Jeśli ranne zwierzę będzie na tyle sprawne, że ucieknie do lasu, nie wolno za nim podążać.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W 2022 roku w gminie Orkland pojazdy potrąciły łącznie 157 jeleniowatych. Spośród nich 47 stanowiły łosie, 40 jelenie i 70 sarny. To jednak tylko wycinek statystyk z tego typu wypadków, które mają w Norwegii miejsce często każdego roku. Myśląc o mieszkaniu nad fiordami jako osoba zmotoryzowana, warto zatem wiedzieć, jak postępować po kolizji z mieszkańcem lasu. Oto zasady.
Kierowcy muszą zachować szczególną czujność, zmniejszyć prędkość i rozglądać się podczas jazdy po drogach, na których istnieje bardzo duże ryzyko, że rogacze nagle wskoczą na jezdnię, pisze Państwowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). Jeśli jednak dojdzie do wypadku, trzeba go zgłosić, ponieważ pominięcie tej czynności uznaje się za przestępstwo.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Informację o kolizji należy przekazać policji pod numerem 02800 lub 113, jeśli korzysta się z aplikacji na smartfonie. Ułatwi to jednocześnie zlokalizowanie wypadku na mapie. Jeżeli służby wyrażą zgodę na opuszczenie miejsca zdarzenia, trzeba je oznaczyć czymś widocznym. Jeśli przebywa się na miejscu wypadku, należy je zabezpieczyć poprzez wystawienie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych pojazdu. Warto także założyć kamizelkę odblaskową. Jeśli ranne zwierzę będzie na tyle sprawne, że ucieknie do lasu, nie wolno za nim podążać.
Według Statens vegvesen wypadki drogowe z udziałem łosi są przyczyną od jednej do dwóch ofiar śmiertelnych i od 15 do 20 poważnych obrażeń rocznie.
Aby zapobiec niepotrzebnemu cierpieniu ssaka, ważne jest, aby kompetentny personel mógł ocenić, czy zwierzę kwalifikuje się do leczenia, czy powinno zostać uśpione. Tylko za zgodą policji można samemu zabić duże kopytne, jak np. łosia. Ptaki i mniejsze stworzenia można samodzielnie pozbawić życia, jeśli jest oczywiste, że nie uda im się żyć i wyzdrowieć.
Jeśli zobaczy się jedno zwierzę, lepiej zwolnić i mieć świadomość, że może pojawić się ich więcej.stock.adobe.com/licencja standardowa
Kiedy największe ryzyko?
Większość kolizji z dziką zwierzyną ma miejsce wcześnie rano lub o zmierzchu, kiedy zwierzęta często przemieszczają się między swoimi obszarami dziennymi i nocnymi. Zdecydowana większość wypadków z udziałem łosi zdarza się w okresie od jesieni do wiosny. Według Statens vegvesen ryzyko potrącenia wzrasta zimą, gdy odnotowuje się duże opady śniegu.
Urząd przypomina, że m.in. rogacze to zwierzęta stadne. Jeśli zobaczy się jedno zwierzę, lepiej zwolnić i mieć świadomość, że może pojawić się ich więcej. Poza tym pozornie spokojny mieszkaniec lasu może się przestraszyć i zacząć biec przed samochód.
30-01-2023 14:50
0
0
Zgłoś
30-01-2023 08:20
0
-5
Zgłoś
29-01-2023 23:48
0
-3
Zgłoś
29-01-2023 09:46
0
-1
Zgłoś
29-01-2023 09:46
1
0
Zgłoś