W związku ze zbliżającym się okresem składania zeznań podatkowych w Norwegii , warto wiedzieć, na czym polega procedura rozliczenia podatku. W tym celu przeprowadziliśmy rozmowę z firmą konsultingowo – doradczą Polish Connection, która już od wielu lat pomaga polskim pracownikom w Norwegii w jak najkorzystniejszy sposób rozliczyć się z podatku.
Moja Norwegia: Czy Polacy pracujący w Norwegii, mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego?
Polish Connection: Obowiązek złożenia zeznania podatkowego mają wszystkie osoby, które pracowały w Norwegii i rozliczane są przez Centralny Urząd Skarbowy ds. Cudzoziemców w Stavanger. Osoby, które rozliczane będą w lokalnym urzędzie skarbowym, nie mają takiego obowiązku, ale wówczas zostaną one rozliczone automatycznie, czyli bez uwzględnienia jakichkolwiek korzystnych odliczeń.
MN: Do kiedy należy złożyć swoje zeznanie podatkowe?
PC: Termin składania zeznań podatkowych w Norwegii upływa z dniem 30. kwietnia 2010. Osoby, które nie zdążą złożyć zeznania do tego czasu, mogą, bez żadnych konsekwencji, złożyć je drogą elektroniczną do końca maja 2010.
MN: Jak długo trwa procedura rozliczeniowa, czyli kiedy można spodziewać się otrzymania zwrotu podatku?
PC: W przypadku rozliczenia z lokalnym urzędem skarbowym mamy do czynienia z dwoma terminami, czyli koniec czerwca lub koniec października. Na termin rozliczenia nie ma wpływu ani podatnik, ani firma przygotowująca zeznanie podatkowe . Jeśli zaś chodzi o zwrot podatku z Centralnego Urzędu Skarbowego w Stavanger, tu możliwe jest otrzymanie zwrotu podatku tylko w jednym terminie – koniec października (często jest to później, gdyż ten urząd ma zazwyczaj duże opóźnienia).
MN: Z jakich ulg najczęściej korzystają Polacy pracujący w Norwegii?
PC: Najczęściej osoby pracujące w Norwegii korzystają z odliczeń związanych z przysługującym im „statusem pendler ”. „Pendlerzy” są to osoby podróżujące z pracy z Norwegii do kraju pochodzenia, w którym posiadają małżonkę/małżonka i/lub dzieci albo samodzielne mieszkanie. Wówczas mogą oni odliczać koszty zakwaterowania, wyżywienia i/lub podróży do Polski, które ponieśli we własnym zakresie.
Jeśli nie spełnia się warunków dotyczących więzów rodzinnych lub mieszkaniowych w Polsce, by odliczać faktyczne koszty, można wówczas skorzystać z tzw. ulgi standardowej 10 % . Z owej ulgi można jedynie korzystać do czasu nabycia rezydencji podatkowej w Norwegii (nabywa się ją, jeśli w dwóch latach podatkowych, niekoniecznie następujących po sobie, przebywa się w Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu roku).
MN: Czy jest możliwe rozliczenie się z dochodu norweskiego wspólnie z żoną, jeśli mieszka ona w Polsce?
PC: Tak, jest to możliwe i bardzo korzystne. Wówczas występuje się o tzw. rozliczenie w 2. klasie podatkowej . Warunkiem jest, aby posiadać dokument poświadczający wspólne zameldowanie (zamieszkanie) z żoną w Polsce, której dochód nie przekroczył za dany rok podatkowy 60 000 koron brutto (za rok 2009 jest to około 29 700 zł brutto). Zarobki żony również muszą być odpowiednio udokumentowane. Uwaga: żona z uzyskanego dochodu w Polsce, musi się z niego tam rozliczyć!
MN: Czy jeśli podatnik w ogóle nie złoży swego zeznania i zostanie rozliczony przez urząd automatycznie albo nie będzie się zgadzał z wynikiem rozliczenia, może w jakiś sposób, odwołać się od decyzji urzędu?
PC: Tak. Odwołanie od wyniku rozliczenia podatkowego można składać w Norwegii do 10 lat wstecz. Na rozpatrzenie takiego odwołanie przez lokalny urząd skarbowy czeka się z reguły do 3 miesięcy (jeśli odwołanie zostało złożone w terminie, czyli w ciągu 3 tygodni od daty wystawienia wyniku rozliczenia) lub 6 miesięcy, jeśli zostało złożone po terminie. W przypadku odwołania do Centralnego Urzędu Skarbowego w Stavanger rozpatrywanie podania o odwołanie trwa najczęściej pół roku, a nawet dłużej.
To może Cię zainteresować
20-03-2010 15:14
0
0
Zgłoś
18-03-2010 20:20
0
0
Zgłoś
18-03-2010 20:00
0
0
Zgłoś
18-03-2010 19:58
0
0
Zgłoś
18-03-2010 19:39
1
0
Zgłoś