Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Nad fiordy przybędzie ponad 15 000 uchodźców. Te norweskie gminy przyjmą ich najwięcej

Monika Pianowska

25 marca 2025 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Nad fiordy przybędzie ponad 15 000 uchodźców. Te norweskie gminy przyjmą ich najwięcej

Molde to jedna z norweskich gmin, która zadeklarowała najwięcej miejsc dla uchodźców. stock.adobe.com/licencja standardowa

Norweskie władze obniżają szacunki dotyczące liczby uchodźców, którzy mają trafić do kraju fiordów w tym roku. Gminy będą w stanie przyjąć większość przybywających.
Urząd ds. Integracji i Różnorodności (IMDi) ma nadzieję znaleźć w tym roku miejsce dla 18 900 uchodźców w norweskich gminach. Liczba ta została skorygowana w dół w stosunku do poprzedniego szacunku wynoszącego 18 900. Szacuje się, że około 13 100 osób poszukujących schronienia w Norwegii mają stanowić Ukraińcy objęci ochroną zbiorową.

Więcej dzieci bez opieki

Oslo, Bergen i Kristiansand to gminy, które najprawdopodobniej przyjmą najwięcej uchodźców w 2025 roku. Oslo zgadza się osiedlić 850 osób, Bergen 400, Kristiansand 385, Bodø i Tromsø po 250 osób, a Molde 235.
Dane z gmin pokazują, że istnieje możliwość osiedlenia 15 400 uchodźców, co stanowi nieco mniej niż wnioskowano, pisze IMDi w komunikacie prasowym. Obecnie do Norwegii przybywa mniej uchodźców niż w ostatnich latach, ale nadal istnieje ogromna potrzeba osiedlania ich.
W tym roku wzrasta liczba dzieci przybywających do kraju fiordów bez rodziców. Ponieważ gminy zdecydowały się przyjąć mniejszą liczbę osób, niż wnioskował IMDi, może to oznaczać, że większa liczba nieletnich bez opieki będzie musiała pozostać w ośrodkach recepcyjnych i opiekuńczych dłużej.

Rekord wskutek wojny

Oczekiwane zapotrzebowanie na miejsca do osiedlenia to wyliczenie składające się z trzech głównych czynników: spodziewanej liczby uchodźców, którzy przybędą do Norwegii, tych, którym zostanie przyznane miejsce zamieszkania, oraz liczby uchodźców transferowych ustaloną przez Storting.
Władze lokalne rozpatrują wniosek IMDi i decydują, ile osób przyjmą i osiedlą. Urząd zapewnia jednostkom administracyjnym dotacje na pokrycie dodatkowych kosztów ponoszonych przez nie w związku z osiedlaniem się i integracją uchodźców. Obejmuje to ogólne stypendium integracyjne, stypendium dla dzieci, które przyjeżdżają do Norwegii bez rodziców, a także kwotę przeznaczoną na szkolenie z zakresu języka norweskiego i wiedzy o społeczeństwie.
– Od 2022 r. przesiedliliśmy historycznie dużą liczbę uchodźców w wyniku wojny w Ukrainie i chciałbym podziękować norweskim gminom, które się zgłaszają. W ubiegłym roku odsetek Ukraińców posiadających zatrudnienie podwoił się – twierdzi minister pracy i integracji Tonje Brenna.
Źródła: IMDi, NTB, Nettavisen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

26-03-2025 17:55

Ten absurdalny system z największego pracusia zrobi lenia. Poza tym Norwegia i podobne kraje przyciągają największych leni. Mówi się że jak Hindus jest zdolny i wykształcony to leci do Silicon Valley, jeśli jest leniem i chce ciągnąć socjale to Do Europy.

akwatomek

25-03-2025 21:40

Inzynierowie nadciagaja ciag dalszy.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok