Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Vøringsfossen: platforma „ratująca życie”. Dzięki niej już nikt nie zginie?

Iga Jaruszewska

06 lipca 2017 15:09

Udostępnij
na Facebooku
Vøringsfossen: platforma „ratująca życie”. Dzięki niej już nikt nie zginie?

Vøringsfossen to jeden z najbardziej spektakularnych norweskich wodospadów. wikimedia.org/Srvban/public domain

Wizytę przy Vøringsfossen, jednym z najbardziej spektakularnych norweskich wodospadów, kilka osób przypłaciło życiem. Żeby uniknąć kolejnych tragedii w przyszłości, obecnie trwają prace nad budową nowego bezpiecznego kompleksu wzdłuż wodospadu. Otwarcie głównej atrakcji – mostu widokowego przed Fossli Hotel, planowane jest już na 10 lipca.
Niektóre z platform widokowych na terenie kompleksu są czynne już od ubiegłego sezonu, jednak obecnie trwają ostatnie poprawki przed zaplanowanym na 10 lipca otwarciem głównego punktu przed Fossli Hotel.

– To tutaj główna atrakcja. Przez całą wiosnę widywaliśmy turystów, którzy nie mogli się doczekać, żeby zrobić sobie zdjęcie i stanąć na tym dużym, wspaniałym moście – powiedział Atle Stana, kierownik budowy w firmie Mesta, w rozmowie z NRK.

Piękne widoki na wyciągnięcie ręki

Dzięki nowej platformie turyści będą mieli lepszy widok na wodospad niż wcześniej – zobaczą z niej 145 metrów Vøringsfossen w całej jego okazałości. Co jednak ważniejsze, nowy punkt będzie znacznie lepiej zabezpieczony niż wcześniej.

Prace na obszarze wokół wodospadu trwają od kilku lat: niektóre z mostów widokowych już otwarto, a na wcześniej niezabezpieczone krawędzie wąwozu nałożono nowe druciane siatki. Ponadto, gotowy kompleks będzie miał kładkę dla pieszych ponad wodospadem, nowe ścieżki i rozwinięte systemy parkingowe oraz sanitarne.

34 miliony koron i lata pracy

Pierwszy etap budowy jest wyceniony na 34 miliony koron. Projektem kompleksu zajmuje się architekt Carl-Viggo Hølmebakk, a jego budowa ma zakończyć się w 2020 roku.

Modernizację finansują Krajowy Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen), gmina Eidfjord, okręg Hordaland i Hardangerrådet (międzygminne, wspólne przedsiębiorstwo i rada regionalna składające się z gmin Eidfjord, Granvin, Jondal, Kvam, Odda, Ullensvang i Ulvik).

Wodospad Vøringfossen znajduje się w gminie Eidfjord w Hordaland, niedaleko drogi nr 7. Vøringfossen zbiera wody z płaskowyżu Hardangervidda i spada do doliny Måbødalen. Pionowy spadek wodospadu wynosi 145 metrów, natomiast całkowity – 182 metry.

Nazwa Vøringfossen (w j. staronorweskim Vyrðingr) pochodzi od wyrazu vyrða, oznaczającego szacunek i poważanie.

Trzy wypadki śmiertelne

Na przestrzeni lat wodospad Vøringsfossen był wdzięcznym modelem dla wielu osób, które chciały się przy nim sfotografować. To okazywało się jednak ryzykowne, bo obszar wokół wodospadu nie należał do bezpiecznego. Od 2009 roku trzy osoby straciły życie, po tym jak spadły w dół wodospadu. Ostatni śmiertelny wypadek, w którym zmarła 50-letnia Rosjanka, miał miejsce w 2014 roku. Po tym wydarzeniu rozpoczęto prace, które mają zabezpieczyć terenu wokół wodospadu.

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok