Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Turystyka

Narty w Norwegii nawet latem: na tych stokach to możliwe

Martyna Engeset-Pograniczna

26 lipca 2024 17:40

Udostępnij
na Facebooku
Narty w Norwegii nawet latem: na tych stokach to możliwe

Możliwości kryją się w różnych częściach kraju. pexels.com/public domain

Wszystkich stęsknionych za szusowaniem po odświeżająco chłodnym śniegu pocieszyć mogą stoki czynne latem. A tych w Norwegii trochę jest, przynajmniej na razie. Możliwości kryją się w różnych częściach kraju – przedstawiamy przykłady ośrodków, dzięki którym z jazdy na nartach nie trzeba rezygnować w czasie ciepłych miesięcy.

Galdhøpiggen sommerskisenter (GPSS)

Zacznijmy od Innlandet i Galdhøpiggen, najwyższej góry Norwegii (2 468,8 m n.p.m.). To w jej okolicy, na niewielkim lodowcu Vesluvbreen, znajduje się najwyżej położony ośrodek narciarski w Norwegii. Jest otwarty tylko w sezonie letnim, zwykle od maja do końca października. GPSS wyposażony jest w jeden wyciąg i oferuje 25 tras; najwyżej położony punkt znajduje się na wysokości 2200 m n.p.m., a różnica wysokości wynosi 350 metrów. Coś ciekawego dla siebie znajdą tu też narciarze biegowi.
Niedaleko wejścia czeka na turystów kawiarnia z ponad 200 miejscami. Blisko jest także do hotelu Juvasshytta (otwartego do 15 września), doskonałej bazy wypadowej w tamtym rejonie.
Godziny otwarcia: 09:00-15:00. Cena za dzień korzystania z wyciągu: 440 koron.

FONNA Glacier Ski Resort

Jedynym czynnym latem ośrodkiem w Vestlandet jest FONNA Glacier Ski Resort, położony na lodowcu Folgefonna. Niestety trzeba je zapisać w pamięci już raczej na kolejny rok – ostatni dzień normalnego otwarcia to 28 lipca, potem ośrodek otwarty będzie tylko dla uczestników treningów zorganizowanych.
Miejsce reklamuje się dostępnością dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania oraz możliwością orzeźwiającej kąpieli w Hardangerfjorden. Dodatkowym atutem może być bliskość parku narodowego Folgefonna nasjonalpark.
Niestety, jak wiemy, lodowce topnieją. Zmiany klimatu mają wpływ również na narciarstwo. W ośrodku FONNA będzie potrzebne wspomaganie sztucznym śniegiem. W ostatnich latach również GPSS borykał się z problemami. Niekiedy zamykano ośrodek w środku sezonu z powodu braku śniegu – i to pomimo używania sprzętu wytwarzającego sztuczny śnieg.
Prezes FONNA powiedział w rozmowie z Aftenposten, że za sto lat nie będzie tam już żadnego ośrodka narciarskiego, ale może zostać badawczy – firma ma zamiar rozpocząć współpracę z klimatologami.

SNØ

Być może najbezpieczniejszym wyborem będzie wobec tego narciarska zabawa pod dachem. Ta możliwa jest w SNØ, ośrodku położonym nieopodal Oslo. To jedyne takie miejsce w Norwegii. Można tam trenować i narciarstwo biegowe, i alpejskie, i snowboard. Jest tam i strefa dla początkujących, i dla odważnych – wspinaczkowa ściana lodowa Mammut-veggen.
Godziny otwarcia obowiązujące do 1 września:  06:00-16:00 (poza poniedziałkami, kiedy jest zamknięte) w przypadku sektora narciarstwa biegowego oraz 10:00-16:00 w przypadku stoku alpejskiego i wypożyczalni sprzętu (otwarte we wszystkie dni tygodnia).
Ceny: zróżnicowane ze względu na dzień tygodnia, wiek i inne czynniki. Przykładowo: wstęp na stok alpejski dla osób poniżej 18 roku życia na 2 godziny w dzień powszedni: 200 koron. Cena za cały dzień w strefie narciarstwa biegowego dla osoby dorosłej w weekend: 250 koron.
Źródła: Aftenposten, Visit Norway, Visit Fonna, SNØ, gpss.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok