Na zdjęciu fajerwerki w Tromsø w 2019 roku.
flickr.com/ Rene Schwietzke/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Prawie trzy na cztery osoby opowiadają się za zakazem używania sztucznych ogni. Fajerwerki z dronów lub pokazy laserowe są uważane za lepszą alternatywę, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Norstat dla Norweskiej Organizacji Inżynierii i Technologii (NITO).
72 proc. ankietowanych twierdzi, że całkowicie lub częściowo zgadza się z koniecznością wprowadzenia zakazu odpalania fajerwerków prywatnie w sylwestra.
Są alternatywy
W Oslo w 2020 r. odwołano publiczne pokazy sztucznych ogni ze względów związanych z pandemią, a w następnym roku rada miasta nie przeznaczyła w swoim budżecie pieniędzy na fajerwerki. W trosce o zwierzęta władze zdecydowały się także na rezygnację z publicznych fajerwerków w 2022 roku. Ostatni raz w Oslo publiczne świętowanie Nowego Roku przy użyciu sztucznych ogni miało miejsce w sylwestra 2019/2020.
W tym roku Oslo organizuje pokaz świetlny z laserami zamiast fajerwerków. Pokaz świetlny kosztuje gminę łącznie 1 985 000 koron, jeśli uwzględni się dodatkowo usługi sanitarne i ochronę.
Mocne lasery sprawią, że pokaz będzie widoczny także poza centrum miasta – nad dużą jego częścią. Władze gminy zachęcają, aby oglądać go z miejsca, w którym się znajduje, a nie gromadzić się na Rådhusplassen.
Oslo przypomina też, że jeśli mieszka się poza obwodnicą nr 2, nadal można odpalać fajerwerki, tak jak w poprzednich latach. Na terenie Ring 2, a także na terenach drewnianych domów w Vålerenga i Kampen obowiązuje całkowity zakaz odpalania sztucznych ogni.
Zasady i zakazy w sylwestra w Norwegii
W kraju fiordów zarówno zakup, jak i prywatne użycie sztucznych ogni jest dość restrykcyjnie regulowane przez prawo. Dodatkowo w tym roku zarówno strażacy, jak i służba zdrowia i firmy ubezpieczeniowe szczególnie apelują, aby w sylwestrową noc zachować rozsądek i ostrożność, mi.in. nosząc okulary ochronne.
W Norwegii można nabyć fajerwerki tylko w zatwierdzonych miejscach sprzedaży od 27 do 31 grudnia. Dodatkowo wszelkie tego typu materiały będące przedmiotem handlu w Norwegii muszą być opatrzone atestem zgodnie z obowiązującymi wymogami. Strzelać nimi można wyłącznie w sylwestra w godzinach 18:00-02:00. Korzystanie z fajerwerków poza tym czasem wymaga pozwolenia policji i lokalnej straży pożarnej.
W przypadku sprzedaży, zakupu i używania sztucznych ogni granica wieku wynosi 18 lat. Nawet z pozoru niewinne zimne ognie są przeznaczone dla użytkowników od 12 roku życia. Gmina może określić lokalne ograniczenia i zakazy odpalania sztucznych ogni na terenach specjalnych, gdzie może wystąpić zagrożenie życia, zdrowia, środowiska lub wartości materialnych.
Chrońcie zwierzęta i oczy
Kampania Organizacji Ochrony Zwierząt w Norwegii w Oslo i Akershusinformowała w grudniu, jak szkodliwe są fajerwerki dla zwierząt i ludzi. W akcji brały udział również oddziały w Nord-Jæren, Bergen i Hordaland oraz Sør-Trøndelag.
W związku z obchodami Nowego Roku 2021/2022 w wyniku użycia sztucznych ogni uciekło 80 wystraszonych psów.Dyrebeskyttelsen Norge
Wolontariusze sprzedawali między innymi smakołyki dla psów i kotów oraz gadżety nawiązujące do fajerwerków z lat 50. i 60. XX wieku. Dochód został przekazany na rzecz norweskiej organizacji Animal Protection.
Fajerwerki to udręka dla wielu zwierząt. Norweski Uniwersytet Środowiska i Nauk Przyrodniczych ujawnił, że 23 proc. z 5000 psów zareagowało negatywnie na fajerwerki i wykazało łagodną do ciężkiej postać fobii dźwiękowej.
Według grupy Rømlingen, która tropi zabłąkane psy, w związku z obchodami Nowego Roku 2021/2022 w wyniku użycia sztucznych ogni uciekło 80 zwierząt.
Były naczelny lekarz Nils Bull z oddziału okulistycznego szpitala Haukeland zajął się około 250 poważnymi przypadkami obrażeń oczu w ciągu ostatnich 18 lat w wyniku użycia sztucznych ogni. Wiele z nich powoduje trwałe uszkodzenia narządów wzroku.
W zeszłoroczną noc sylwestrową DSB odnotowało łącznie 127 niepożądanych zdarzeń, takich jak pożary, wybuchy pożarów, urazy oczu, inne obrażenia ciała oraz potencjalne wypadki z użyciem fajerwerków.
Źródła: NTB, NITO, Dyrebeskyttelsen Norge, NRK, DSB