Wzrasta popularność snusu wśród młodzieży i młodszych dorosłych, zwłaszcza kobiet.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W Norwegii spada liczba osób palących papierosy. Zła wiadomość jest jednak taka, że wzrasta odsetek sięgających po tytoń w innej formie. Od 2007 roku liczba osób przyjmujących nikotynę doustnie pod postacią snusu wzrosła dwukrotnie.
Niepozorne grudki lub woreczki wkładane pod górną wargę zawierają więcej nikotyny niż papierosy, a mimo to być mogą być od tych ostatnich mniej szkodliwe. W Unii Europejskiej (nie licząc Szwecji), a także w wielu innych krajach, nie można ich produkować ani nimi handlować. W Norwegii snus, czyli tytoń wymieszany z solą i aromatami, ma jednak rzeszę fanów. I ta grupa znacząco rośnie.
Snus coraz popularniejszy wśród młodych i wśród kobiet
W kategorii wiekowej 16-74 lata codziennie pali 7 proc. Norwegów. W tej samej grupie w Norwegii każdego dnia po snus sięga 16 proc. populacji. Częściej robią to mężczyźni niż kobiety. W zeszłym roku ta używka była nad fiordami codziennie konsumowana przez 11 proc. kobiet i 21 proc. mężczyzn. Dekadę temu było to tylko 4 proc. w przypadku kobiet i 14 proc., jeśli chodzi o mężczyzn.
Wzrasta też popularność snusu wśród młodzieży i młodszych dorosłych, zwłaszcza kobiet. Tytoń w tej formie najbardziej przekonuje do siebie Norwegów i Norweżki w wieku od 25 do 34 lat. Codziennie używa go prawie jedna trzecia osób z tej grupy wiekowej. W przedziale 16-24 lata natomiast – jedna piąta.
Snus najpopularniejszy jest wśród mężczyzn w wieku 25-49 lat.Źródło: adobe stock/licencja standardowa
Tytoniowa mitologia
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej Ole Henrik Krat Bjørkholt zwrócił na antenie telewizji NRK uwagę na to, że wiele osób zakłada, iż snus nie jest niebezpieczny. Oczywiście wszelkie optymistyczne założenia o nieszkodliwości snusu nie mają potwierdzenia w faktach.
Władze odpowiedzialne za ochronę zdrowia będą dążyć do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących wszelkich wyrobów tytoniowych, w tym snusu. W tym roku Norwegia pożegna się ze smakowymi e-papierosami, a także zwykłymi papierosami mentolowymi i papierosami “z kulką”, które były nad fiordami dostępne dłużej niż w krajach Unii Europejskiej. Papierosy nie będą już pachnieć cytrusami czy wanilią. Tytoń – zgodnie z intencjami prawodawców – ma przestać kojarzyć się z czymś atrakcyjnym.
Źródła: SSB, NRK, Nettavisen, MojaNorwegia.pl, Dagsrevyen
Reklama