
Kto może dostać zasiłek opiekuńczy?
Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje pracobiorcom, mającym pod opieką dziecko lub dzieci poniżej 12 roku życia. Jeśli dziecko cierpi na przewlekłą chorobę lub jest niepełnosprawne, prawo do zasiłku przysługuje do momentu ukończenia przez nie 18 lat.
W przypadku, kiedy pracownik ma dziecko chore przewlekle lub niepełnosprawne i chce otrzymać zasiłek za większą, niż standardowa liczba dni, musi na to z góry otrzymać zgodę NAV-u.
Kiedy można dostać zasiłek opiekuńczy?
Aby mieć prawo do zasiłku opiekuńczego, trzeba spełniać ogólne warunki dotyczące przepracowanego okresu (tj. pracować przez co najmniej cztery tygodnie bezpośrednio przed momentem, w którym nastąpiła utrata dochodów, por. ustawa o ubezpieczeniach społecznych (folketrygdloven), § 9-2). Poza tym konieczność opieki nad dzieckiem musi powodować utratę zwykłych dochodów z pracy.
Jeśli pracownik jest nieobecny w pracy z powodu konieczności sprawowania nadzoru i opieki nad chorym dzieckiem, ma prawo do tego świadczenia.
To samo dotyczy sytuacji, kiedy pracownik musi wziąć wolne z pracy z powodu, że:
-
osoba, która na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem jest chora,
-
osoba, która na co dzień sprawuje opiekę nad dzieckiem nie może się nim zająć, ponieważ udaje się w tym czasie na badania lub do szpitala z innym dzieckiem,
-
dziecko musi skorzystać z pomocy medycznej w postaci wizyty u lekarza itp., nawet jeśli w danym dniu nie jest chore, ani nie wymaga specjalnej opieki.
Więcej o warunkach, jakie trzeba spełniać, by mieć prawo do zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka można przeczytać w ustawie o ubezpieczeniach społecznych (folketrygdloven), zwłaszcza w paragrafach § 9-2, § 9-3 i § 9-5.
Jak długo można otrzymywać zasiłek opiekuńczy?
Maksymalnie zasiłek opiekuńczy można otrzymywać przez:
-
10 dni w roku kalendarzowym.
-
15 dni w roku kalendarzowym, jeśli sprawuje się opiekę nad więcej niż dwójką dzieci.
-
20 dni w roku kalendarzowym, jeśli pracownika uznaje się za jedynego opiekuna dziecka (np. w sytuacji kiedy drugi rodzic przez dłuższy czas nie może sprawować opieki nad dzieckiem z powodu niepełnosprawności, hospitalizacji, leczenia psychiatrycznego itp.).
-
30 dni w roku kalendarzowym, jeśli sprawuje się opiekę nad więcej niż dwójką dzieci i jeśli pracownika uznaje się za jedynego opiekuna tych dzieci.
-
Jeśli dziecko jest przewlekle chore lub niepełnosprawne, co powoduje znaczny wzrost ryzyka, że pracownik będzie nieobecny w pracy, można dostać dodatkowe 10 dni zasiłku na każde dziecko przewlekle chore lub niepełnosprawne. Jeśli jest się jedynym opiekunem takiego dziecka, liczba tych dni ulega podwojeniu.
Jeśli rodzice dziecka nie mieszkają razem, ilość dni zasiłkowych może zostać podzielona pomiędzy nimi proporcjonalnie do czasu, jaki zgodnie z umową każde z nich spędza z dzieckiem. Rodzice muszą w takim wypadku złożyć w NAV-ie pisemne oświadczenie o podziale obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem proporcjonalnie do umowy. NAV wystawi wtedy zaświadczenie dla pracodawcy o podziale prawa do zasiłku opiekuńczego.
Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?
Wysokość zasiłku opiekuńczego wyliczana jest w taki sam sposób, jak chorobowe, czyli stanowi 100% wysokości dochodu będącego podstawą zasiłku chorobowego.
Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?
Pracodawca ma obowiązek wypłacania zasiłku opiekuńczego przez 10 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy od pracodawcy, należy udokumentować chorobę dziecka bądź opiekuna dziecka przy pomocy oświadczenia własnego (egenmelding) i/lub zaświadczenia od lekarza (legeerklæring).
Zwolnienie lekarskie będzie konieczne, jeśli choroba potrwa dłużej niż trzy dni. Od czwartego dnia pracodawca ma prawo zażądać orzeczenia lekarskiego na udokumentowanie choroby dziecka lub jego opiekuna.
Jeśli pracownik ma dziecko przewlekle chore lub niepełnosprawne i ubiega się o dodatkowe dni zasiłkowe, musi złożyć do NAV-u podanie "Krav om forhåndsgodkjenning av økt antall stønadsdager med omsorgspenger" ("Wniosek o przyznanie zwiększonej liczby dni, za które przysługuje zasiłek opiekuńczy"). Wniosek można znaleźć na stronach NAV.
Jeśli pracownik z jednego z wymienionych wyżej powodów otrzymywał zasiłek opiekuńczy dłużej niż 10 dni, jego pracodawca może ubiegać się w NAV-ie o zwrot kosztów świadczenia wypłacanego przez dalsze dni.
W sytuacji, kiedy pracownik ma pod opieką jedynie chore przewlekle bądź niepełnosprawne dziecko powyżej 12. roku życia, pracodawca ma prawo do zwrotu kosztów wypłaconego zasiłku za wszystkie dni.
Pracodawca, który występuje do NAV-u o zwrot kosztów związanych z wypłaconym zasiłkiem opiekuńczym, musi dołączyć do wniosku formularz informacji o dochodach pracownika (Inntektsopplysninger)
Źródło: NAV, Lovdata.no

To może Cię zainteresować