W zeszłym roku sprzedano za granicę 40 437 używanych samochodów osobowych z Norwegii.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W 2023 roku z Norwegii wyeksportowano dziesięć razy więcej samochodów używanych niż dziesięć lat temu. W ciągu ostatniej dekady korona norweska straciła 50 proc. swojej wartości w stosunku do euro i dzięki temu obcokrajowcy mogą znacznie taniej kupić auto w kraju fiordów.
W zeszłym roku sprzedano za granicę 40 437 używanych samochodów osobowych z Norwegii. To ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, a państwo zwróciło eksporterom ponad miliard koron podatków – podaje NRK.
Przed Nowym Rokiem eksportując samochody z silnikiem spalinowym, można było uzyskać zwrot podatku do kilkuset tysięcy koron, nawet jeśli pojazd miał 4-5 lat. Niektóre modele gwarantują zwrot aż 600 tys. koron. W rezultacie za granicę sprzedano tak wiele samochodów używanych, że stanowiło to prawie jedną trzecią wszystkich nowo zarejestrowanych aut osobowych.
Obcokrajowcom zakupy w Norwegii opłacają się z uwagi na słabą koronę.Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
Niższy zwrot i mniej skarg?
Od początku stycznia obowiązują jednak nowe zasady zwrotu podatku, co oznacza, że kwota jest zmniejszana na podstawie wieku pojazdu i odliczeń za użytkowanie za okres rejestracji samochodu w Norwegii.
1 stycznia 2024 weszły też w życie zmiany w Ustawie o zakupach konsumenckich, a w praktyce oznaczają, że od nowego roku samochody nie mogą być sprzedawane „w stanie takim, w jakim są” lub z odpowiednim opóźnieniem. Jeśli pojazd ma znane usterki, sprzedawca musi podać konkretne informacje na ich temat, a nabywca musi je świadomie zaakceptować.
W 2023 roku Rada ds. Konsumentów otrzymała od norweskich interesantów 4594 zapytania dotyczące samochodów używanych. Zarówno potencjalni nabywcy, jak i sprzedawcy używanych aut, mogą korzystać ze wzorów umów Forbrukarrådet w celu uniknięcia konfliktów. Przy podpisywaniu dokumentu niezwykle ważne jest jego dokładne przeczytanie. Jeśli coś jest nie tak lub jeśli nie jest się pewnym zakupu, powinno się wszelkie niejasności wyjaśnić ze sprzedającym.
Źródła: Forbrukarrådet, NRK, TV2
23-01-2024 18:30
33
0
Zgłoś