Dziś wypada Luciadagen. To jedno z najbardziej charakterystycznych świąt w Skandynawii

Luciadagen to święto światła. Św. Łucja to patronka ociemniałych. stock.adobe.com/standardowa/bzzup
Luciadagen to święto światła, które obchodzi się uroczyście między innymi w wielu norweskich szkołach i przedszkolach. Zgodnie z kalendarzem juliańskim 13 grudnia wypadała najdłuższa noc w roku, a dla pierwszych chrześcijan Łucja stała się symbolem nadejścia dłuższych i jaśniejszych dni.
Luciadagen zwiastuje Boże Narodzenie
Można tu również znaleźć wyraźne związki z pogańskimi wierzeniami. Według ludowych wierzeń (nie tylko skandynawskich, ale również słowiańskich), 13 grudnia jest dniem szczególnym. Nazywany jest lussinatt i uchodzi za najkrótszy i najciemniejszy dzień w roku (co prawdą jednak nie jest, bo tym dniem jest 21 grudnia). Według legend, tego dnia pojawiają się duchy i oddziałują różne moce. Warto dodać, że Lussi jest zarówno nazwą tej nocy, jak i demonicznej bogini z wierzeń skandynawskich, która ma się w tym czasie ujawniać. Luciadagen ma więc wymiar symboliczny i wyraża przejście między ciemnym, zimowym czasem a czasem jaśniejszym, w którym wydłuża się dzień i zwiększa ilość światła. Obchody święta w Skandynawii podkreślają ten symboliczny wymiar, pokazując zarówno oczekiwanie na światło, jak i jego powitanie.
Światło oznacza w tym przypadku zarówno wierzenia pogańskie (afirmacja światła), jak i chrześcijańskie (światło, na które się czeka, można również rozumieć jako zapowiedź narodzin Chrystusa, a więc Bożego Narodzenia). Luciadagen obchodzi się uroczyście np. we wszystkich norweskich szkołach. Mają radosny charakter i szczególną oprawę. Z pewnością jest to jedno z najładniejszych świąt skandynawskich.

Orszakowi przewodzi zawsze Luciabrud, zgodnie z tradycją jasnowłosa dziewczyna przybrana w wieniec ze świecami lub lampkami.Źródło: wikimedia.org / Claudia Gründer /CC BY-SA 3.0
Kto zostanie Luciabrud?
W szkole dzieci dużo wcześniej ćwiczą swoje role. Luciabrud występuje w najładniejszym stroju, ma długą, białą sukienkę i wianek z zapalonymi lampkami, które są bezpieczniejszą wersją świeczek dla dzieci. W czasie pochodu śpiewa się piosenki, w szczególności Luciasangen, która ma również tytuł Santa Lucia. Piosenka pochodzi tak naprawdę z Włoch, jednak doczekała się tłumaczeń we wszystkich językach skandynawskich. Co ciekawe w niektórych placówkach zaczęto wybierać osobę przewodzącą orszakowi poprzez losowanie. Wszystko po to, aby nie mogło być mowy o dyskryminacji ze względu na płeć czy wygląd – w efekcie jako Luciabrud można czasem zobaczyć też chłopca lub ciemnowłosą dziewczynkę.
Svart senker natten seg
I stall og stue
Solen har gått sin vei,
Skyggene truer
Inn i vårt mørke hus
Stiger med tente lys,
Santa Lucia, Santa Lucia
Natten er mørk og stum
Med ett det suser
I alle tyste rom
Som vinger bruser
Se, på vår terskel står
Hvitkledd med lys i hår
Santa Lucia, Santa Lucia
Mørke skal flykte snart
Fra jordens daler
Slik hun et underfullt
Ord til oss taler
Dagen skal atter ny
Stige av røde sky
Santa Lucia, Santa Lucia

stoc.adobe.com/standardowa/ezoom
Męczennica, patronka, święta
W ikonografii przedstawia się św. Łucję w stroju rzymskiej niewiasty, z palmą męczeństwa w jednej ręce i płaskim naczyniem w drugiej, na którym znajduje się dwoje oczu. Atrybutami świętej Łucji jest między innymi lampka oliwna lub świeca. Jej imię - w oryginalnym brzmieniu Lucia - oznacza światło (od łac. lux), co ma kluczowe znaczenie w obchodach jej święta w Skandynawii.
To może Cię zainteresować
13-12-2023 12:35
0
-7
Zgłoś
13-12-2021 17:47
0
-13
Zgłoś