Renta ma na celu zapewnienie środków do życia osobom, których zdolność do pracy zarobkowej została długotrwale obniżona na skutek choroby, kontuzji lub kalectwa.
Kto może otrzymać rentę?
Istnieją dwa rodzaje świadczeń: ograniczona czasowo zapomoga dla osób przewlekle chorych i po wypadkach (tidsbegrenset uførestønad) oraz (stała) renta inwalidzka (uførepensjon).
Aby uzyskać prawo do świadczenia rentowego należy spełnić pięć warunków
-
Podstawowa zasada jest taka, że trzeba być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) od co najmniej trzech lat przed momentem zaistnienia inwalidztwa.
-
Należy być w wieku od 18 do 67 lat.
-
Zdolność do zarobkowania musi być obniżona z powodu przewlekłej choroby, wypadku/kontuzji lub kalectwa. Jest również wymogiem, że to choroba, wypadek lub kalectwo musi być główną przyczyną obniżonej zdolności zarobkowania.
-
Należy przejść odpowiednie leczenie i rehabilitację w celu poprawienia zdolności zarobkowania.
-
Zdolność zarobkowania musi być obniżona o przynajmniej 50 procent
Świadczenia rentowe dla osób czynnych zawodowo
Jeżeli się pracowało, świadczenie rentowe będzie można zazwyczaj uzyskać dopiero po roku przebywania na zwolnieniu lekarskim, a potem po przejściu dalszych badań i leczenia oraz/lub rehabilitacji.
Świadczenia rentowe dla innych grup
Można również uzyskać świadczenia rentowe jeśli pracowało się w domu lub nigdy się nie pracowało. W przypadku osób młodych obowiązują specjalne przepisy.
Jak się ubiegać?
Podanie o świadczenie rentowe z zakładu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) należy złożyć pisemnie lub ustnie w swoim lokalnym Urzędzie pracy i polityki socjalnej (NAV). To Urząd (NAV) zdecyduje, czy dana osoba spełnia warunki wymagane dla przyznania czasowo ograniczonej zapomogi chorobowej/powypadkowej lub renty inwalidzkiej. W lokalnym Urzędzie (NAV) można uzyskać pomoc potrzebną do wypełnienia formularza podania.
Jeśli ktoś potrzebuje instrukcji lub bardziej szczegółowych informacji, może skontaktować się z lokalnym Urzędem pracy i polityki socjalnej (NAV). Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu: 810 33 810 (infolinia) . Można również zaaranżować wizytę domową urzędnika, jeśli dana osoba ma ze względu na stan zdrowia kłopoty, by osobiście stawić się w Urzędzie (NAV).
Co można dostać?
Wysokość świadczenia zależy od tego, czy przyznana została renta inwalidzka, czy czasowa zapomoga dla osób przewlekle chorych i po wypadkach.
Kiedy wypłacane są pieniądze?
Świadczenia rentowe wypłacane są co miesiąc i są dochodem podlegającym opodatkowaniu.
To może Cię zainteresować
03-05-2024 23:27
8
0
Zgłoś
01-05-2024 08:45
4
0
Zgłoś
23-02-2010 18:10
0
-7
Zgłoś
27-10-2009 22:07
9
0
Zgłoś
06-08-2009 13:38
14
0
Zgłoś
30-05-2009 10:16
5
0
Zgłoś