Maj miesiącem przebudzenia jeży. Jak zadbać o bezpieczeństwo znalezionego zwierzaka?

Przełom kwietnia i maja to czas, w którym jeże wybudzają się z zimowego snu. Jak zadbać o bezpieczeństwo tych zwierzaków? fotolia.com - royalty free
Co zrobić gdy znajdziemy na drodze jeża?
Nie dawaj jeżom mleka!
Co zrobić w przypadku, gdy znajdziemy wygłodniałego jeża? Na pewno należy pamiętać, że tych zwierzaków nie wolno karmić krowim mlekiem. Powoduje to u nich bardzo ostre biegunki, które często prowadzą do bolesnej śmierci. Zwierzaki nie tolerują laktozy, dlatego dużo bezpieczniej dać im do picia po prostu odrobinę wody. Do jedzenia można im wysypać odrobinę suchego lub mokrego jedzenia dla psa i kota.
Należy reagować w każdym przypadku wzbudzającym nasze podejrzenia. Wszystko jednak zależy od sytuacji i stanu w jakim znaleźliśmy zwierzaka. O swoich wątpliwościach można zawsze powiadomić norweską organizację Pinnsvinhjelpen zajmująca się udzielaniem pomocy jeżom. Nr telefonu to 922 80 021.
Posłuchaj jeża
Jak jeszcze można pomóc jeżom? Zachowując uwagę zarówno podczas jazdy samochodem po zapadnięciu zmierzchu, jak i przy koszeniu przydomowych trawników. Jeżeli prowadzimy ogród, warto unikać chemicznych nawozów, które również szkodliwie działają na jeże szukające pożywienia.
Natomiast jeżeli wiemy, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania często pojawiają się jeże, możemy od czasu do czasu wykładać zwierzakom odrobinę psiej lub kociej karmy i spodek świeżej wody do picia. W naturalnym środowisku jeże przeżywają około 2-5 lat. Pod opieką człowieka mogą dożyć nawet „sędziwego” wieku 10 lat.

To może Cię zainteresować