Godzina twojego życia może kogoś uratować. Jak zostać dawcą krwi w Norwegii?

Wszyscy dawcy oceniani są indywidualnie przez bank krwi. Fot. Pixabay
Większość krwiodawców w Norwegii rejestruje się do programu za pośrednictwem portalu GiBlod.no. Lokalni działacze pomagają się również zarejestrować do niego, współpracując z miejscowymi szpitalami. Bergen i Oslo dysponuje również autokarami przystosowanymi do bezpiecznego oddawania krwi.
Kto może zostać krwiodawcą w Norwegii?
- masa ciała powyżej 50 kg,
- biegła znajomość języka norweskiego w mowie i piśmie,
- posiadanie norweskiego numeru ubezpieczenia społecznego,
- brak zagrożenia wynikającego z należenia do grupy ryzyka HIV, zapalenia wątroby lub innych chorób przenoszonych przez krew.
Działacze Czerwonego Krzyża zwracają także uwagę, że osoby zażywające leki muszą skontaktować się z bankiem krwi przed rejestracją. Z kolei potencjalni dawcy, którzy ukończyli 60 rok życia, a nie mieli wcześniej styczności z podobnymi działaniami, podlegają obowiązkowemu badaniu przez lekarza banku krwi.
Hvordan forberede deg til blodgivertimen? Her får du noen tips. Du kan også lese mer på https://t.co/bHsRPSBDbf, https://t.co/Om15wJ1tTR pic.twitter.com/TdTWPgtYNV
— GiBlod (@GiBlod) July 7, 2022
Rejestracja w pełni online
Jak informuje norweski Czerwony Krzyż, w kraju funkcjonuje 30 banków krwi oraz 69 punktów poboru. W Norwegii funkcjonuje również Norweski Rejestr Dawców Szpiku Kostnego (Det norske benmargsgiverregisteret). Założenia programu są dużo bardziej wymagające. Kwalifikują się do niego jedynie osoby, które spełniają warunki dawcy krwi, a ich wiek nie przekracza 40 roku życia.
Źródła: Giblod.no, MojaNorwegia.pl
To może Cię zainteresować
20-11-2022 22:50
0
-7
Zgłoś
20-11-2022 14:44
1
0
Zgłoś
20-11-2022 10:26
21
0
Zgłoś