół narodowy czy państwowy?
Kristin Mile, sekretarz generalna Norweskiego Towarzystwa Humanistycznego (HEF), jest zdania, że sformułowanie zawarte w konstytucji uniemożliwia całkowity rozdział Kościoła od państwa.
Jak długo konstytucja mówi, że Kościół Norwegii jest norweskim kościołem narodowym, i że powinien być wspierany przez państwo, tak długo będziemy mieć kościół państwowy.
– To jest w pewnym sensie jeszcze gorsze niż połączenie szczególnej wspólnoty religijnej z państwem – powiedziała Mile.
Przedstawiciele HEF nadal dążą do całkowitego rozdzielenia Kościoła od państwa.
Kościół także zaniepokojony
– Kiedy mieliśmy kościół państwowy, trwały dyskusje wokół pytania, czy mamy kościół, w którym o wszystkim powinno decydować państwo. Z kościołem narodowym debata skupia się wokół zagadnienia, w jakim stopniu ludzie powinni sami o wszystkim decydować – powiedział Johnsen.
Kwestia tego, w jak dużej mierze ludzie powinni ingerować w zasady Kościoła, stała się szczególnie istotna w kwietniu ubiegłego roku. Organizacja Otwarty Kościół Ludowy (Åpen folkekirke) odniosła wtedy ogromne zwycięstwo – parom homoseksualnym pozwolono zawierać śluby kościelne.
Kościół i państwo razem od XVI wieku
źródła: dagsavisen.no, rp.pl
To może Cię zainteresować
21-01-2017 13:56
40
0
Zgłoś
15-01-2017 15:16
0
-42
Zgłoś