„Dziecko ma prawo do obojga rodziców‟ – norweski rząd szykuje zmiany w ustawie

Dzisiaj Storting będzie obradował na temat zmian w Barneloven – Ustawie o prawach dziecka i relacjach z rodzicami fotolia.com - royalty free
Wspólna odpowiedzialność
W przypadku gdy rodzice się rozwiodą i nie dojdą do porozumienia, gdzie dziecko się przeprowadzi, będą musieli rozpocząć obowiązkowe negocjacje. Rodzice, jeśli nie będą chcieli naprzemiennie zajmować się dzieckiem, będą to musieli zgłosić podczas sprawy.
Politycy chcą przede wszystkim doprowadzić do tego, że dziecko będzie mieszkać u obojga rodziców przez równe okresy. Termin powiadomienia o tym, że z rodzicem zamieszka dziecko, zostałby wydłużony z 6 tygodni do 3 miesięcy.
– Chcemy umożliwić dzieciom mieszkanie z obojgiem rodziców, nawet po ich rozstaniu. Pojawienie się w prawie naprzemiennej opieki rodzicielskiej jest sygnałem dla rodziców, że chcielibyśmy, aby częściej decydowali się na tę opcję wychowawczą – mówi Minister ds. Dzieci i Równouprawnienia Solveig Horne.
Samotni rodzice protestują
– Naszym zdaniem obecne prawo dobrze funkcjonuje i żadne zmiany w ustawie nie są potrzebne. To nie są pozytywne zmiany – mówi Stig Rusten ze Związku Samotnych Rodziców (Aleneforeldreforeningen).
Zdaniem związku, wielu rodziców nie radzi sobie z naprzemienną władza rodzicielską ponieważ wymaga od nich ścisłej współpracy. Dodatkowo, jak podkreśla Rusten, wiele dzieci nie chce się ciągle przenosić z jednego domu do drugiego.

To może Cię zainteresować