Turystyka
Szlakiem norweskich królów: trasa górska z Oppdal do Dovre otwarta dla turystów
Kongevegen nad Dovrefjell wynosi 16 km. Statens vegvesen/NTB/fot. Matti Bernitz
30 sierpnia otwarto odrestaurowaną historyczną trasę Kongevegen over Dovrefjell. Teraz znów można podążać śladami króla Fryderyka IV – pierwszego, który w 1704 roku przebył przez przełęcz wozem konnym.
Dovrefjell może poszczycić się długą historią transportu, sięgającą od dróg jeździeckich i średniowiecznych szlaków pielgrzymkowych z epoki żelaza, po dzisiejsze europejskie drogi i linie kolejowe.
Pierwsza taka trasa
Droga między Dovre i Oppdal jest jedną z najważniejszych i najczęściej używanych przełęczy górskich w Norwegii. Płaskowyż górski oddziela Sønnenfjeld i Nordenfjeld. Fizyczne ślady szlaków turystycznych sięgają epoki żelaza i średniowiecza. Na Dovrefjell znaleziono ślady osadnictwa sięgającego epoki kamienia.
Trasa Kongevegen over Dovrefjell została zbudowana na przełomie XVII i XVIII wieku i była pionierską drogą prowadzącą przez obszar górski w Norwegii. Król Fryderyk IV jako pierwszy przejechał przez górę powozem.
Wzdłuż linii kolejowej
Rozpoczęty w 2017 roku projekt przywrócenia szlaku do użytku pieszych turystów uwzględniał przygotowanie nawierzchni, oczyszczenie go z roślinności, postawiono też kilka mostów według wzoru z 1767 r., a na całym odcinku ustawiono tablice informacyjne. Droga jest oznaczona niebieską koroną królewską za zgodą Pałacu Królewskiego.
Linia Dovrebanen biegnie wzdłuż Kongevegen i można z łatwością dotrzeć nią do kilku stacji kolejowych. Jednocześnie droga stanowi kanał dla ruchu na obrzeżach obszarów wrażliwych pod względem przyrodniczym i dzikiej fauny i flory na Dovrefjell.
Kongevegen nad Dovrefjell wynosi 16 km i rozciąga się od kościoła w Dovre do kościoła w Oppdal.
Projekt Kongevegen over Dovrefjell został zrealizowany przez Norweski Zarząd Dróg Publicznych i Autostrad we współpracy z gminami Innlandet, Trøndelag, Dovre, Oppdal, Zarządem Parku Narodowego Dovrefjell, Zarządem Parku Narodowego Rondane-Dovre, Muzeum Gudbrandsdals i Pilgrimssenter Dovrefjell.
Źródło: Statens vegvesen, NTB, kongevegenoverdovrefjell.no
Reklama

To może Cię zainteresować
1