Turystyka
Piękno dalekiej północy – Alta, Hammerfest i Nordkapp

Na północy Norwegii królują białe noce i zorza polarna. Dalej jest już tylko morze oraz wyspy Jan Mayen i Svalbard. Tu kończy się Norwegia. A jest to koniec niezwykły.
Alta, Hammerfest i Nordkapp znajdują się w północno-wschodniej części Finnmark. Mimo położenia, tereny te zostały zasiedlone bardzo wcześnie - świadczą o tym ryty i malowidła skalne (najstarsze pochodzą sprzed 6200 lat) oraz znaleziska sprzed 9000 lat. Tereny te należały głównie do rybaków, górników i pasterzy reniferów. Finnmark to również miejsce, gdzie od lat stykały się ze sobą różne kultury - mieszkają tu Norwegowie, Samowie, Kvenowie.

Północna Norwegia, wikipedia.org
Alta dawniej i dziś
Początek dzisiejszemu miastu Alta dała niewielka osada Samów. Z czasem w to miejsce sprowadzało się coraz więcej Norwegów i Kvenów. Rozwinęło się rolnictwo, rybołówstwo, górnictwo i handel morski z Rosją, który kwitł aż do rewolucji bolszewickiej. Miasto zostało niemal doszczętnie spalone w czasie II wojny światowej. Mieszkańcy zdołali jednak odbudować domy.

Alta, fot. wikipedia.org
O tym, że Alta ma długą historię, świadczą przede wszystkim ryty skalne. Bogatą ich kolekcję (wewnątrz i na zewnątrz) można obejrzeć w Alta Museum.

fot. wikipedia.org
Są tam również zbiory związane z bardziej współczesną historią, na przykład dziejami tutejszych Samów, wystawa zdjęć przyrody i ekspozycja poświęcona Bjørnowi Wirkkoli - jednemu z najsłynniejszych norweskich skoczków narciarskich, podwójnemu mistrzowi świata z 1966 roku.
Sport na północy
W 1981 roku klub miłośników psich zaprzęgów w Alta zorganizował po raz pierwszy wyścig Finnmarksløpet. Od tamtej pory zawody stały się niezwykle popularne. Finnmarksløpet odbywa się obecnie na dwóch trasach - z Alta do Kirkenes (1063 km) i z powrotem oraz krótsza, która liczy 501 km. Oprócz zawodników z wielu krajów (w tym z Polski) bieg przyciąga tłumy kibiców. W 2015 roku zawody odbędą się 7 marca. Bieg jest ciężki i wyczerujący, jednak od wielu lat zwycięzcami są przede wszystkim panie.

fot. pixabay.com
Psie zaprzęgi są w tych okolicach bardzo popularne, to również jedna z głównych atrakcji turystycznych. Jednak to nie jedyna atrakcja sportowa, jaka czeka nas na północy. Można również wybrać się na narty lub wycieczkę na rakietach śnieżnych, a latem pojeździć rowerem, iść na wycieczkę w góry, popłynąć łodzią fiordem lub rzeką Altaelva.
Trudna historia Hammerfest
140 km na północ od Alta znajduje się Hammerfest. To miasto o bagatej, ale także tragicznej historii. Od czasu wybudowania w tym miejscu pierwszego kościoła w roku 1684, osada (a później miasto) była pustoszona przez dżumę, cholerę, głód i pożary. W 1809 roku Hammerfest splądrowały załogi dwóch angielskich fregat, w 1944 roku miasto zostało zbombardowane, a po walkach w 1945 roku ocalał tylko jeden budynek - kaplica pogrzebowa z 1937 roku, która jest dziś najstarszą budowlą w Hammerfest. Całą historię można poznać bliżej w Gjenreisningmuseet.

Panorama Hammerfest, fot. wikipedia.org
Popularnym miejscem jest Meridianstøtten (Kamień Południkowy), znajdujący się w miejscu, gdzie rozpoczyna się tzw. Południk Struvego - ciągnący się aż do Starej Nekrasivki (Ukraina) nad Morzem Czarnym pas punktów pomiarowych, służących do mierzenia kształtu i rozmiarów Ziemi. W 2005 roku Południk Struvego wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Meridianstøtten, fot. wikipedia.org
Z okolicznych atrakcji warto jeszcze wybrać się na górę Salen, zwaną „dachem miasta". Na szczycie znajduje się restauracja Turistua, kamienna konstrukcja Varden, po raz pierwszy wzniesiona przez lokalną młodzież w latach 1882-1883 oraz taras widokowy, skąd można podziwiać szeroką (180º) panoramę Hammerfest. Do tych miejsc prowadzi słynny „Zygzak" - sikk sakk veien.
Przylądek Północny
Nieco ponad 200 km na północny wschód od Hammerfest znajduje się jedno z najdalej położonych i zarazem najchętniej odwiedzanych miejsc w kraju - Nordkapp, Przylądek Północny. Tak naprawdę nie jest to najdalej na północ wysunięty punkt Europy, choć wielokrotnie za taki uchodził i uchodzi nadal. Półwysep Knivskjelodden sięga ponad 1 km dalej w kierunku bieguna. Jednak to Nordkapp zyskał status miejsca słynnego, legendarnego i wyjątkowego - i tak już zostało.

fot. commons.wikimedia.org
Klif Nordkapp wznosi się 307 m nad poziom morza. Oryginalna norweska nazwa brzmi Kyskanes. Piękno tego miejsca docenili romantyczni malarze, a pierwsze turystyczne rejsy zaczęto organizować w latach 70. XIX wieku. Dziś można tam dotrzeć samochodem lub rowerem, a na miejscu, oprócz niesamowitych widoków, czeka na nas ogrom innych atrakcji, m.in. słynny Globus (popularny obiekt fotografii turystycznych) i Nordkapphallen z licznymi wystawami, restauracją, kawiarnią, barem, sklepikiem, pocztą, kaplicą i salą kinową, w której obejrzymy niesamowity film „Nordkapp Panorama". Głęboko w skale znajduje się grota, gdzie w sezonie letnim organizowane są okolicznościowe ceremonie.

fot. pixabay.com
Muzea historyczne i górnictwa, wspaniałe punkty widokowe, zimowe i letnie festiwale, zagrody Samów, wyprawy nad morze (lub na morze), norweskie lodowce oraz zorza polarna i słońce o północy - to wszystko i nie tylko to czeka nas na północych rubieżach Norwegii.

fot. commons.wikimedia.org
Alta Museum
|
Godziny otwarcia:01.01-15.05 i 16.09-31.12: pon.-pt 09:00-15:00, weekendy 11.00-16.0016.05-12.06 i 22.08-15.09: codziennie 08.00-17.00 13.06-21.08: codziennie 08.00-20.00
Ceny wstępu:
Lato 01.05-30.09: |
Gjenreisningmuseet
|
Godziny otwarcia:Pon.-pt 09-15.00, weekend 11.00-14.0001.06-16.08: codziennie 10.00-16.00
Ceny wstępu:
Dorośli - 50 NOK |
Nordkapphallen9764 Nordkapp www.visitnordkapp.net |
Godziny otwarcia:
18.06-17.08: 11.00-01.00 |
Źródła: mojanorwegia.pl, finnmarkslopet.no, alta.kommune.no, visitnorway.com
Zdjęcie frontowe: publicdomainpictures.net - CC0 Public Domain
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
3