5

foto: wikipedia.org |
Święta, święta…
Regulacje prawne dotyczą jedynie świąt państwowych. Wypłata za święta kościelne, związane z religią czy też za dni zwyczajowo wolne powinna być ustalona z pracodawcą, a jej warunki spisane w umowie.
Ruchome dni wolne od pracy to: pierwszy dzień nowego roku, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, drugi dzień świąt Wielkanocnych, 1 maja, 17 maja, Wniebowstąpienie Pańskie, drugi dzień Zielonych Świątków oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Wypłata za miesiąc czy za godziny?
Jeżeli pracujesz w firmie, która płaci za godziny, to ryzyko, że wypłata w miesiącu, w którym występują dni świąteczne, jest duże.
„Jeżeli dostajesz wypłatę za miesiąc, to jej wysokość nie ulegnie zmianie, niezależnie od dni świątecznych, wolnych od pracy. Jeżeli jednak twoja pensja zależy od przepracowanych godzin, to otrzymasz pieniądze jedynie za dni, w których byłeś w pracy” mówi adwokat Håvard Bjørnstad, specjalizujący się w prawie pracy.
Bjørnstad dodaje jednak, że od tej reguły znajdziemy sporo wyjątków:
„Ludzie mają do zapłaty rachunki. Dobrze jest więc wiedzieć, jakiej pensji można się spodziewać w danym miesiącu. To, co widzimy w efekcie wolnych dni, czyli spadek płacy, np. w miesiącu maju, najczęściej jest zawierane w umowie o pracę, albo w ewentualnej umowie płacowej uzgodnionej ze związkiem zawodowym, którego członkami są pracownicy pobierający pensję.”
Niektórzy ryzykują otrzymanie niższej pensji z powodu dni wolnych od pracy, jednak w wielu umowach o pracę i w umowach ze związkami zawodowymi często widnieją zapisy, który chronią przed spadkiem płacy. Na przykład, osoby, które otrzymują pensję godzinową i tygodniową, mają na mocy umowy płacowej zagwarantowane otrzymanie całej pensji za dni wolne w maju.
„Dzięki temu osoby, które dostają pensje co tydzień, mają zapewnioną ciągłość finansową w każdym miesiącu” dodaje Bjørnstad.
4 na 10 osób jest w błędzie
Biuro rachunkowe Sticos informuje, że wiele osób zwraca się do nich z pytaniami na temat wypłaty za dni wolne od pracy.
„Wielu pracowników wierzy, że ma więcej praw niż wynikałoby to z ustaleń prawnych” Mówi Marit Risvaag, doradca w Sticos.
Badanie przeprowadzone dla Sticos w roku 2013 pokazało, że 4 na 10 Norwegów uważa, że należy im się wypłata za dni zwyczajowo wolne od pracy.
„Niektórzy dostaną w maju mniejszą wypłatę, jednak większość przedsiębiorstw radzi sobie jakoś z tym problemem” dodaje Risvaag.
Wypłata za jedynie dwa dni w roku
Prawo pracy dopuszcza tylko dwa dni świąteczne, za które pracownikom należy się wypłata, mimo tego, że przedsiębiorstwa wtedy nie funkcjonują. Są to 1 i 17 maja.
„Jest jednak jeden warunek. Wypłata za 1 i 17 maja należy się pracownikom, jeżeli te dni przypadają na tydzień roboczy, w którym firmy normalnie działają” wyjaśnia Torgeir A. Bjørnland, radca prawny.
W inne dni świąteczne, wolne od pracy, kwestię wypłaty regulują umowy płacowe zawarte ze związkami zawodowymi oraz umowa o pracę.
Źródło: dinepenger.no
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
13
26-06-2017 18:12
3
0
Zgłoś
09-05-2013 18:52
0
0
Zgłoś
09-05-2013 17:06
1
0
Zgłoś
09-05-2013 15:10
0
0
Zgłoś
09-05-2013 14:50
2
0
Zgłoś