Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Transport i komunikacja

Kierowco, sprawdź liczbę swoich punktów karnych

Natalia Szitenhelm-Smeja

13 października 2023 11:55

Udostępnij
na Facebooku
Kierowco, sprawdź liczbę swoich punktów karnych

W Norwegii stosowane są trzy rodzaje kar finansowych dla nieprzestrzegających przepisów kierowców Jon Anders Wiken - stock.adobe.com

Kierowcy w Norwegii mogą sprawdzić liczbę “zdobytych” na swoim koncie punktów karnych na komisariacie lub za pośrednictwem strony internetowej.
Punkty karne w Norwegii można zdobyć np. za przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie na zakazie, nieustąpienie pierwszeństwa, jazdę na czerwonym świetle czy niezachowanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Ile mam punktów?

Kierowca, który na swoje konto “zarobił” co najmniej cztery punkty karne, otrzyma listowne ostrzeżenie od policji. A ten, który w ciągu trzech lat zgromadzi osiem punktów, straci prawo jazdy na pół roku.  Dlatego, jeśli ktoś kolekcjonuje wykroczenia, warto, by na bieżąco sprawdzał, ile punktów karnych zebrał. 

Można to sprawdzić na dwa sposoby: osobiście w komisariacie policji (trzeba pamiętać, by mieć przy sobie ważny dokument tożsamości) albo online, gdzie należy się zalogować za pośrednictwem BankID, Buypass ID lub Commfides do strony politiet.no.

Jeśli w okresie próbnym po zdobyciu prawa jazdy kategorii B dokona się wykroczenia, liczba punktów karnych zostanie podwojona.

Trzy rodzaje mandatów

W Norwegii stosowane są trzy rodzaje kar finansowych dla nieprzestrzegających przepisów kierowców: forenklet forelegg (uproszczony mandat), ordinært forelegg (zwykły mandat) oraz gebyr (grzywna).

Forenklet forelegg przyznawany jest przez policję za mniejsze wykroczenia, takie jak korzystanie z telefonu podczas jazdy, a po opłaceniu kary kierowca nie jest wpisywany do rejestru mandatów (BOT). Ordinært forelegg jest z kolei wystawiany w przypadku poważniejszych wykroczeń, które spowodowały zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, a o jego nałożeniu decyduje prawnik policyjny – w tym przypadku informacja trafia jednak do rejestru. Ostatnia z opcji, czyli grzywna, nie jest formalnie traktowana jako mandat karny i może ją wystawiać nie tylko policja, ale też pracownicy Zarządu Dróg (Statens vegvesen) – dotyczy to niewielkich wykroczeń, takich jak złe parkowanie.
Politiet, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok