15

Isfjorden, Foto: wikipedia |
Nazwa Svalbard dopiero zaczyna przebijać się do naszej świadomości, kojarzymy raczej nazwę największej wyspy tego archipelagu - Spitsbergen. Położony w połowie drogi między Norwegią a biegunem północnym Svalbard jest jednym z najdalej na północ położonych zamieszkałych obszarów. Archipelag, należący do Norwegii od 1925 roku i zarządzany przez gubernatora, jest strefą wolnocłową i zdemilitaryzowaną, a większą część jego powierzchni zajmują parki narodowe i rezerwaty przyrody. Turystyka zaczęła się tu rozwijać dopiero po 1990 roku. Obecnie na lotnisko Longyear latają trzy razy dziennie samoloty z Oslo i Tromsø, przybijają tu też statki. Archipelag broni się jednak skutecznie przed turystyką masową - ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego stanowi tu absolutny priorytet.
![]() |
Klif na Svalbardzie, Foto: wikipedia |
Svalbard w pigułce
W Longyearbyen, w budynkach tutejszego uniwersytetu, znajduje się Svalbard Museum - najszybszy i najłatwiejszy sposób na liźnięcie co nieco wiedzy o archipelagu. Znajdziemy tam zarówno wystawy poświęcone rodzimej faunie i florze (wbrew pozorom bogatej), jak i rzucimy okiem na historię Svalbardu. Możemy zobaczyć pamiątki po wielorybnikach, łowcach fok i górnikach ze Skandynawii i Rosji. Eksponaty i pamiątki znajdują się także w Pomormuseet w Barentsburgu, By- og gruvemuseum w Ny-Ålesund i na Bjørnøya.
![]() |
Svalbard Museum, Foto: wikitravel |
Pod arktycznym niebem
Ci, których bardziej interesują odkrycia i odkrywcy, powinni wybrać się do Spitsbergen Airship Museum. Położone nieopodal kościoła w Longyearbyen muzeum poświęcone jest trzem wyprawom, których celem było dotarcie do bieguna północnego drogą powietrzną sterowcami: „America" (1907-1909), „Norge" (1926) i „Italia" (1928). Możemy również dowiedzieć się co nieco o przebiegu międzynarodowych akcji ratunkowych po katastrofie ostatniego z wymienionych statków powietrznych. Muzeum powstało dzięki współpracy krajów, których przedstawiciele brali udział w tych trzech wyprawach.
Sztuka spod bieguna
Na Svalbardzie znajdziemy również sztukę. W Galleri Svalbard można podziwiać malarstwo, rzeźbę, ceramikę i biżuterię, a także obejrzeć film „Arktyczna przyroda Svalbardu". Ponadto swoją wystawę i atelier ma tam również duńska artystka Aino Grib, od 2004 roku mieszkająca na stałe w Longyearbyen.
Nieskażona natura
Tak naprawdę jednak tego, co najważniejsze i najpiękniejsze na Svalbardzie, nie przykrywa żaden dach. To wspaniała, monumentalna przyroda - góry, fiordy i arktyczna fauna i flora. Ze względu na ochronę przyrody i dzikie zwierzęta, turystom odradza się jednak samodzielne wyprawy w góry i schodzenie ze szlaków. Najbezpieczniej i najbardziej pożytecznie będzie wydłubać coś dla siebie z szerokiej oferty imprez zorganizowanych. Można wybrać się na jedno- lub wielodniowe wycieczki piesze i kajakowe, wycieczki busem, rejsy statkiem i wyprawy łodzią, można poszukiwać skamielin - których na Svalbardzie nie brakuje, zobaczyć z bliska lodowce (a nawet wejść do środka), wybrać się na wycieczkę konno lub z psim zaprzęgiem, podglądać ptaki i zwierzęta, jeździć i biegać na nartach, pojechać na wyprawę quadem lub skuterem śnieżnym, polować na zorzę polarną... Wybór jest bardzo szeroki, a oferta zróżnicowana ze względu na pory roku. Wycieczki można łączyć w jedną niepowtarzalną przygodę, której nie da się zapomnieć. Pełną ofertę i możliwość rezerwacji znaleźć można na www.svalbard.net.
Bezpieczeństwo i ochrona przyrody
Jak wspomniałam, większa część archipelagu podlega ochronie. Mottem tutejszej Rady Turystyki jest: „Nie można być turystą niewidzialnym, ale chcielibyśmy, byś spróbował". Dodatkowo aktualna pozostaje kwestia niedźwiedzi polarnych, których na Svalbardzie jest więcej niż ludzi. Nie jest prawdą, że w biały dzień chodzą sobie po ulicach, ale poza obszarami zamieszkanymi mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla samotnych turystów. Dlatego bezwzględnie należy przestrzegać „Svalbardvettreglene" - swoistego dekalogu dla odwiedzających wyspy gości:
1. Nie rzucaj śmieci na ziemię. Nie pozostawiaj po sobie żadnych trwałych śladów.
2. Nie strasz zwierząt i ptaków. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem.
3. Nie zrywaj roślin. Dbaj o różnorodność.
4. Nie niszcz ani nie usuwaj elementów dziedzictwa kulturowego. Wszystkie ślady bytności ludzi pochodzące sprzed 1946 roku są objęte ochroną jako dziedzictwo kulturowe.
5. Zabrania się wabienia, śledzenia czy zbliżania się do niedźwiedzi polarnych, jeśli może to zakłócać im spokój i powodować zagrożenie dla ludzi i niedźwiedzi.
6. Nie opuszczaj zabudowań bez broni i umiejętności posługiwania się nią.
7. Miej wzgląd na innych.
8. Powiadom gubernatora, jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę na własną rękę. Duża część Svalbardu objęta jest nakazem zgłoszenia chęci poruszania się po niej.
9. Zapoznaj się z prawem i regułami dotyczącymi poruszania się i turystyki na Svalbardzie.
10. W trosce o Ciebie i środowisko zalecamy korzystanie z wycieczek zorganizowanych.
Svalbard to miejsce odosobnione i z pewnością niebezpieczne, ale przy tym magiczne. Z pewnością nie nadaje się dla wszystkich. Ci jednak, którzy zdecydują się tam udać, mają szansę przeżyć przygodę życia.
Jedno jest pewne - nie ma na Ziemi drugiego takiego miejsca.
![]() |
Isfjorden, Foto: wikipedia |
Przydatne strony www:
http://www.svalbard.net
www.visitnorway.com/en/where-to-go/north/svalbard/
http://www.sysselmannen.no
|
|
Svalbard Museum Vei 231 nr 1 9171 Longyearbyen www.svalbardmuseum.no |
Godziny otwarcia: marzec-wrzesień 10.00-17.00 październik-luty 12.00-17.00 Ceny biletów: Dorośli - 75 NOK Emeryci/studenci - 50 NOK Dzieci powyżej 7 lat - 15 NOK |
Spitsbergen Airship Museum Sjøområdet 9170 Longyearbyen www.spitsbergenairshipmuseum.com |
Godziny otwarcia: w sezonie letnim (do września) 10.30-15.30 |
Galleri Svalbard 9170 Longyearbyen www.lokalstyre.no/galleriet.247433.no.html |
Godziny otwarcia: marzec-wrzesień 11.00-17.00 październik-luty czw-sb 13.00-17.00, nd 11.00-15.00 |
To może Cię zainteresować
5
23-03-2014 19:59
0
0
Zgłoś
23-03-2014 19:11
0
0
Zgłoś
23-03-2014 17:18
0
-1
Zgłoś
23-03-2014 16:43
0
0
Zgłoś
23-03-2014 15:56
1
0
Zgłoś
23-03-2014 10:48
1
0
Zgłoś
23-03-2014 10:38
0
0
Zgłoś
28-10-2013 13:56
0
0
Zgłoś
28-10-2013 13:50
0
0
Zgłoś