Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Zdrowie

Wzrost zachorowalności na raka w Norwegii. Alarmujące dane OECD

Monika Pianowska

09 lutego 2025 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Wzrost zachorowalności na raka w Norwegii. Alarmujące dane OECD

Według raportu OECD największy wpływ na redukcję zachorowań mogłoby mieć ograniczenie spożycia alkoholu i tytoniu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Według najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) czterech na dziesięciu mieszkańców kraju fiordów może zapaść na raka przed ukończeniem 80. roku życia. Norwegia wyróżnia się w Europie jednym z najwyższych wskaźników zachorowalności, szczególnie na raka jelita grubego oraz czerniaka skóry.
Raport sporządzony przez OECD i Komisję Europejską ujawnia, że zachorowalność na raka jelita grubego w Norwegii znacznie przewyższa średnią unijną. Dane pochodzące z Europejskiego Systemu Informacji o Nowotworach (Ecis) wskazują, że w 2022 roku Norwegia miała najwyższy wskaźnik zachorowalności na raka wśród mężczyzn (829 przypadków na 100 tys. mieszkańców) i drugi najwyższy wśród kobiet (647 przypadków na 100 tys. mieszkańców).

Śmiertelność na tle Europy

Sekretarz generalna Norweskiego Związku ds. Walki z Rakiem (Kreftforeningen), Ingrid Stenstadvold Ross, zauważa, że choć Norwegia skutecznie zapobiega i leczy raka, niepokojący pozostaje wyjątkowo wysoki wskaźnik zachorowalności na raka jelita grubego, zwłaszcza wśród kobiet. Pomimo wysokiej liczby zachorowań śmiertelność z powodu nowotworów w Norwegii pozostaje jedną z najniższych w Europie i spada szybciej niż w wielu innych krajach. Dane z 2023 roku pokazują, że 78 proc. mężczyzn oraz 77 proc. kobiet przeżywa co najmniej pięć lat od diagnozy.
Wśród mężczyzn najczęściej diagnozowanym nowotworem jest rak prostaty (31 proc. przypadków), następnie rak jelita grubego (14 proc.) i rak płuc (9 proc.). Z kolei u kobiet dominują przypadki raka piersi (26 proc.), raka jelita grubego (16 proc.) oraz raka płuc (10 proc.).

Papierosy, alkohol i nadwaga

Norwegia wyróżnia się niskim wskaźnikiem zachorowalności na raka płuc, co eksperci przypisują niskiemu odsetkowi palaczy – zaledwie 7 proc. mieszkańców pali codziennie, co stanowi drugi najniższy wynik w Europie. Jednak raport OECD wskazuje, że choć tradycyjne palenie jest w odwrocie, rośnie popularność alternatywnych wyrobów tytoniowych. Liczba osób używających snusu (tytoniu do żucia) podwoiła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a obecnie 15 proc. Norwegów stosuje go codziennie.
Snus najpopularniejszy jest wśród mężczyzn w wieku 25-49 lat.

Snus najpopularniejszy jest wśród mężczyzn w wieku 25-49 lat.Źródło: adobe stock/licencja standardowa

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest rosnące spożycie alkoholu. W 2022 roku przeciętnie wyniosło ono 6,6 litra na osobę, co oznacza wzrost w porównaniu do 6,2 litra dekadę wcześniej. Niepokojący jest także odsetek osób z nadwagą i otyłością – 54 tys. dorosłych mieszkańców kraju fiordów ma nadmierną masę ciała, co jest wynikiem wyższym niż średnia unijna (51 proc.).
Norwegia, mimo wysokiego wskaźnika zachorowalności na raka, skutecznie leczy nowotwory i utrzymuje jedną z najniższych śmiertelności w Europie. Jednak profilaktyka zdrowotna i zmniejszenie czynników ryzyka, takich jak nadwaga, spożycie alkoholu i wzrastające użycie alternatywnych form tytoniu, mogą odegrać kluczową rolę w dalszej poprawie sytuacji zdrowotnej norweskiego społeczeństwa.
Według raportu OECD, największy wpływ na redukcję zachorowań mogłoby mieć ograniczenie spożycia alkoholu i tytoniu. Szacuje się, że dzięki temu można by zapobiec 13 104 przypadkom raka wynikającym z alkoholu oraz 8 729 przypadkom związanym z używaniem tytoniu. Dodatkowe działania mające na celu walkę z otyłością mogłyby zmniejszyć liczbę zachorowań o 3 tys., a ograniczenie zanieczyszczenia powietrza mogłoby zapobiec kolejnym 2 tys. przypadków.
Źródła: OECD, NTB, Kreftforeningen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Bogusław K

29-03-2025 19:03

Smarujcie się dalej kremami z filtrami będzie mniej głupków, wyginą na raka skóry od tych kremików

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok