„Przybliżcie mi Sykepenger”: wszystko, co trzeba wiedzieć o zasiłku chorobowym w Norwegii

Po upływie 16 dni wypłatą zasiłku chorobowego zajmuje się NAV. wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Od października jestem na zwolnieniu lekarskim (operacja ręki), dzisiaj dostałam kolejne zwolnienie na cały miesiąc. Obiło mi się o uszy, że po dwóch miesiącach NAV przestaje wypłacać świadczenie i oczekuje nawiązania dialogu z pracodawcą. Może mi to ktoś przybliżyć? Czy czekam na jakieś powiadomienie od NAV, że czegoś żąda i wyszczególnienia, jak i co mam zrobić czy co? Szczerze mówiąc, nawet nie wiem jak się do tego zabrać. Proszę o poradę, jeśli ktoś wie nieco więcej na ten temat”.
Kto może otrzymać sykepenger?
Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy
Istnieje też opcja, by przedstawić egenmelding – oświadczenie własne o chorobie – które można wykorzystywać przez 16 dni kalendarzowych, z tym zastrzeżeniem, że po 3 dniach pracodawca może wymagać okazania zwolnienia lekarskiego.
Co dalej?
Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Nie mają one prawa do arbeidsgiverperiode, dlatego zaczynają otrzymywać zasiłek chorobowy od NAV-u po upływie 16. dnia nieobecności. Dodatkowo, aby przy rozpatrywaniu wniosku o zasiłek chorobowy możliwe było uwzględnienie, we wspomnianych 4 tygodniach pracy, kariery zawodowej z innego kraju EOG, należy w ramach jego potwierdzenia przedłożyć stosowne zaświadczenie (formularz E 104).
Sykepenger a pobyt poza Norwegią
Nawet będąc w Polsce, po wysłaniu pracodawcy zwolnienia lekarskiego, otrzymamy rekompensatę za pierwsze 16 dni choroby. Po upływie tego czasu należy natomiast polskie zwolnienia – wraz z oświadczeniem własnym do zagranicznych zwolnień lekarskich – przesłać do NAV Internasjonalt.
Zdarzają się i sytuacje odwrotne – jak więc postępować, gdy jesteśmy zatrudnieni w Norwegii, a choroba dopadnie nas akurat podczas wizyty w Polsce? Wówczas przysługuje nam prawo do zasiłku chorobowego w kraju stałego zamieszkania, lecz zgodnie z prawodawstwem norweskim. Pracownikowi będzie potrzebne zaświadczenie lekarskie na formularzu E116 od specjalisty, u którego się leczył. Niezwłocznie po badaniu lekarskim ZUS powinien, w imieniu członka systemu ubezpieczeń społecznych, wysłać zaświadczenie lekarskie do Norwegii i skierować wniosek o zasiłek chorobowy w formularzu E115 do NAV-u.
Jak długo można otrzymywać zasiłek chorobowy?
Przede wszystkim jednak – o ile nie istnieją medyczne przeciwskazania – warto spróbować przed upływem 8 tygodni wrócić do wykonywania obowiązków zawodowych. Wymóg NAV-u nakazuje bowiem ubezpieczonemu, we współpracy z pracodawcą, monitorować działania osoby na zwolnieniu, a rozpocząć je najpóźniej po 4 tygodniach od początku niedyspozycji.

Co następuje po 8 tygodniach...
Przede wszystkim: dokumentacja i kontakt z pracodawcą
Kiedy pracownik leczy się w Polsce, również wymaga się od niego dokumentowania sytuacji na bieżąco. W ciągu 4 tygodni wspomniany NAV Internasjonalt przekaże zainteresowanemu list informacyjny z załączonym formularzem Medisinsk vurdering etter 8 uker (czyli formularz oceniający jego zdolność do pracy z punktu widzenia medycyny).
Rozliczanie zasiłku chorobowego
Tym, którzy pobierają zasiłek chorobowy, przysługuje również wypłata feriepenger, które wylicza się na podstawie pierwszych 48 dni pobierania zasiłku chorobowego. Sykepenger wypłaca się bezpośrednio pracownikowi.
Wszelkie pytania dotyczące zwolnienia chorobowego i sykepenger można kierować bezpośrednio do instytucji NAV pod numer: +47 55 55 33 33.

To może Cię zainteresować