W upale zwierzęta łatwo dostają udaru cieplnego.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Z roku na rok letnie miesiące nawet na północy Europy stają się coraz gorętsze, dlatego Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet) i policja ostrzegają, aby nie bagatelizować wakacyjnych temperatur, również pod kątem czworonogów.
Dorosły człowiek radzi sobie z 50-stopniowym upałem, ale podobnie jak dzieci, zwierzęta nie są w stanie regulować równowagi cieplnej i płynów w taki sam sposób jak dorośli. Samochód zaparkowany w letnim skwarze dla psów czy kotów może szybko zamienić się w śmiertelną pułapkę. Dotyczy to również sytuacji, gdy pozostawi się szczelinę w oknie dla wentylacji lub zatrzyma samochód w cieniu.
Niebezpieczna sauna
Jeżeli więc istnieje możliwość, że temperatura wewnątrz samochodu przekroczy 25 stopni Celsjusza, nie można zostawiać w środku auta zwierząt podczas podróży, nawet jeśli kierowca ma zamiar załatwić coś „na szybko”, na przykład zrobić drobne zakupy. Co roku policja otrzymuje skargi dotyczące zwłaszcza psów pozostawionych w nagrzanych pojazdach. Kiedy więc, będąc świadkiem takiej sytuacji, można interweniować i uwolnić czworonoga?
Przewożąc swoje zwierzę, ma się obowiązek zapewnić mu cień i dobrą wentylację. Wielu właścicieli psów posiada w aucie klimatyzację, która działa również wtedy, gdy samochód jest zaparkowany. Informacje o takim udogodnieniu, a także numer telefonu, powinny widnieć na szybie.
– W zaparkowanym samochodzie szybko robi się bardzo gorąco. Dlatego nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie w upalny dzień. Nawet jeśli samochód stoi w cieniu, a na zewnątrz jest 18 stopni, temperatura wewnątrz samochodu szybko wzrasta do 38 stopni. Psy nie pocą się tak samo jak ludzie i dlatego szybko się nagrzewają. Konsekwencją może być poważne przegrzanie zwierzęcia, nawet jeśli nieobecność jest krótka – mówi Ann Margaret Grøndahl, kierownik sekcji Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w regionie Oslo.
Ważne jest, aby w ciężkich przypadkach przegrzania zwierzę niezwłocznie trafiło pod obserwację lekarza weterynarii.stock.adobe.com/licencja standardowa
Telefon lub siła fizyczna
Każdy, kto znajdzie zwierzę uwięzione w nagrzanym samochodzie, powinien szybko działać. Zwierzak, który jest niespokojny, dużo dyszy, dużo się porusza, stoi prosto, kopie, szczeka itp., może tak reagować na zbyt wysoką temperaturę.
Wskaźnik temperatury może być widoczny na desce rozdzielczej. Jeśli nie uda się natychmiast znaleźć kierowcy, świadek takiej sytuacji ma prawo wybić szybę. Należy wybrać okno jak najdalej od zwierzaka, żeby nie skaleczyć go odłamkami szkła. Osoba podejmująca akcję ratowniczą musi być przygotowana na stawienie się przed wezwaną policją lub właścicielem auta.
Kiedy sytuacja jest mniej pilna, właściwym rozwiązaniem może być skontaktowanie się z Państwowym Zarządem Dróg w celu uzyskania informacji o kierowcy. Można to zrobić poprzez SMS: wpisać REGNR (spacja) i numer rejestracyjny, a następnie wysłać wiadomość pod numer 2282 (na przykład REGNR AJ29347).
Gdy możliwe jest skorzystanie z usług biura obsługi klienta w sklepie, warto poprosić pracowników, aby przez głośniki poinformowali o sprawie i w ten sposób pomogli znaleźć właściciela samochodu.
Jeśli kontakt z kierowcą jest niemożliwy, można też zadzwonić na policję pod numer 02800. Funkcjonariusze będą wówczas próbowali odnaleźć i powiadomić właściciela samochodu.
Zdradliwe lato
Mattilsynet uczula również, że wyprowadzanie psa na spacer po gorącym asfalcie czy przebywanie z nim na plaży lub na wybiegu bez możliwości zacienienia nie jest dobrym pomysłem, gdy temperatura jest wysoka.
W upale zwierzęta łatwo dostają udaru cieplnego. Jeżeli stworzenie go doznało, należy szybko zareagować i schłodzić je wodą. Nie może być jednak zbyt zimna, bo spowoduje szok. Nie wolno używać lodu. Ważne jest, aby w ciężkich przypadkach przegrzania zwierzę niezwłocznie trafiło pod obserwację lekarza weterynarii, ponieważ może wymagać podawania płynów lub leków.
Źródła: Mattilsynet, NTB, Riksförbundet M Sverige, MojaNorwegia.pl
Reklama
29-06-2024 00:07
0
-1
Zgłoś