
Kwestię przedawniania się roszczeń reguluje ustawa o przedawnieniach (Lov om foreldelse av fordringer, w skrócie Foreldelsesloven), z którą w całości można zapoznać się tutaj. W niniejszym artykule omówimy tylko podstawowe zagadnienia.
Normalny tryb przedawniania
Zgodnie z Ustawą o przedawnieniach, zwykły termin przedawniania się roszczeń wynosi 3 lata (por. § 2 ustawy).
Okres przedawnienia liczony jest od pierwszego dnia, w którym wierzyciel miał prawo domagać się zapłaty (por. § 3, podpunkt 1. ustawy). Jeśli ustalony był konkretny termin płatności, okres przedawnienia liczy się od tego właśnie dnia. W przypadku wierzytelności bez konkretnego terminu zapłaty, okres przedawnienia nalicza się już od momentu zaistnienia wierzytelności, tj. od momentu wystawienia faktury, nawet jeśli wierzyciel przedłoży żądanie zapłaty w terminie późniejszym. W przypadku roszczeń powstałych na skutek niedopełnienia przez którąś ze stron stronę umowy bądź innego zobowiązania, okres przedawnienia liczy się od tego dnia, w którym nastąpiło niedotrzymanie warunków umowy bądź niewywiązanie się ze zobowiązania (por. § 3, podpunkt 2. ustawy).
Przedłużony okres przedawniania
Termin przedawnienia roszczeń w przypadku gdy dłużnik podpisał kwit dłużny wynosi 10 lat (por. Ustawa o przedawnieniach § 5).
Jeśli istnienie wierzytelności zostanie stwierdzone na mocy wyroku sądu, zawarcia przed sądem ugody lub innego rozstrzygnięcia wymienionego w § 15 lub § 16 ustawy; lub też jeśli dokonano egzekucji przymusowej zgodnie z § 17, a wierzyciel nie został w pełni zaspokojony; nowy okres przedawnienia, wynoszący 10 lat, liczony będzie od dnia, w którym zapadł wyrok lub wspomniane inne rozstrzygnięcie lub też od najwcześniejszego momentu, w którym wierzyciel ma prawo domagać się zapłaty (por. § 21).
![]() |
Fot. stock.xchn |
Jak wylicza się okres przedawnienia oraz okres, za który wierzyciel ma prawo domagać się odsetek karnych?
Okres przedawnienia, kończący się w sobotę, niedzielę lub święto albo inny dzień zrównany ze świętem ulega przedłużeniu do najbliższego następującego po nim dnia roboczego (powszedniego), por. Ustawa o przedawnieniach, podpunkt 2. Jeśli terminem do zapłaty jest sobota, odsetki za opóźnioną płatność nalicza się dopiero od następującego po niej wtorku (chyba że zapłata nastąpi w poniedziałek). Jeśli terminem do zapłaty jest piątek, odsetki za opóźnioną płatność nalicza się od soboty.
Przerwanie okresu przedawniania się
Przerwanie okresu przedawniania następuje w momencie wysłania pocztą wymaganego pisma do zainteresowanej osoby/podmiotu (dłużnika) - w przypadku korespondencji krajowej. W przypadku przesyłania pisma pocztą z zagranicy lub niekorzystania z usług poczty, okres przedawnienia zostanie przerwany w momencie, kiedy wymagane pismo dotrze do właściwego odbiorcy (por. § 29 punkt 3).
![]() |
Żr. il. wolnifarmerzy |
Roszczenia urzędu skarbowego itp.
Na koniec kilka słów na temat roszczeń państwa norweskiego z tytułu zaległych podatków i innych danin publicznych.
Normalny okres przedawniania się tego typu roszczeń również wynosi 3 lata, z wyjątkiem roszczeń z tytułu podatku spadkowego, które przedawniają się dopiero po dziesięciu latach (o stawkach podatku spadkowego można przeczytać tutaj).
Oczywiście każde działanie urzędu skarbowego, mające na celu ściągnięcie zaległości, czyli np. każde pismo wysłane do dłużnika, przerywa okres przedawniania się, który znów liczymy od początku. Co więcej, liczy się sam fakt podjęcia działania przez organ skarbowy, a nie np. to, czy dłużnik wezwanie do zapłaty odebrał, czy nie. Znany jest, przykładowo, przypadek przedsiębiorcy z Rogalandu, który narobił zaległości podatkowych na 10 milionów koron, po czym uciekł za granicę, gdzie ukrywa się już od trzech lat pod nieznanym adresem. Jeśli liczy na to, że wkrótce będzie mógł powrócić do kraju jak gdyby nigdy nic, to grubo się myli. Co roku urząd poborcy podatkowego sprawdza, czy dłużnik znajduje się pod ostatnim znanym adresem i to wystarcza, by okres przedawniania zaczął być liczony na nowo od każdego takiego sprawdzenia.
Na podstawie: Skatteinfo, Lovdata, Rogalandsavis, regjeringen.no
To może Cię zainteresować
05-01-2019 14:23
1
0
Zgłoś
03-07-2016 19:56
1
0
Zgłoś
27-11-2015 23:55
0
-1
Zgłoś
27-11-2015 23:36
0
-2
Zgłoś
27-11-2015 16:56
0
0
Zgłoś
05-10-2013 00:54
0
0
Zgłoś
04-10-2013 15:34
1
0
Zgłoś
04-10-2013 15:04
0
0
Zgłoś