Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

BankID do logowania w mediach społecznościowych? Politycy chcą chronić dzieci w Norwegii

Monika Pianowska

23 lipca 2023 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
BankID do logowania w mediach społecznościowych? Politycy chcą chronić dzieci w Norwegii

KrF uważa, że ​​identyfikacja np. za pomocą BankID może rozwiązać problem obecności dzieci poniżej 13 roku życia w mediach społecznościowych. stock.adobe.com/licencja standardowa

Snapchat, TikTok, Instagram i YouTube to jedne z najczęściej używanych mediów społecznościowych wśród osób w wieku od 9 do 18 lat w Norwegii, według Medietilsynet. Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF) chce, aby w social mediach nie dało się kłamać na temat wieku przy rejestracji konta i logowaniu.
Partia uważa za ​​duży problem, że wiele dzieci ma konta na takich platformach jak Facebook, Instagram, Snapchat i TikTok o limicie wieku 13 lat. Tymczasem połowa wszystkich dzieci w Norwegii w wieku od 9 do 11 lat korzysta z mediów społecznościowych, wynika z danych Norweskiego Urzędu ds. Mediów. Dlatego KrF proponuje logowanie przez np. BankID.
– Łatwo jest kłamać na temat swojego wieku, aby utworzyć konto. Dlatego uważamy, że limit wiekowy musi być przestrzegany przez wymagania dotyczące rejestracji i logowania za pomocą weryfikowalnego rozwiązania, takiego jak BankID – mówi przedstawicielka Stortingu z ramienia KrF, Olaug Bollestad.

W internecie łatwo kłamać

Bollestad uważa, że ​​limit wiekowy w mediach społecznościowych nie jest dziś egzekwowany i chce dać rodzicom odpowiednie narzędzie do ochrony dzieci.
We wniosku do rządu partia KrF zwraca się o przedstawienie propozycji realnego limitu 13 lat dla użytkowników mediów społecznościowych, z wymogami rejestracji i logowania za pomocą BankID lub podobnych rozwiązań.
Dzieci nie zawsze rozumieją konsekwencje tego, co robią w mediach społecznościowych.

Dzieci nie zawsze rozumieją konsekwencje tego, co robią w mediach społecznościowych.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Partia chce też wprowadzenia zgody rodziców dla dzieci w wieku od 13 do 16 lat, które mają być obecne w social mediach.
– Dziś nie jesteśmy w stanie wyegzekwować granicy wieku 13 lat. Wiemy, że jest tam połowa dziewięcio- i dziesięciolatków. Chcemy dbać o to, aby dzieci były dziećmi. Algorytmy w mediach społecznościowych nie stronią od marketingu skierowanego do nich – mówi Bollestad.

Sociale napędzają presję

Wzrost problemów psychologicznych wśród dzieci i młodzieży Bollestad łączy m.in. z korzystaniem z mediów społecznościowych. W 2010 roku Instagram ujrzał światło dzienne, rok później pojawił się Snapchat. Badania pokazują, że zdrowie psychiczne młodych ludzi na całym świecie pogorszyło się od tego czasu. Depresja i lęki wśród tej grupy w Norwegii podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, wynika z badania NTNU dotyczącego zdrowia psychicznego. Badanie wykazało, że najbardziej zmagają się dziewczęta (44 proc.).
Bollestad uważa również, że media społecznościowe mogą ułatwiać zastraszanie i wykluczenie. – Jedno słowo może wystarczyć, by poczuć się jak g****. Polubienia lub antypatie i opisy tego, jak wyglądasz, mogą pozostawić ślad na zawsze. Musimy coś z tym zrobić – podkreśla Bollestad.
KrF uważa, że ​​identyfikacja np. za pomocą BankID może rozwiązać problem obecności dzieci poniżej 13 roku życia w mediach społecznościowych, bo nie są one są wystarczająco dorosłe. Pomoże to również pozbyć się fałszywych profili. Dzieci nie zawsze rozumieją konsekwencje tego, co robią w mediach społecznościowych. Jako młoda osoba można nieświadomie opublikować zdjęcia lub inne treści, które będą mieć nieodwracalne konsekwencje.

To nie takie proste

Tjerand Silde, profesor nadzwyczajny na Wydziale Bezpieczeństwa Informacji i Technologii Komunikacyjnych NTNU przewiduje jednak, że propozycja KrF będzie trudna do wyegzekwowania. – A jeśli powiesz, że jesteś z Danii lub USA? Czy tylko Norwegowie muszą się identyfikować? Łatwo to obejść – ocenia i podaje przykład chociażby oprogramowania VPN.
Jednocześnie uważa, że ​​KrF chce utrudnić zachowanie anonimowości w internecie, jeśli wszystkie ruchy mają być śledzone. Narusza to rozporządzenie o ochronie danych osobowych.
Co postanowi rząd?
NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Mirek Biłek

23-07-2023 13:17

Musieliby zrobić z internetem to, co kraje arabskie. Nie wiem czy ludzie na pewno tego chcą.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok