Sezon narciarski tuż tuż...

Zima zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji przygotowaliśmy listę pięciu norweskich ośrodków narciarskich, które warto odwiedzić tej zimy.
Trysil, czyli gwarancja śniegu
W mieście Trysil w regionie Hedmark znajduje się największy ośrodek narciarski w Norwegii, który zachwyci nawet najbardziej wymagających narciarzy. Miłośnicy zimowego szaleństwa mają tam do dyspozycji około 40 wyciągów i ponad 70 kilometrów tras zjazdowych.
Trysil / maps.google.com
Każdy narciarz, niezależnie od stopnia zaawansowania, znajdzie w Trysil coś dla siebie. Dostępne są cztery trasy o różnym stopniu trudności. Rozpoczynając od najłatwiejszej, są to trasy zielona, czerwona, niebieska i czarna. Wszystkie zbocza są doskonale przygotowane i nadają się nawet dla najmłodszych użytkowników.
radissonblu.no
Sezon narciarski w Trysil rozpoczyna się już za siedem dni, czyli 1 listopada i trwa aż do 21 kwietnia. Na tamtejszych zboczach nie brakuje śniegu, a w razie potrzeby uruchamiany jest najnowocześniejszy w całej Norwegii system sztucznego naśnieżania. Jeśli jednak zima nie dopisze, nie ma się czym martwić, ponieważ Trysil zwróci pieniądze wszystkim, którzy opłacili swój pobyt. Zwrot, czyli tak zwana gwarancja śniegu, obejmuje lekcje jazdy na nartach, wyporzyczenie sprzętu narciarskiego, karnety na wyciągi oraz zakwaterowanie.
flickr.com/Trysil
visitnorway.com
Hemsedal – nie tylko dla narciarzy
Hemsedal leży w regionie Buskerud i jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Norwegii, przez wielu uważany również za najlepszy. W Hemsedal na narciarzy czeka 20 wyciągów i 50 stoków.
Buskerud / maps.google.com
W Hemsedal mile widziani są narciarze o różnym stopniu zaawansowania. Korzystać można z wielu tras – od łatwych, zielonych po trudne, czarne. Fani zimowych akrobacji poczują się tam jak w niebie, ponieważ ośrodek ma w swojej ofercie parki ze specjalnie przygotowanymi torami do narciarskich akrobacji. Wspomniane parki są znane wśród entuzjastów sportów ekstremalnych z całego świata.
wikipedia.org
Osoby nie gustujące w narciarstwie również znajdą coś dla siebie. Do najpopularniejszych rozrywek należą:
- przejażdżka psim zaprzęgiem
- zimowa wspinaczka tak zwaną „żelazną” drogą
- spacer w rakietach śnieżnych
- lodowcowe wspinaczki
- odprężający kulig
wikipedia.org
visitnorway.com
Geilo – raj dla dzieci
Leżąca w regionie Buskerud miejscowość Geilo jest jednym z najstarszych ośrodków narciarskich w Norwegii. Ośrodek oferuje około 40 tras zjazdowych i ze względu na dużą ilość atrakcji dla dzieci, uważany jest za miejsce przyjazne całej rodzinie. Podobnie jak w Trysil, sezon w Geilo trwa długo, bo od początku listopada do końca kwietnia.
maps.google.com
Geilo jest znane na świecie dzięki doskonałym warunkom do akrobacji narciarskich oraz kite-skiingu. Dodatkową zaletą ośrodka jest brak kolejek do wyciągów, które w ciągu godziny przewożą aż 25 tysięcy osób.
kite-skiing / wikipedia.org
Zajęcia dla dzieci organizowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Specjalnie przystosowane trasy zachęcają najmłodszych do nauki jazdy na nartach, szaleństw na sankach oraz narciarskich biegów na orientację.
Geilo w maju / wikipedia.org
geilo.no
Park Zimowy w Oslo – szaleństwo w przystępnej cenie
Ogromną zaletą Parku Zimowego w Oslo jest fakt, iż znajduje się on zaledwie 20 minut jazdy od centrum Oslo. Mimo, że jest on znacznie mniejszy od pozostałych norweskich ośrodków narciarskich, oferuje szeroką gamę zimowych rozrywek.
maps.google.com
W Parku znajdziecie wiele tras zjazdowych oraz wyciągi, w tym sześcioosobowy wyciąg ekspresowy. Ośrodek przyciąga miłośników ekstremalnej jazdy, ponieważ jako jedyny w Europie, oferuje rynnę Superpipe. Odwiedzających zachęcić może również fakt, iż podczas Olimpiady w 1952 roku, w stołecznym Parku rozgrywały się konkurencje alpejskie. W lutym 2012 roku odbywały się tam również Mistrzostwa Świata w Snowboardzie.
Snowpipe / wikipedia.org
Olimpiada zimowa 1952 / wikipedia.org
Koszt zimowego szaleństwa w Parku Zimowym w Oslo nie jest zbyt wygórowany.
Wejściówka weekendowa – sobota lub niedziela (od godziny 10:00 do 17:00) to koszt 390 koron dla osoby dorosłej i 315 koron dla dzieci (0-15 lat) oraz seniorów.
Wejściówka tygodniowa – od poniedziałku do piątku (od godziny 10:00 do 17:00) to koszt dużo niższy. Osoba dorosła zapłaci za wstęp 320 koron, a dzieci i seniorzy tylko 260.
oslovinterpark.no
Rauland – raj dla biegaczy
Rauland leży w gminie Telemark i łączy w sobie aż trzy ośrodki narciarskie, które połączone są ze sobą bezpłatnym autobusem. Rauland to największy ośrodek narciarski w Telemarku i zapewnia rozrywkę osobom w każdym wieku.
maps.google.com
Trzy ośrodki - Vierli Skisenter, Rauland Skisenter i Raulandsfjell Alpinsenter oferują ponad 40 stoków zjazdowych oraz 15 wyciągów. Rauland oferuje cztery trasy o różnym stopniu trudności, dzięki czemu jest przyjazny dla narciarzy będących na niemal każdym poziomie zaawansowania.
wyciąg narciarski / pixabay.com
Ośrodek Rauland oferuje 150 kilometrów tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego, zarówno w górach, jak i w lesie. Miłośnicy freestylingu mają do dyspozycji 60 kilometrów tras.
Jazda na nartach możliwa jest nie tylko w dzień, ale również po zapadnięciu zmroku. Nadaje się do tego sześciokilometrowa, oświetlona trasa.
narciarstwo biegowe / wikipedia.org
Dla osób pragnących wypocząć w nieco inny sposób, Rauland przygotował bardzo atrakcyjną ofertę. Do najpopularniejszych atrakcji, nie związanych z jazdą na nartach, zaliczają się:
- psie zaprzęgi
- przejażdżki skuterami śnieżnymi
- rafting śnieżny
- przejażdżki konne
- jazda tobaganem
rafting śnieżny / wikipedia.org
zjazd tobaganem / wikipedia.org
visitrauland.com
Źródła: visitnorway.com / geilo.no / oslovinterpark.no / visitrauland.com / maps.google.com / radissonblu.no / pixabay.com
Zdjęcie slajderowe: wikimedia.org - timuzapata - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
To może Cię zainteresować
23-10-2014 22:15
0
0
Zgłoś
23-10-2014 21:33
0
0
Zgłoś
23-10-2014 21:20
1
0
Zgłoś
23-10-2014 18:50
1
0
Zgłoś
23-10-2014 18:47
0
0
Zgłoś