Powiedzieć „tak”: w sądzie, konsulacie czy w kościele? Ważne, żeby skompletować dokumenty

Aby wziąć ślub w Norwegii, trzeba pamiętać o wielu dokumentach. fotolia.com - royalty free
Procedury nie są skomplikowane, jednak zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów zajmuje dużo czasu, dlatego najlepiej zacząć ich kompletowanie minimum 4-5 miesięcy przed ślubem.
Urząd podatkowy decyduje o pozwoleniu na ślub
Jeśli ślub w Norwegii chce wziąć dwoje obywateli Polski, to przede wszystkim muszą posiadać pozwolenie na stały pobyt w tym kraju.
Lista niezbędnych dokumentów
Dodatkowo do wniosku własnego należy dołączyć dwa oświadczenia o świadkach (Forlovererklæring) wypełnione przez osoby, które znają przyszłych małżonków, po jednym od każdej ze stron.
Wyjątkiem jest rozwód na terenie kraju nordyckiego, pod warunkiem, że oboje małżonków zamieszkiwało ten kraj i byli jego obywatelami w momencie uzyskania rozwodu.
Polacy muszą mieć dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego
Dokumenty wymagane do wydania zaświadczenia stwierdzające brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa za granicą:
- dokumenty tożsamości pary
- zapewnienie (druk dostępny w urzędzie)
- oryginały aktów urodzenia* obojga przyszłych małżonków
- jeśli było wcześniej zawarte małżeństwo, które ustało, należy przedłożyć dokument stwierdzający ustanie małżeństwa, np.: polski akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub ustaniu małżeństwa, akt zgonu byłego małżonka
- oryginał dokumentu potwierdzającego stan cywilny przyszłego małżonka oraz oryginał dokumentu stwierdzającego, że małżonek może zawrzeć małżeństwo
* międzynarodowe odpisy polskich aktów urodzenia/małżeństwa wydane przed 1 marca 2015 r. nie będą uwzględniane w konsulacie.
Dodatkowo, do Urzędu Podatkowego trzeba dostarczyć potwierdzenie legalności pobytu w Norwegii. Taki dokument można dostać na policji w Norwegii.
Dokumentacja spoza nordyckich krajów musi być poświadczona apostille przez władze państwa, w którym zostały wydane.
Apostille to pieczątka poświadczająca ważność dokumentu urzędowego.
Ślub cywilny w sądzie pierwszej instancji
Po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na ślub, trzeba ją jak najszybciej dostarczyć do sądu, w którym ma odbyć się ceremonia. Można ją dostarczyć osobiście lub wysłać pocztą. Możliwe jest również zaznaczenie w Egenerklæring, że urząd ma przekazać dokumenty bezpośrednio do sądu.
Ślub w konsulacie
Osoby, które chcą wziąć ślub w Konsulacie, muszą tam dostarczyć: dowody osobiste, skrócone odpisy aktów urodzenia, pisemne zapewnienia, w których przyszli małżonkowie stwierdzają, iż nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (do uzupełnienia w Urzędzie), kserokopie paszportów lub dowodów świadków, zezwolenie na zawarcie małżeństwa oraz, w przypadku gdy jedno z małżonków jest rozwiedzione – odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu, unieważnieniu albo stwierdzeniu jego nieistnienia albo odpis aktu małżeństwa z dokumentem potwierdzającym jego ustanie lub unieważnienie albo dokumentem potwierdzającym stwierdzenie nieistnienia małżeństwa.
Ślub w Konsulacie oraz przekazanie przez nich dokumentów do Polski w celu wystawienia polskich odpisów aktu małżeństwa kosztuje 4 802 korony.
Ślub kościelny
Para musi mieć świadectwo chrztu i bierzmowania, dowód tożsamości oraz w przypadku ślubu konkordatowego, zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa.
Później, podczas trzech spotkań z kapłanem, zostanie spisany protokół przedmałżeński, odbędą się dwie spowiedzi przedślubne, zostanie przeprowadzony egzamin ze znajomości głównych prawd wiary, oraz ksiądz wraz z parą omówią przebieg ceremonii.
Warto pamiętać, że aby wziąć ślub w kościele katolickim w Norwegii, trzeba być jego członkiem.
To może Cię zainteresować
13-10-2019 22:46
1
0
Zgłoś
13-10-2019 20:42
0
0
Zgłoś
08-03-2017 21:09
5
0
Zgłoś
08-03-2017 20:14
2
0
Zgłoś