Turystyka
Piękne miejsca Skandynawii poza granicami Norwegii – cz. I
1

W Norwegii jest mnóstwo miejsc wartych zobaczenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by czasem się zapomnieć i pojechać trochę za daleko...
Co warto zobaczyć, gdy poniesie nas poza granice Norwegii?
Kopenhaga
Stolica Danii jest „Miastem Zielonych Wież" i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Świetnie rozwiązana komunikacyjna Kopenhaga urzeka swoimi wieżyczkami, kawiarenkami i niezwykłą częścią średniowieczną miasta, całkowicie oddaną pieszym. Nie jest tanim miastem, lecz niezwykle popularnym ze względu na ilość atrakcji, do których można zaliczyć Ogrody Tivoli, Pałac Amalienborg, czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej oddalone 35 km od stolicy.

fot. pixabay.com

fot. commons.wikimedia.org
Fionia
Urokliwa wyspa, nazywana „zielonym ogrodem Danii", jest „pomostem" między Zelandią i Jutlandią. Setki kilometrów tras rowerowych powodują, że jest to wymarzone miejsce dla wielbicieli dwóch kółek. Stolica Fionii - Odense - to miasto Hansa Christiana Andersena, które całe wygląda jak z baśni. Na pejzaże wyspy składają się wiejskie zagrody, kolorowe domki, wąskie uliczki, rosochate wierzby i łagodne wzniesienia. Oprócz Odense warto zwiedzić Zamek Egeskov oraz Siedem Ogrodów (De Syv Haver).

fot. commons.wikimedia.org

Odense, fot. MN
Gotlandia
Nazwana Wyspą Wikingów Gotlandia jest największą wyspą na Bałtyku. W całej Szwecji ma najwięcej słonecznych dni w roku! Niemal w całości jest jednym wielkim rezerwatem przyrody, czyli rajem dla szukających ciszy, świeżego powietrza i pięknych krajobrazów. Obfituje w liczne jeziora, plaże, jaskinie i lasy. Będąc tutaj warto odwiedzić miasteczko Visby, które zostało wpisane na listę narodowego dziedzictwa UNESCO, dzięki wspaniale zachowanej średniowiecznej zabudowie. W sierpniu odbywa się tutaj Tydzień Średniowiecza. Warto również wspomnieć, że z Gotlandii wywodzi się Pippi Pończoszanka!

fot. pixabay.com

Visby, fot. Roger/flickr.com
Archipelag Sztokholmski
Składający się z 30 tysięcy wysepek Archipelag Sztokholmski jest jednym z największych archipelagów na Bałtyku. Sztokholm jest czasem nazywany Wenecją Północy, właśnie dlatego, że poprzetykany jest nitkami wody, po których kursują łódki. Każdego roku do Sztokholmu przybywa mnóstwo turystów, głównie ze Skandynawii, krajów nadbałtyckich, Niemiec i Polski. Nie czuć jednak tutaj typowo „turystycznego" tłumu, ponieważ miasto jest świetnie rozwązane komunikacyjne. Warto zobaczyć tutaj między innymi Skansen i Pałac Królewski.

fot. commons.wikimedia.org

fot. Zeeshan Abid

fot, Zeeshan Abid
Olandia
Szwedzkie miasto Kalmar, położone w południowo-wschodniej części kraju, jest bramą do Oladnii, na którą dostaniemy się, przejeżdżając przez 6-kilometrowy most. Krajobraz wyspy tworzą specyficzne „stepy", ogromne, płaskie przestrzenie, porośnięte niską, charakterystyczną roślinnością. Olandia to wyspa ptaków, rezerwatów, wiatraków (ok. 2 tys.!) i głazów runicznych z okresu Wikingów. Warto tutaj odwiedzić zrekonstruowaną osadę Wikingów oraz ogrody rodziny królewskiej.

fot. Maria Duszyńska-Ochocińska

Eketorp Borgs, fot. Maria Duszyńska-Ochocińska
Skania
Najbardziej wysunięta na południe kraina Szwecji, Skania, nazywana jest spichlerzem tego kraju, ze względu na żyzne gleby. Krajobraz jest pofalowany i zielony, a klimat łagodny. Skania słynie z zamków i dworów, oraz niesamowitego, megalitycznego kompleksu Ales stenar. Miłośnikom miejskiego życia można polecić wypad do Malmö - nowoczesny port szwedzki.

Ales stenar, fot. commons.wikimedia.org

Malmo, fot. wikipedia.org
Jutlandia
Przecięty przez cieśninę Limfjord Półwysep Jutlandzki tworzy na swojej północnej części wyspę, której wrzosowy i plażowy krajobraz z pewnością wielu przypadnie do gustu. Mimo że Jutliandia jest idealna dla miłośników aktywnego wypoczynku, to przyciąga najwięcej... malarzy i pisarzy, co tylko świadczy o jej niezwykłym pięknie. Niesamowitym miejscem jest tutaj Lindholm Høje - ogromny cmentarz wikingów, składający się z ponad 700 grobowców w kształcie łodzi, oraz ruiny dawnej osady wikingów. Warto również zwiedzić średniowieczną stolicę Jutlandii - Aalborg.

fot. wikipedia.org

Lindholm Høje, fot. commons.wikimedia.org
Za tydzień zapraszamy Was do lektury II części!
Źródła: podroze.gazeta.pl, visitdenmark.pl, wikipedia.org, szwecja.modos.pl, krajoznawcy.info.pl, lovetotravel.pl, faroe.pl
Zdjęcie frontowe: Olandia, fot. Maria Duszyńska-Ochocińska
Reklama
To może Cię zainteresować
16-02-2015 16:52
0
0
Zgłoś