10

Aby zamówić tłumacza, zazwyczaj wystarczy tylko powiedzieć o tym przy rejestracji. Często niestety jest tak, że na tłumacza trzeba długo czekać. Jestem w ciąży!!!
Po norwesku kan hun vaere:
- gravid
- svanger
- med barn
- i lykkelige omstendigheter
- paa tjukken (żargon)
Zwyczajowo pierwsza wizyta potwierdzająca ciąże odbywa się mniej więcej w 8-10 tygodniu ciąży. Na pierwszej wizycie pobierana jest krew i próbka moczu do badań. Następnie zakładana jest karta, lekarz pyta o ewentualne wcześniejsze ciąże, o samopoczucie, czy nie było poronień. Później w laboratorium dokonują ważenia i pobierana jest krew. Od razu sprawdzają hemoglobinę i badanie moczu (wynik od reki). Przy następnej wizycie dostajesz wyniki badan na : grupę krwi, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,HIV, syfilis toxoplasme, różyczkę.
Przy ciąży bez problemów wizyty odbywają się średnio co 5-6 tygodni. Lekarz nie bada ginekologicznie, bo podobno jest ryzyko poronienia. On tylko waży, mierzy ciśnienie, bada krew, mocz i słucha bicia serduszka maleństwa. Każdej ciężarnej przysługuje jedno USG ok. 20 tygodnia tzw. USG połówkowe. Można poprosić lekarza domowego o skierowanie na dodatkowe USG - czekasz parę dni na termin ze szpitala i trzeba zapłacić 100 kr. Można tez zrobić sobie USG 3D w niemal we wszystkich klinikach ginekologicznych np. Volva, Majorstua, Humana – kosztuje ono ok. 1000 kr.
Nie przeprowadza się tutaj badań takich jak badanie przezierności karkowej czy tez badanie obciążenia glukozą jak i wielu innych badań, które standardowo przeprowadzane są w Polsce. Oczywiście – przy ciąży wysokiego ryzyka, spotkania z położną i lekarzem są co dwa tygodnie, usg w szpitalu również (w Kvinnepoliklinikk ).
Każda ciężarna może wybrać u kogo odbywają się wizyty – u lekarza pierwszego kontaktu (fastlege) czy położnej (jordmor). Ponadto tutaj są przygotowane do prowadzenia ciąży. Można zdecydować, aby wizyty odbywały się na przemian. Kontakt do położnej zazwyczaj otrzymuje się od lekarza. Jeśli jednak nie to wystarczy zadzwonić do odpowiedniej Helsestasjon i poinformować ze jest się w ciąży i ze chce się umówić na wizytę z położną. Do ginekologa lekarz kieruje w wypadku ciąży zagrożonej, z komplikacjami.
Na około miesiąc przed porodem warto zadzwonić do szpitala, w którym zamierza się rodzic i umówić się na spotkanie i wypełnienie dokumentów. Poza tym przy okazji wypełnienia dokumentów można „zwiedzić” porodówkę i dowiedzieć się szczegółów. Miejsce w szpitalu przeważnie zamawia lekarz prowadzący – przyszła mamusia dostaje tylko list potwierdzający, ze spodziewają jej się w terminie porodu.
Przy porodzie mogą być dodatkowo dwie osoby. W większości szpitali do porodu dostępne są wanny / znieczulenie / gaz rozweselający / akupunktura /znieczulenie zewnatrzoponowe itp i jest to bezpłatne. Warto jednak o tym wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciąże ponieważ np. poród w wodzie wymaga potwierdzenia od lekarza ze ciąża przebiega bez zakłóceń i stan zdrowia matki jest dobry.
W szpitalu są koszule, pampersy po porodzie, podpaski ,ręczniki i jakieś mydło -szampon 2w1 itp. Warto wziąć sobie jakieś wygodne ciuchy żebyście mogły się na dzień przebierać. Można też wziąć chusteczki do wycierania pupy dziecka bo w szpitalu to myją pod kranem. Można też zabrać ze sobą laktator gdyby trzeba było pobudzić laktacje, choć w szpitalu tez maja taki do dyspozycji. Na porodówce jest przeważnie tylko norweski personel , ale często można spotkać pielęgniarkę z Polski czy tez polskiego lekarza.
Po porodzie ze szpitala wychodzi się w 3 dobie (oczywiście jeśli wszystko jest w porządku) – jak pojawi się mleko właściwe w piersiach młodej mamusi. Można wyjść tez zaraz po porodzie ale wtedy trzeba „dostarczać” dziecko do niezbędnych badan.
Annusskka.
Reklama
To może Cię zainteresować
5
29-06-2012 20:43
0
-3
Zgłoś
20-02-2012 22:23
0
-1
Zgłoś
20-02-2012 22:13
3
0
Zgłoś
20-02-2012 21:19
1
0
Zgłoś
20-02-2012 20:57
0
0
Zgłoś
20-02-2012 13:48
0
0
Zgłoś
04-01-2012 02:31
3
0
Zgłoś
04-01-2012 02:13
0
0
Zgłoś
30-05-2010 16:57
2
0
Zgłoś