
"Radio Polonia Oslo"to nazwa polskiego radia w Norwegii nadającego ze studia Ameryki Łacińskiej - Latinamerika w Oslo, którego próbnych audycji w eterze, można słuchać już od kilku tygodni.
W okolicach Oslo na częstotliwości 105,8 FM oraz w internecie(www.radiolatinamerika.no) , w każdy wtorek od godz. 20.00 do 23.00.
Oficjalne otwarcie radia Polonia Oslo przez Pana Ambasadora Wojciecha Kolańczyka zaplanowane jest na połowę grudnia.
„Niesamowitym, prezentem Radia Latinamerika jest, że możemy być obecni na falach lokalnej metropolii”, mówi entuzjastycznie Edith Stylo, dzięki której powstało radio.
Naczelna radia Ameryki Łacińskiej – LATINAMERIKA Greta Johnson, uważa że „bardzo ważne jest by tak duża społeczność jak polska w Norwegii miała własne radio. Takie medium pomaga, w przekazywaniu ważnych informacji dość szybko”
Radio Polonia jest polską stacją w Oslo, której celem jest propagowanie kultury polskiej, języka polskiego oraz popieranie interesów polskich i Polaków w Norwegii.
Chcemy przekazać ważne wiadomości, zarówno lokalne, jak także ogólnokrajowe, oraz muzykę i rozrywkę bardziej ukierunkowaną na polską społeczność.
Polacy stanowią największą grupę imigrantów w tym kraju i to jest bardzo istotne, aby każdy mógł usłyszeć coś po polsku – mówi redaktor naczelna w radiu Polonia Olso, Edith Stylo.
Radio działa na zasadzie wolontariatu, chętni wciąż mogą się dołączyć.
W ramówce m.in.:aktualne wiadomości, kącik poetycki, sport, coś dla dzieci, dział turystyczny, wydarzenia kulturalne i zaproszeni goście.
Radio Polonia można słuchać w Internecie (www.radiolatinamerika.no) oraz w okolicach Oslo na częstotliwości 105,8 FM.
Pierwsze polskie radio w Norwegii - Radio "Solidaritet" w Trondheim
"SolidaritetNorge-Polen" (Solidarność Norwesko-Polska)
Od jesieni 1983 do jesieni 1987 r. działało w Trondheim Radio Solidaritet. Była to druga stacja nieprofesjonalna po Paryżu, nadająca regularne programy po polsku i o "Solidarności" w Polsce. Pierwszy program nadano 1 grudnia 1984 r., a emisje zakończono wskutek wyjazdu z Trondheim kilku jego pracowników.
Współorganizatorem, koordynatorem i przedstawicielem Radia w komisji SANY (do spraw lokalnych rozgłośni radiowych) był AndrzejT omaszewicz. Jego synowie, Michał i Tomasz, stanowili trzon zespołu redakcyjnego. Rozgłośnia była związana z lokalną grupą "Solidarności Norwesko-polskiej".
Program był w połowie polsko - norweski a sygnałem rozpoznawczym pierwsze takty melodii "Z głębi dziejów..." Radio otrzymywało pewne dotacje z projektu Studia dźwiękowego, finansowanego częściowo przez Radę Miejską w Trondheim.
Źródło:Kroniki Elżbiety Later – Chodyłowej „Życie narodowe współczesnej Polonii norweskiej”

To może Cię zainteresować