1

Kristiansund, foto: Wikipedia |
Kristiansund uważa się za najstarsze zasiedlone miejsce na terenie Norwegii (trzeba przyznać, że różnego rodzaju „kolebek” Norwegia ma całkiem sporo). Naukowcy uważają, że okolice dzisiejszego miasta mogły być zamieszkane już 10 000 lat temu. Na pewno wiemy, że w czasach wikingów na tych terenach toczyły się liczne walki w ramach gry o tron między różnymi pretendentami. Największą potyczkę, zwaną Bitwą pod Rastakalv, upamiętnia stojący na wyspie Frei pomnik. Od średniowiecza trudniono się tu rybołówstwem, a w XVIII wieku, wraz z zagranicznymi marynarzami, przywędrowała technologia produkcji klipfisza. W krótkim czasie suszone i solone dorsze stały się głównym towarem eksportowym, a miejscowość uzyskała dzięki nim prawa miejskie. W 1867 uruchomiono działający do dziś lokalny transport promowy – Sundbåt, uważany za najstarszy w Norwegii. W czasie wojny Kristiansund, podobnie jak Molde, zostało bardo zniszczone w wyniku nalotów bombowych. Dziś miasto ma prawie 25 tys. mieszkańców i jest norweską stolicą klipfisza, eksportowanego głównie do Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej.
![]() |
Norsk Klippfiskmuseum, foto: Wikipedia |
Klippfisk, clipfish, bacalao – ukochane dziecko ma wiele imion
Skoro już jesteśmy przy rybkach, jednym z ciekawszych muzeum w okolicy i nie tylko jest Norweskie Muzeum Klipfisza. Można tam poznać historię i sposób produkcji tego specjału, a to dzięki licznym zachowanym materiałom, zdjęciom, przepisom oraz opowieściom przewodników. W cenie biletu jest również możliwość spróbowania bacalao w muzealnej kawiarni. Mniam!
Wśród żaglówek
W centrum miasta, nad samym Vågen, znajduje się wciąż czynna historyczna stocznia – obowiązkowy punkt zwiedzania dla miłośników wakacji pod żaglami. Mellemværftet, obecnie jeden z oddziałów Nordmøre Museum, kontynuuje tradycje sprzed lat. Można tu zobaczyć oryginalne pomieszczenia i historyczny sprzęt używany do budowania łodzi. Bardzo pouczający spacer. Po zwiedzeniu warto zrobić sobie spacer nad wodą – nie od dziś wiadomo, że norweskie Vågen słyną z malowniczości.
![]() |
Mellemværftet, foto: Wikipedia |
Na sygnale
Ręka w górę, kto w dzieciństwie chciał być strażakiem? Takim marzycielom (i nie tylko) można polecić położone na południe od stoczni i Vågen Brannmuseet, w którym zebrano imponującą kolekcję historycznego sprzętu służącego do gaszenia pożarów i ratowania ludzkiego dobytku. Perłami w koronie jest pięć wozów strażackich, m.in. angielski Leyland 1925 i Ford AA z 1932 roku.
Mała czarna
Zmęczeni chodzeniem po muzeach mogą wybrać się do Handelshuset Patrick Volckmar. Ta położona na końcu Vågen palarnia kawy również należy do Muzeum Nordmøre. Można się tu napić kawy palonej w najstarszym będącym do dziś w użyciu w Norwegii rosterze (rocznik 1870). W kawiarni, oprócz świeżo mielonej kawy tutejszej produkcji, można kupić pamiątki (np. koszulki) związane z naczelnym towarem eksportowym miasta (dla przypomnienia – klipfisz) i książki. Miejsce polecane nie tylko dla miłośników kawy.
![]() |
Widok na Freikollen, foto: Wikipedia |
Spojrzeć na wszystko z góry
629 m n.p.m. – taka jest wysokość najwyższego szczytu w okolicy Kristiansund – Freikollen na wyspie Frei. Przecięta licznymi strumieniami i ozdobiona niewielkimi jeziorkami wyspa jest popularnym miejscem rekreacji zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Na Freikollen wiedzie wiele tras o różnym stopniu trudności, a droga na szczyt zajmuje przeciętnie od godziny do trzech. Warto poświęcić ten czas, by móc podziwiać rozciągające się w dole Kristiansund, okoliczne wyspy i zatoki oraz potężne morze. Z drugiej strony rozciągają się szczyty Trollheimen i Romsdalsalpene.
Jeśli komuś taka wycieczka wydaje się zbyt długa i męcząca, nieopodal centrum miasta ma inny punkt widokowy. Wysokość Varden nie jest może szczególnie imponująca (78 m n.p.m.), ale warto wspiąć się na ozdobną murowaną wieżę, by podziwiać panoramę miasta i widok na znajdującą się na horyzoncie osadę Grip.
![]() |
Grip, foto: Wikipedia |
Za horyzont
Grip było już w średniowieczu prężną osadą rybacką. Między 1897 a 1964 rokiem miejsowość miała status najmniejszej zarówno pod względem powierzchni (0,48 km2), jak i liczby mieszkańców (115) gminy w Norwegii. Po wcieleniu tego obszaru do gminy Kristiansund, mieszkańcy zaczęli się wyprowadzać. W połowie lat siedemdziesiątych nikt już nie mieszkał tu na stałe. Dziś Grip ożywa latem, gdy przybywają tu potomkowie dawnych mieszkańców i turyści, chcący zobaczyć ciasno upakowane, stojące jakby na wodzie domy, latarnię morską i położony najdalej na północ średniowieczny kościół palowy z XV wieku. W sezonie letnim na wyspę codziennie kursuje łódź Gripexpressen. Wycieczka z przewodnikiem (po norwesku i angielsku) trwa ok. 3 godzin.
![]() |
Widok na miasto, foto: Wikipedia |
Kristiansund nie jest tak popularne jak największe ośrodki turystyczne w Norwegii, ale ma swój niezaprzeczalny urok. Chętni, by się o tym przekonać, znajdą tu wiele ciekawych atrakcji, jakich nie uświadczy się nigdzie indziej. Następnym razem zarezerwujemy sobie nieco więcej czasu i wyruszymy poza miasto szukać szczęścia między szczytami gór.
Przydatne strony www:
www.visitkristiansund.com
www.visitnorway.com/en/Where-to-go/Fjord-Norway/Kristiansund-Nordmore/
Dodatkowe informacje | |
Norsk Klippfiskmuseum
Milnbrygga, Dikselveien
6501 Kristiansund
www.nordmore.museum.no |
Godziny otwarcia:
20.06-11.08 i 04-07.09 pn-nd 12.00-17.00
Ceny biletów:
Dorośli – 70 NOK
Dzieci – wstęp wolny
Bilet ważny również w Mellemværftet
|
Mellemværftet
Kranaveien 22
6509 Kristiansund
www.nordmore.museum.no |
Godziny otwarcia:
20.06-11.08 pn-pt 12.00-16.00
Ceny biletów:
Dorośli – 70 NOK
Dzieci – wstęp wolny
Bilet wany również w Norsk Klippfiskmuseum |
Brannmuseet/kommunalteknisk samling
Øvre Enggate 8
6509 Kristiansund
tel. +47 71 57 42 50 |
Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu. |
Handelshuset Patrick Volckmar - Kaffebrenneriet
Freiveien 8
6509 Kristiansund
www.nordmore.museum.no |
Godziny otwarcia:
20.06-11.08 pn-nd 11.00-16.00
Reszta roku sb-nd 11.00-16.00 |
Gripexpressen
Piren, Kirkelandet
6520 Frei
www.gripexpressen.no |
Godziny rejsów:
Rejsy odbywają się od ostatniego tygodnia maja
do ostatniego tygodnia sierpnia raz lub dwa razy dziennie, ale na stronie internetowej firmy nie ma jeszcze dokładnych dat i godzin na 2013 rok.
Ceny biletów:
Dorośli – 300 NOK
Dzieci – 150 NOK
Grupy > 20 os. – rabat 10 % |
Reklama
To może Cię zainteresować
27-01-2013 21:04
0
0
Zgłoś