Grindr określa się jako największa na świecie aplikacja społecznościowa dla gejów, biseksualistów, osób transpłciowych i queer.
stock.adobe.com/ fot. piter2121/ tylko do użytku redakcyjnego
Norweski Urząd Ochrony Danych (Datatilsynet) nałożył na aplikację randkową Grindr grzywnę w wysokości 65 milionów koron. To kara za nielegalne ujawnienie danych użytkowników partnerom marketingowym i jednocześnie najwyższa kwota w historii, jaką Datatilsynet kazał zapłacić za złamanie przepisów.
Według pierwotnego planu organu ds. ochrony danych w Norwegii, który obowiązywał jeszcze w styczniu ubiegłego roku, Grindr miał otrzymać nakaz uiszczenia aż 100 milionów koron. 15 grudnia jednak Datatilsynet zmniejszył grzywnę, co nie zmienia faktu, że jest to rekordowa kara.
Przekazali poufne informacje
Ogólne europejskie rozporządzenie o ochronie danych (RODO) określa wytyczne dotyczące gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych osobowych w Unii Europejskiej, a także w Norwegii, państwie należącym do EOG.
Na odniesienie się do kary finansowej Grindr ma trzy tygodnie.Źródło: stock.adobe.com/ fot. MohamadFaizal/ tylko do użytku redakcyjnego
Organ nadzorczy Norweskiej Rady Konsumentów poinformował w raporcie ze stycznia 2020 r., że Grindr udostępnił szczegółowe dane użytkowników stronom trzecim zaangażowanym w reklamę i profilowanie. Dane zawierały takie szczegóły, jak adresy IP użytkowników, lokalizacje GPS, wiek i płeć.
Aplikacja może się odwołać
Grindr, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, określa się jako największa na świecie aplikacja społecznościowa dla gejów, biseksualistów, osób transpłciowych i queer. Na łamach NRK firma stwierdziła, że zdecydowanie nie zgadza się z decyzją o nałożeniu kary finansowej przez norweski urząd.
Datatilsynet upiera się jednak, że aplikacja randkowa bezprawnie ujawniała dane użytkowników stronom trzecim w celu reklamy. Dodatkowo uznano, że zgody użytkowników na wykorzystanie danych prywatnych, zebrane przez Grindr między lipcem 2018 a kwietniem 2020 r., są nieważne. Kara została zmniejszona, ponieważ aplikacja zmieniła swoją politykę w zakresie zarządzania danymi osobowymi. Grindr ma prawo odwołać się od decyzji organu ochrony danych w ciągu trzech tygodni.