Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Książę Karol z wizytą w Polsce


Foto: www.prezydent.pl

Książę Walii Karol i księżna Kornwalii Camilla Parker Bowles, od poniedziałku rozpoczęli oficjalną wizytę w Polsce. Książęca Para została przywitana przed Pałacem Prezydenckim przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką. 


Następnie księcia Walii również z małżonką przyjął premier Donald Tusk.

Wieczorem, o godz. 20:00 książę Karol i księżna Camilla wzięli udział w uroczystej kolacji wydannej na ich cześć przez Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę.

Choć Książęca para zabrała ze sobą osobistego kucharza, mogła skosztować polskich przysmaków. Menu składało się: m.in. sałatki z grillowanym oscypkiem, zupy z borowików z łazankami, kotletów jagnięcych w miodzie oraz szarlotki z lodami i karmelem.

Podzcas przjęcia, Książę Karol i prezydent Kaczyński wygłosili uroczyste toasty.

Wygłaszając toast, prezydent powiedział, że wojska polskie i brytyjskie działają razem w Afganistanie, a wcześniej walczyliśmy także w Iraku. W ocenie Lecha Kaczyńskiego, "brytyjsko-polskie wspólne wojowanie w obronie pokoju, podstawowych wartości naszej cywilizacji, to już tradycja".Wspomniał także polskich pilotów w bitwie o Anglię.

Z kolei książę Karol wyraził zadowolenie z zaproszenia do Polski. Podkreślił, że nasz kraj zajmuje "szczególne miejsce w sercach narodu brytyjskiego". Jak i obecnie "Polacy wnoszą ogromny wkład w istnienie obecnego społeczeństwa brytyjskiego" - kończcąc wystąpienie po polsku wzniósł toast za zdrowie pary prezydenckiej i Polaków. Pczym goście udali się na grób ks. Jerzego Popiełuszki.

Dziś Książę Walii wraz z Księżną Kornwalii odbędą wizytę do Puszczy Białowieskiej oraz meczetu w Kruszynianach. Również wezmą udział w koncercie "Polska Fryderyka Chopina i epoka romantyzmu", którego współgospodarzami będą Ambasada Brytyjska w Warszawie i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina.

W ostatnim dniu pobytu w Polsce goście spotkają się z żołnierzami szykującymi się do wyjazdu do Afganistanu i ich rodzinami.

Do tej pory książę Walii złożył trzy oficjalne wizyty w Polsce. W 2008 roku podczas jego wizyty w Krakowie towarzyszyła mu Camilla Parker Bowles. Obecna wizyta Księcia Walii z Małżonką jest wyrazem przyjaznych relacji polsko-brytyjskich.


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok