1

Foto: stock.xchng |
Informacje z pierwszej ręki - strony internetowe
Szukanie pracy sezonowej należy rozpocząć od przeglądania portali dodających tego typu ogłoszenia. W menu głównym w zakładce PRACA na portalu MojaNorwegia.pl zamieszczane są codziennie tłumaczenia z linkami do nowych ofert pracy w Norwegii. Istnieje również wiele witryn biur pośrednictwa pracy. Biura te zajmują się nie tylko udostępnianiem nowych ogłoszeń, ale także umożliwiają zamieszczenie swojego CV . Dzięki temu oferty mogą zostać dopasowane indywidualnie do aplikującego.
Gdzie szukać pracy w Norwegii?
1. Wyszukiwarki ofert pracy w Norwegii

Inne, podobne do niej to, m.in., Jobbnorge.no, Visma.no, Jobbdirekte.no, Tempteam.no czy też Kelly Services. Warto również skorzystać z polskiej wyszukiwarki wszystkich ofert pracy w Norwegii na portalu MojaNorwegia
2. Agencje pośrednictwa pracy w Norwegii

3. Zarejestruj się w NAV

4. Wysyłaj CV bezpośrednio

Papierkowa robota, czyli wizyty w urzędach
Obywatele UE chcący podjąć pracę w Norwegii po raz pierwszy nie potrzebują w tym celu starać się o pozwolenie na pobyt. Należy jedynie zarejestrować swój pobyt na lokalnym posterunku policji. Do rejestracji potrzebne będą dokument ze zdjęciem (paszport lub dowód osobisty) oraz dowód zatrudnienia. Rejestracji należy dokonać najpóźniej trzy miesiące po przyjeździe do Norwegii.
Przed podjęciem pracy należy zorientować się, gdzie znajduje się najbliej położony Skatteetaten - urząd zajmujący się wydawaniem numerów personalnych (D-nummer oraz fødselsnummer) oraz kart podatkowych (skattekort). Dokumenty te są niezbędne do rozliczeń zarobków. Lista biur, w których można umówić się na spotkanie z urzędnikiem dostępna jest na stronie Skatteetaten. Obywatele UE powinni okazać w urzędzie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (najbardziej odpowiedni jest paszport, ale można również posłużyć się dowodem osobistym) oraz dowód na to, że są zatrudnieni lub otrzymali ofertę pracy (np. kontrakt). Do założenia konta w banku, na które będzie przelewane wynagrodzenie potrzebny będzie również paszport, nie wszystkie banki akceptują dowód osobisty!
Kto ma największe szanse?
Branże, w których zapotrzebowanie na pracowników jest spore w sezonie letnim to:
- hotelarstwo i turystyka, tutaj potrzebni będą recepcjoniści, obsługa restauracji - zarówno kucharze jak i kelnerzy oraz housekeeping;
- rolnictwo - popularne są zwłaszcza zbiory warzyw i owoców;
- transport - przewóz osób i dostarczanie produktów do hoteli, sklepów itp.;
- pomoc w szpitalach i domach opieki.
Branża buowlana w Norwegii zdominona jest przez Polaków. Na rynku znajdują się takie firmy jak: AF Group, Ergane, Murpol. Taka sytucja sprawia, że łatwiej jest podjąć pracę nawet bez znajomości języka.
Osoby sprawnie posługujące się językiem norweskim mogą próbować sił w innych zawodach, np. biurowych. W sezonie letnim często potrzebni są pracownicy, którzy zastąpią stałą załogę biorącą urlopy.
W Norwegii mile widziane jest dzwonienie do firm i pracodawców, którym przesłaliśmy swoje CV . Wszyscy, którzy mają znajomych w Norwegii mogą poprosić ich o zwrócenie uwagi na to, czy pojawiają się nowe oferty. Porad odnośnie prac sezonowych zasięgnąć można również na forum MojejNorwegii.
Snakker du norsk?
Znajomość języka norweskiego jest bardzo ważna dla pracodawców. Większość z nich wymaga od zatrudnionych, aby ci znali przynajmniej podstawę. Zdecydowani na podjęcie pracy sezonowej mają możliwość nauki języka na kursach w szkołach językowych, prywatnych korepetycjach lub korzystając z pomocy zmieszczonej w internecie (np. w Kąciku Językowym). Można też wziąć udział w intensywnych kursach języka organizowanych przez biura pośrednictwa pracy (takie kursy oferuje np. Adecco). Dobrze widziane jest aplikowanie przy pomocy CV oraz listu motywacyjnego napisanych w języku norweskim. Wszyscy ci, którzy się nim nie posługują mogą skorzystać z pomocy tłumacza lub biur tłumaczeń (istnieje taka możliwość na portalu MojaNorwegia w dziale Usługi).
Słowa przydatne przy wyszukiwaniu stanowisk sezonowych to: vikar (zastępstwo), sommerjobb (letnia praca), sesong/sesongjobb (praca sezonowa), ferie, ledig stilling (wolna posada), sommervikar.
Artykuł powstał przy współpracy autorki bloga www.mywayofnorway.blogspot.no
Ekipa MojejNorwegii życzy powodzenia wszystkim poszukującym pracy wakacyjnej!
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
1
19-08-2013 11:14