
Pływająca elektrownia pływowa Foto: Bjorn H. Vang |
Ceremonia otwarcia to uwiecznienie planowanego dwuletniego okresu próbnego dla badań technologii i weryfikacji Morild II. Elektrownia została uruchomiona na morzu w Harstad tej jesieni, a następnie odholowana do "MS Alba" Gimsoystraumen na Lofotach, gdzie została zakotwiczona i podłączona do lokalnej sieci energetycznej. Prototyp ma zapewnić zapotrzebowanie na energię elektryczną dla około 250 gospodarstw domowych.
Zainstalowana moc pływowej elektrowni to 1,5MW dostarczając 5 GWh lub 5 mln kWh rocznie, a unikalne łopatki turbiny z laminowanym drewnem, mają średnicę 23 metrów.
Wiele wskazuje na to, że obie te zmienne powodują, iż Morild II to największa na świecie pływająca elektrownia pływowa ,jedyna w swoim rodzaju. - Nie znam podobnej działającej w ten oto sposób, mówi dyrektor zarządzający Hydra Tidal, Eivind Nydal.
Pracownicy naukowi wierzą, ich technologia okaże się być czystą i praktyczną metodą do produkcji energii elektrycznej w przyszłości.
Wierzymy, że jest to możliwe, aby wykorzystać znaczną ilość czystej energii ze źródeł odnawialnych, "powiedział Eivind Nydal, dyrektor zarządzający w Hydra Tidal.
Wykorzystanie pływów na różne sposoby, sięga co najmniej do czasów średniowiecza, ale ostatnie postępy w projektowaniu turbin czynią ten proces bardziej praktyczny dla produkcji energii elektrycznej.
Istnieje wiele prądów oceanicznych, prądów przybrzeżnych wzdłuż długiej linii brzegowej Norwegii.. Wierzymy, że jest to możliwe, aby wykorzystać znaczną ilość czystej energii z tych źródeł, powiedział Eivind Nydal
Firma Enova, naleążaca do Norweskiego Ministerstwa Ropy i Energetyki, przyznało 23mln NOK dotacji na budowę prototypu. Zarząd Hydra Tidal, przynaje, że już zauważa zainteresowanie projektem z zagranicy.
Szef Enova Nils Kristian Nakstad podkreśla, że jest ważne, by Norwegia była wiodącym liderem w rozwoju nowych technologii energii odnawialnej.
Elektrownie pływowe wytwarzają prąd elektryczny przy użyciu siły wód. Turbina wprawiona w ruch przekazuje swoja energię prądnicy, która wytwarza prąd.
Jedno z badań wskazuje, że 20% potrzeb energetycznych Anglii może być dostarczone przez elektrownie pływowe. W Kanadzie rozwój elektrowni pływowych trwa już od kilku lat.
iLogic Media

Reklama
To może Cię zainteresować