Kobiety, osoby młodsze i studenci są zazwyczaj bardziej pozytywnie nastawieni do imigrantów.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 r. Norwegowie nabrali więcej pozytywnego nastawienia do imigrantów. Znalazło to odzwierciedlenie w corocznej ankiecie, która w ubiegłym roku wypadła wyraźnie lepiej niż zwykle. Według Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) obecnie widać jednak zmianę na minus.
W przypadku większości pytań zawartych w badaniu stosunek mieszkańców Norwegii do przyjezdnych jest mniej przychylny niż w 2023 roku. Według SSB odzwierciedla to nastroje po „normalizacji” nacisku władz na imigrację i otwarte przyjmowanie uchodźców z Ukrainy.
Część chce asymilacji
I podczas gdy mniejszość uważa, że obcokrajowcy są źródłem niepokojów społecznych lub że nadużywają systemów opieki socjalnej, większość zgadza się, że imigranci wzbogacają życie kulturalne w Norwegii i wnoszą pożyteczny wkład w norweskie życie zawodowe – głosi raport.
W niektórych obszarach opinie różnią się jednak wyraźniej. Dotyczy to między innymi tego, czy cudzoziemcy powinni starać się maksymalnie upodobnić do Norwegów. Tutaj około połowa respondentów odpowiada, że się nie zgadza, a jedna trzecia twierdzi, że imigranci powinni dążyć do asymilacji.
iększość zgadza się, że imigranci wzbogacają życie kulturalne w Norwegii.Źródło: fot. Adobe Stock, licencja standardowa
To samo dotyczy tego, jak łatwe lub trudne powinno być uzyskanie pozwolenia na pobyt w Norwegii przez osoby ubiegające się o azyl i uchodźców. Połowa ankietowanych uważa, że procedury nie powinny się zmieniać. Mniej więcej tyle samo osób jest jednak zdania, że zasady muszą być bardziej restrykcyjne, co tych, którzy chcieliby je złagodzić – odpowiednio 19 i 18 proc.
Młodzi i wykształceni = bardziej liberalni
Kobiety, osoby młodsze i studenci są zazwyczaj bardziej pozytywnie nastawieni do imigrantów niż mężczyźni, osoby w średnim wieku, osoby objęte ubezpieczeniem społecznym i emeryci. Są to wzorce, które można było zaobserwować także w podobnych badaniach w przeszłości. Najwyraźniejsze powiązania widać, patrząc na stopień kontaktu z cudzoziemcami i poziom wykształcenia.
Mieszkańcy miast i obszarów gęsto zaludnionych są zazwyczaj bardziej przychyli niż mieszkańcy obszarów wiejskich. Tym razem jednak osoby zamieszkujące gęsto zabudowane obszary nieco bardziej zgadzają się z tym, że imigranci są źródłem braku bezpieczeństwa niż miało to miejsce wcześniej.
Reklama
30-06-2024 14:25
1
0
Zgłoś
27-06-2024 11:50
18
0
Zgłoś
27-06-2024 10:16
21
0
Zgłoś
27-06-2024 10:10
24
0
Zgłoś
27-06-2024 10:02
22
0
Zgłoś