Turystyka
Tajemnice lodowych królestw
1

W Norwegii znajduje się około 2700 lodowców. Najczęściej odwiedzanymi są te w Jostedalen, Jotunheimen, Folgefonna, Hardangerjøkulen. Dużą popularnością cieszy się także drugi co do wielkości norweski lodowiec – Svartisen. W pobliżu niektórych lodowych olbrzymów udostępniono również trasy wyznaczone dla turystów chcących spróbować wędrówki w tych niesamowitych grotach.
– Lodowce cały czas „żyją”. Dzięki różnym procesom geologicznym tworzą się w nich rozmaite dziury i jaskinie. Nie wszystkie lodowe tunela są jeszcze zbadane, ale niektóre z odkrytych korytarzy są otwarte dla turystów – mówi Egil Fjellheim, geolog.

fot. sognefjord.no
Wszystkie wycieczki odbywają się pod opieką doświadczonego przewodnika. Każdy z uczestników takiego spaceru dostaje kask oraz latarkę czołową. Na wędrówkę po lodowych grotach trzeba koniecznie zaopatrzyć się w ciepłe zimowe kombinezony oraz tzw. „raki” czyli specjalne nakładki na buty z kolcami, które zapobiegają ślizganiu się po zamrożonym śniegu i lodzie.
Jedną z popularniejszych lodowych grot w Norwegii jest ta w okolicy lodowca Folgefonna w Hordaland. Podróż do wnętrza tego lodowego olbrzyma na pewno będzie niezapomnianym wspomnieniem. Ciekawe lodowe jaskinie znajdują się też w lodowcu Leirbreen, w Jotunheimen. Możemy tam zaobserwować wszystkie odcienie błękitu. Nie ma możliwości zwiedzania indywidualnego, na taką wycieczkę zwykle rusza od 3 do 6 osób.
Inną propozycją jest wycieczka w okolice lodowca Nigardsbreen w Jostedal. Niezwykła gra świateł w połączeniu z długimi zamarzniętymi korytarzami tworzy niesamowitą atmosferę rodem z baśniowego lodowego pałacu. Korytarze osiagają maksymalnie do 8 m wysokości, 20 m szerokości oraz 30 m głębokości. Wędrówka przez grotę zajmuje około 4-6 godzin, wymagane są minimalne umiejętności narciarskie.
Więcej informacji: http://fimbuljostedal.no/isgrotter.html

fot. wikimedia.org
Spitsbergen także oferuje turystom przeżycie niesamowitej przygody podczas zwiedzania jaskiń lodowych w okolicy stolicy Svalbardu, Longyearbyen. Co roku, odważni turyści z całego świata przyjeżdżają w te strony aby spróbować swoich sił w ice cavingu.
Więcej informacji: http://www.nordnorge.com/en/challenging-winter-activities/?News=282
Praktycznie każdy, kto ma odrobinę kondycji i nie boi się zimna może wziąć udział w takiej wędrówce Ice caving odradza się osobom cierpiącym na klaustrofobię. Cena tego typu wycieczki zazwyczaj mieści się w przedziale 650-800 NOK za osobę.
źródło: nordnorge.com, ut.no, fimbuljostedal.no,
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Fishdecoy - public domain
Reklama

To może Cię zainteresować
1