
Hardangerfjord, foto: Wikipedia |
Historia osadnictwa nad brzegami fiordu sięga czasów, gdy po tych terenach przemieszczali się wędrowni myśliwi. Z czasem na żyznych ziemiach pojawili się rolnicy, a okolice fiordu do dziś nazywane są największym sadem Norwegii. Hardangerfjord uznaje się za miejsce narodzin współczesnej turystyki w Norwegii (a na pewno turystyki w wydaniu masowym) – to tu w 1875 roku biuro Thomasa Cooka zaczęło organizować cotygodniowe wycieczki statkiem. Dziś okolice fiordu stanowią raj dla poszukiwaczy wrażeń – zarówno tych mających postać wycieczek zbiorowych, jak i bardziej kameralnego indywidualnego obcowania z naturą.

Widok na Hardangerfjord, foto: Wikipedia
Raz na ludowo
Zacznijmy może tradycyjnie. Na południowym brzegu Hardangerfjord leży niewielka miejscowość Utne. W owej miejscowości zaś znajduje się Hardanger folkemuseum. Można tam obejrzeć bogatą kolekcję regionalnych strojów i tkanin, a także najnowszą wystawę instrumentów ludowych. Muzeum obejmuje też skansen. W lipcu w każdy wtorek jest szansa, by samemu spróbować upiec coś tradycyjnymi sposobami lub podziwiać rzemieślników w akcji.
Komu mało swojskości i tradycji, a znajdzie się nad fiordem latem, ten może popłynąć promem do Kinsarvik, a stamtąd udać się do Lofthus, gdzie znajduje się Skredhaugen. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, można tam podziwiać domy z prywatnej kolekcji. Ludzie zbierają znaczki, monety, autografy sław, zaś artysta Bernhard Greve, który zamieszkał tu w 1918 roku, gromadził stare domostwa, budynki gospodarcze i narzędzia, które dziś możemy oglądać w towarzystwie licznych tu owiec i kur.
Pamiątka przemysłowej przeszłości
Nad fiordami często powstawały niewielkie ośrodki przemysłowe. Wiele z nich po zaprzestaniu działalności zostało przekształconych w muzea. Jednym z takich miejsc jest Tyssedal. Działająca w latach 1908-1989 elektrownia wodna pełni dziś rolę muzeum o nazwie Norsk Vasskraft og Industristadmuseum. Można tam zobaczyć nie tylko potężne turbiny i towarzyszącą im maszynerię, ale także pokazy multimedialne i fascynujący film „Det blå landet”. Ze względu na wartość historyczną kompleks elektrowni wraz z podobnymi obiektami w Odda i Notodden zyskał status norweskiego kandydata na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieczna zima
Na zachód od Tyssedal znajduje się kraina wiecznego lodu i śniegu – Park Narodowy Folgefonna. Na wielką (207 km2) lodową czapę składają się trzy lodowce pod wspólną nazwą Folgefonna – Północny, Centralny i Południowy. Ten ostatni, rozciągający się na obszarze 167 km2, jest trzecim co do wielkości lodowcem w Norwegii. Na Folgefonna funkcjonuje letnie centrum narciarskie, można też uprawiać wspinaczkę. Wielką popularnością cieszą się wycieczki po lodowcu z przewodnikiem. Bardziej szczegółową ofertę znajdziemy na: www.folgefonni-breforarlag.no i www.flatearth.no.
Folgefonna, foto: Wikipedia
Buerbreen na Folgefonna, foto: Wikipedia
Bezkresne przestrzenie
Na zachód od jednej z odnóg Hardangerfjord – Sørfjord, znajduje się największy w Norwegii park narodowy – Hardangervidda nasjonal park. Na powierzchni 3 422 km2 znajdziemy kilometry szlaków turystycznych, dziesiątki jezior, liczne zwierzęta rodem z obszarów polarnych i nieskończone możliwości odkrywania coraz to nowych cudów. Z zapuszczaniem się w nieznane okolice należy jednak uważać – zdarza się, że ktoś z Hardangervidda nie wraca. Dobrym miejscem, by zaopatrzyć się w mapę i garść wiadomości o parku, jest Hardangervidda Natursenter w Øvre Eidfjord. Można tam zobaczyć, w jaki sposób lądolód wyrzeźbił krajobraz współczesnej Norwegii czy spotkać średniowiecznego myśliwego i liczne żyjące w parku zwierzęta. Warto obejrzeć dwudziestominutowy panoramiczny film o Hardangervidda – robi niesamowite wrażenie.
Hardangervidda, foto Wikipedia
Na Hardangervidda, foto: Wikipedia
Harteigen na Hardangervidda, foto Wikipedia
Coś dla ciała
Zmęczonym górskimi wędrówkami proponujemy relaks w ramach Frukt- og siderruta w Ulvik. Jak wspomniałam, tereny wokół Hardangerfjorden słyną z produkcji owoców. W Ulvik można zwiedzić trzy typowe dla tego regionu gospodarstwa – Lekve, Syse i Hakestad. Wizyta obejmuje również degustację lokalnych produktów – jagnięciny, dżemów, musu owocowego, cydru i wina. Raj zwłaszcza dla miłośników jabłek.
Na językach
No dobrze, przesadziłam z ilością, język jest jeden, za to potężny – choć nie da się wykluczyć, że po wizycie w tym niezwykłym miejscu i wykonaniu niemal już chyba obowiązkowego zdjęcia w trakcie podskoku znajdziecie się na językach rodziny i znajomych. Na wykonanie wspomnianego podskoku potrzeba sporo odwagi – Trolltunga, bo o nim mowa, znajduje się na wysokości 700 m nad taflą jeziora Ringedalsvatnet, 1100 m n.p.m..
Aby dotrzeć do początku trasy, należy dojechać do Tyssedal, stamtąd zaś kierować się na Skjeggedal. Parking jest dobrze oznaczony, a cena za dzień postoju wynosi 100 NOK (pieniądze przeznaczane są na inwestycje w najbliższej okolicy). Wyprawa w słynne miejsce wymaga poświęcenia całego dnia – dojście do skały i z powrotem z parkingu zajmuje 8 do 10 godzin – ale chyba nie muszę nikogo przekonywać, że warto?
Trolltunga, foto: Wikipedia
Okolice Hardangerfjord obfitują w różnorodne atrakcje – fiord wcina się w ląd na 179 km i praktycznie na całej jego długości znajdzie się coś ciekawego... Malownicze wodospady, rejsy statkiem, zagubione zagrody, dawne obiekty przemysłowe, słońce o północy… A nie, przepraszam, z tym ostatnim to się trochę za mocno rozpędziłam – to nas czeka następnym razem… Ha det bra, alle sammen!
Przydatne strony www:
|
Dodatkowe informacje |
Hardanger folkemuseum
Utne |
Godziny otwarcia: 01.01-30.04 i 01.09-31.12 pn-pt 09.00-15.00 01.05-31.08 pn-nd 10.00-17.00 Ceny biletów: Dorośli – 70 NOK Emeryci/studenci – 50 NOK Dzieci do 16 lat – wstęp wolny Grupy co najmniej 10 os. – 50 NOK/os. Bilet do wszystkich oddziałów Hardanger og Voss museum – 150 NOK |
Skredhaugen Ernes 5781 Lofthus |
Godziny otwarcia: 24.06-05.08 śr 18.00-20.00, sb-nd 12.00-17.00 Ceny biletów: Dorośli – 50 NOK Emeryci – 40 NOK Dzieci do 16 lat – wstęp wolny |
Norsk Vasskraft og Industristadmuseum Naustbakken 7 5770 Tyssedal |
Godziny otwarcia: 10.09-18.05 wt-pt 10.00-15.00 19.05-09.09 pn-nd 10.00-17.00 Zwiedzanie części multimedialnej z przewodnikiem – 11.00, 13.00, 15.00 Ceny biletów: Dorośli – 70 NOK Emeryci/studenci – 50 NOK Dzieci do 12 lat – wstęp wolny Grupy co najmniej 15 os. – 60 NOK/os. |
Frukt- og siderruta 5730 Ulvikwww.siderruta.no |
Od maja do sierpnia turyści mogą zwiedzić jedną z trzech zagród – 5 dni w tygodniu o godz. 13.00. Grupy powyżej 10 os. mogą zwiedzić wszystkie gospodarstwa po wcześniejszym uzgodnieniu. Dokładna oferta znajduje się na stronie internetowej. 01.08-24.12 otwarty jest sklepik z lokalnymi produktami w Syse Gard. |
Natursenter Eidfjord AS |
Godziny otwarcia: 01.04-14.06 i 21.08-31.10 pn-nd 10.00-18.00 15.06-20.08 pn-nd 09.00-20.00 |

To może Cię zainteresować