5

Egersund, foto: Wikipedia |
Egersund leży w Dalane nad jedną z najlepszych naturalnych zatok w Norwegii, tłumnie odwiedzaną przez ryby – niewiele miast może się poszczycić większymi połowami. Osadnictwo na tych terenach sięga epoki kamienia. W okolicy odkryto wiele śladów domów i osiedli z okresu norweskiej „wędrówki ludów” (600-400 p.n.e.). Nazwa Egersund/Eigersund pochodzi od słowa eik (dąb) i należy do najstarszych znanych nazw miejscowych w Norwegii – w formie Eikudarsund pojawia się w trzynastowiecznej sadze o królu Olafie Świętym autorstwa Islandczyka Snorrego Sturlasona. Wiadomo, że już w XIII wieku stał tu kościół Najświętszej Marii Panny, zbudowany według lokalnej tradycji na miejscu pogańskiego ołtarza ofiarnego (dziś w tym miejscu stoi Egersund kirke z XVII wieku). Prawa miejskie (i prawo do handlu bez kontroli niedalekiego Stavanger) Egersund uzyskało w 1798 roku. Wiek XIX upłynął pod znakiem pożarów w 1843, 1859 i 1862 roku. W 1905 Egersund, jako pierwsze miasto w Rogaland, zyskało elektryczne oświetlenie. Niestety było też jednym z pierwszych miast zajętych przez Niemców w czasie inwazji w 1940 roku, a to ze względu na zatokę i przebieg linii telegraficznej do Anglii. Dziś Egersund jest prężnym ośrodkiem przemysłowym (o czym dobrze wiedzą pracujący tu nasi rodacy) z 10 tys. mieszkańców, ale również dobrym miejscem na spacer czy wędrówkę.
![]() |
Egersund kirke, foto: Wikipedia |
Zalety braku pieniędzy
Przez cały XX wieku włodarze Egersund próbowali „odnowić” miasto poprzez zrównanie z ziemią starej drewnianej zabudowy i zastąpienie jej „nowoczesnymi” budynkami z betonu. Z powodu chronicznego braku środków plany te nigdy nie zostały zrealizowane i dziś Egersund posiada świetnie zachowane centrum w starym stylu. Zabudowa objęta jest ochroną konserwatorską i nikt już nie myśli o jej zastąpieniu. Dzięki niedoborowi pieniędzy w miejskiej kasie możemy wybrać się dziś na spacer uroczymi uliczkami pełnymi sklepików i kawiarenek, takimi jak Strandgaten i Storgaten. Warto również wybrać się do portu i do dzielnicy Hauen z malowniczą mozaiką domów, warsztatów i restauracji.
![]() |
Centrum Egersund, foto: Wikipedia |
Jedyne takie muzeum w Norwegii
W 1847 syn pisarza gminnego Johan Feyer założył pierwszy w Egersund zakład przemysłowy – fabrykę fajansu. Fabryka przez ponad sto lat była największym zakładem pracy w okolicy i przetrwała do 1979 roku. Po jej zamknięciu robotnicy przenieśli się do nowych zakładów przemysłowych na Eigerøy. Dziś wyroby fabryki są poszukiwanymi przedmiotami kolekcjonerskimi, a w jej miejsce działa od 1986 roku jedyne w Norwegii Muzeum Fajansu – Egersund Fayancemuseum. Można tam obejrzeć słynne tutejsze wyroby, zarówno codziennego użytku, jak i dekoracyjne, oraz poznać historię fabryki, która przez ponad wiek była sercem miasta. Przy muzeum działa również niewielki sklepik.
![]() |
Egersund Fayancemuseum, foto: www.dalanefolke.museum.no |
Komu w drogę …
… temu pisane piękne widoki. Cały region Dalane pokrywa gęsta sieć szlaków turystycznych (Dalane Stinett) – nic, tylko wybierać. Samo Egersund otoczone jest wzgórzami, z których roztacza się rozległy widok na miasto i zatokę – szczególnie warto wybrać się na Varberg lub Kråkefjell. Dodatkową atrakcją w przypadku wyprawy na Varberg są ryty skalne z epoki brązu. Bardzo popularnym terenem rekreacyjnym jest rejon Vannbassengene na północny wschód od centrum miasta – kiedyś znajdowała się tu elektrownia wodna, a dziś znajdziemy ścieżki, miejsca na grilla, kąpieliska, toalety, tablice informacyjne i doskonałe miejsca do wędkowania (karty wędkarskie można kupić na miejscu). Kto woli być bliżej morza, powinien wybrać się na Eigerøy i plaże Norda Sundet. Miłośnikom kolei spodoba się z pewnością dawna linia kolejowa Jærbanen między Hellvik a Maurholen, przekształcona w trasę pieszo-rowerową. Warto również zobaczyć sześć kamiennych mostów, z których najstarszy pochodzi z XVIII wieku.
![]() |
Egersund z Kråkefjell, foto: Wikipedia |
Norweskie Stonehenge
Miłośnikom starych cmentarzysk, miejsc kultu i miejsc mocy polecamy odwiedzenie Stoplesteinan w Skåra nieopodal Egersund. Krąg, złożony z 16 ok. metrowej wysokości głazów, ma ok. 21 m średnicy. Jego pochodzenie nie jest znane. Lokalna tradycja głosi, że było to średniowieczne miejsce wieców, archeologowie uważają zaś, że jest to najprawdopodobniej całopalny grób z epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Jedna teoria nie wyklucza zresztą drugiej – od prawdopodobnego wzniesienia kręgu do czasów wikingów upłynęło ponad 1000 lat. Fakt faktem – miejsce jest przepiękne i, w przeciwieństwie do „oryginalnego” Stonehenge, nie trzeba do niego czekać w kolejce.
![]() |
Stoplesteinan, foto: Wikipedia |
Jak widać, w Egersund znaleźć można nie tylko pracę. Blisko stąd nad morze i w góry, nie brakuje wspaniałych dzieł natury i wytworów rąk ludzkich. Nie wszystko da się zmieścić w jednym artykule i na pewno nie można się tu nudzić.
Przydatne strony www:
www.eigersund.kommune.no
www.stavangertravel.com
Dodatkowe informacje |
|
Egersund Fayancemuseum
Fabrikkgaten 2 4370 Egersund www.dalanefolke.museum.no |
Godziny otwarcia:
Sezon letni pn-nd 11.00-17.00 Poza sezonem śr-pt 11.00-15.00, sb-nd 11.00-17.00 |
To może Cię zainteresować
1
24-04-2017 11:23
0
-1
Zgłoś
21-05-2013 11:45
0
0
Zgłoś
23-04-2013 07:00
1
0
Zgłoś
22-04-2013 19:29
0
0
Zgłoś
22-04-2013 14:18
1
0
Zgłoś