3

Po dokonaniu obowiązkowej rejestracji w Krajowym Rejestrze Ludności otrzymasz pismo z Narodowego Biura Ubezpieczeń na temat możliwości wyboru lekarza rodzinnego w miejscu zamieszkania. Aby zostać przypisanym do odpowiedniego lekarza, do którego będziesz się zgłaszać w przypadku choroby,
Tylko osoby posiadające fødselsnummer mogą wybrać lub dokonać zmiany lekarza pierwszego kontaktu (fastlege) W tym celu należy odwiedzić najbliższa przychodnię lekarska lub wybrać najlepszą i najprostszą z metod, wybór lekarza przez Internet

Fødselsnummer (11 sifre): jedenastocyfrowy numer osobisty
Navn (fornavn mellomnavn etternavn): imie drugie imie nazwisko
Postnummer (4 sifre): kod pocztowy miejsca zamieszkania
-> wciśnij rzycisk [logg inn]
2. Przy zmianie: po zalogowaniu widzisz stronę ze swoimi danymi oraz danymi lekarza pierwszego kontaktu, do którego jesteś zapisany\zapisana. Przyjrzyj sie pozycji <Tilgj.bytter> - ta liczba określa ile razy możesz zmienić lekarza w ciągu bierzacego roku kalendarzowego. Następna kolumna to aktywny przycisk [Bytt], naciskając tam dostajesz sie na liste lekarz z Twojego rejonu.
3. Jeśli lekarz ma wolne miejsca na liście, to na końcu linii jest aktywny przycisk [velg] - wybierz. Naciśniecie powoduje zmianę lekarza do którego jesteś zapsiany\zapisana, ale uwaga, zmiana nie jest natychmiastowa, musi być zarejestrowana, i datę od kiedy masz nowego lekarza widzisz na stronie z której rozpoczynasz\rozpoczynałaś zmianę (fra dato).
Natomiast leczenie stacjonarne w szpitalu jest bezpłatne. Wówczas koszty wszystkich dodatkowych badań pokrywane są z ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona może korzystać ze świadczeń placówek posiadających umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym (ich listę można otrzymać w lokalnym oddziale biura).
Za leki przepisane na "białej recepcie" trzeba zapłacić pełną cenę. Za te na "recepcie niebieskiej" (choroby przewlekłe) płaci się 36 proc. ceny, do pewnego limitu. Recepty objęte refundacją może wystawiać tylko lekarz, który posiada umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym. Recepta jest ważna przez rok.
Z opłat zwolnione są kobiety w ciąży (dotyczy to jednak wyłącznie świadczeń związanych z ciążą i porodem), dzieci poniżej 12. roku życia (w przypadku porad lekarskich i niektórych leków) oraz dzieci poniżej 18. roku życia (w przypadku psychoterapii i leczenia stomatologicznego, które we wszystkich innych przypadkach jest w pełni odpłatne).
Numer pogotowia - 113. Za transport sanitarny trzeba ponieść zryczałtowaną opłatę.
Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania. Za wizytę u lekarza specjalisty bez skierowania dodatkowo trzeba zapłacić.
Skierowanie potrzebne jest także na leczenie szpitalne, jednak w nagłych przypadkach można zgłaszać się do szpitala bezpośrednio.
.
ljk
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
11-06-2014 13:17
5
0
Zgłoś
11-06-2014 11:46
0
0
Zgłoś