Cud natury na Lofotach

Chmury przypominające morskie fale są bardzo rzadkim zjawiskiem i nie każdemu dane jest ich zaobserwowania. Kilka dni temu udało się to pewnemu fotografowi – amatorowi.
W niedzielę, June Grønseth z Laukvik na Lofotach czytał książkę na patio. Nagle dostrzegł niezwykłe chmury płynące po niebie.
Laukvik / maps.google.com
- Ten widok był niezwykły. Chmury uformowały się w ogromne fale i wędrowały powoli po niebie. Zjawisko można było obserwować jedynie przez trzy minuty, potem wszystko wróciło do normy – powiedział fotograf amator June Grønseth.
Szansa jedna na dwie lub trzy
Meteorolog Stine Karlsen Gya z Værvarslinga w północnej Norwegii była niezwykle zaskoczona i podekscytowana otrzymanymi od fotografa zdjęciami.
- Zdjęcia są wspaniałe. Takie zjawisko to bardzo rzadki widok, który ze względu na krótki okres występowania bardzo ciężko uchwycić – powiedziała meteorolog dziennikarzom NRK.
wikipedia.org
Jak powstają chmury falowe?
Chmury falowe znane także jako Kelvin Helmholtzbølger, pojawiają się na niebie jedynie dwa lub trzy razy w roku i występują w specjalnych warunkach atmosferycznych.
- Chmury falowe powstają, gdy w powietrzu jest wystarczająco dużo wilgoci oraz nie ma innych chmur, które mogłyby je zasłonić. Atmosfera zawsze dąży do osiągnięcia równowagi. Tego typu chmury powstają w strefie graniczne pomiędzy ciepłym a zimnym powietrzem. W zależności od temperatury powietrza, wiatr może wiać w przeciwnych kierunkach i formować tak niezwykłe kształty – tłumaczy meteorolog.
Dla fotografa z Lofotów chmury falowe nie są nowym fenomenem.
- Już drugi raz udało mi się uwiecznić na zdjęciu to piękne zjawisko. Poprzednim razem fotografie wykonałem w Værøy, gdzie chmury przybrały niezwykły kształt tuż nad szczytami gór.
wikipedia.org
Norweski fotograf bardzo często obserwuje naturę i uwiecznia ją swoim aparatem:
- Podążanie za naturą, zjawiskami atmosferycznymi może być bardzo dobrą zabawą, a tego typu „zdobycze” są powodem do dumy i cieszą oko – opowiada June Grønseth.
Źródła: nrk.no / maps.google.com / wikipedia.org
Zdjęcie slajderowe:wikipedia.org

To może Cię zainteresować