Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

4
PODSTAWAOWE WARUNKI OTRZYMANIA ZASIŁKU DLA BEZROBOTNYCH

Redukcja czasu pracy

Twoje godziny pracy muszą być zredukowane o co najmniej 50%. Jeżeli jesteś tymczasowo zwolniony przez pracodawce, to Twoje godziny pracy muszą być zredukowane o co najmniej 40%.

Dolna granica zarobków

W poprzedzających latach musiałeś mieć zarobki jako pracownik lub na zlecenie. Wysokość ich, w ostatnim zakończonym roku kalendarzowym musiała wynosić co najmniej 1,5 kwoty bazowej norweskich ubezpieczeń społecznych (kwoty G), lub co najmniej 3 kwoty bazowe (G) w przeciągu trzech ostatnich zakończonych lat kalendarzowych. Kwota bazowa(G) regulowana jest raz w roku (1 maja 2009 wynosiła 72 881 NOK).

Dochody, których w tym kontekście nie zalicza się do zarobków z pracy:

  • Świadczenia z systemu ubezpieczeń społecznych

  • Wynagrodzenie otrzymane za udział w programach aktywnych polityk rynku pracy z wyjątkiem dotacji płacowych (Lønnstilskudd) i płac otrzymanych
    z przedsiębiorstw prowadzących treningi dla osób niepełnosprawnych lub przechodzących rehabilitację zawodową (Arbeidsmarkedsbedrifter).

  • Dochody z własnej działalności gospodarczej. Osobom powyżej 64 lat można na pewnych warunkach uwzględnić taki dochód jako zarobek z pracy.


Na podstawie jednego zarobku uzyskuje się uprawnienia wyłącznie do jednego całkowitego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych , tj. 52 lub 104 tygodnie. Znaczy to, ze jeżeli otrzymywałeś wypłaty zasiłku dla bezrobotnych przez jeden całkowity okres, ten sam zarobek z pracy nie uprawni Cię do nowego całkowitego okresu zasiłku dla bezrobotnych, pomimo tego, że zarobek ten był wypłacany przez ostatnie trzy lata kalendarzowe.


Okres pobierania świadczeń z systemu ubezpieczeń społecznych i okresy pracy z innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) mogą, na pewnych warunkach, uprawniać do zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii( dokładne informacje na stronie NAV www.nav.no).


Rzeczywiście poszukujący pracy


Jako rzeczywiście poszukujący pracy musisz być zdolny do pracy i w stanie szybko zareagować na ofertę pracy lub ofertę udziału w programie zwalczania bezrobocia, oraz musisz być w stanie szybko rozpocząć pracę po otrzymaniu oferty. Musisz podać adres zamieszkania, tak by dotarło do Ciebie pisemne zawiadomienie z NAV.

Z reguły musisz być chętny do podjęcia jakiejkolwiek pracy, gdziekolwiek w Norwegii.


Musisz sam aktywnie poszukiwać pracy. NAV może zażądać, abyś udokumentował, że przeprowadziłeś umówione działania w celu znalezienia pracy.

Musisz być zarejestrowany w NAV jako poszukujący pracy i przesyłać kartę rejestracyjną co 14 dni.

Uczniowie i studenci nie są uprawnieni do zasiłku dla bezrobotnych.

Osobom uczącym się zaocznie lub nie uczęszczającym na zajęcia, przysługują te same uprawnienia co uczniom/studentom. Od zasady tej zachodzą pewne wyjątki, m.in. dla osób które:

  • uczestniczą w kursach organizowanych przez NAV,

  • są w trakcie krótkotrwałej nauki w pełnym wymiarze godzin trwającej do trzech miesięcy,

  • uczestniczą w zajęciach szkolnych wyłącznie poza normalnymi godzinami pracy(wieczorowo/w weekendy), gdy tempo nauki jest zredukowane o co najmniej 50% w stosunku do studiów dziennych,

  • przez okres do jednego roku uczestniczą w różnopoziomowych kursach języka norweskiego dla dorosłych cudzoziemców, organizowanych przez władze gminy,

  • uczestniczą w programie wprowadzającym, zgodnie z ustawa o programie wprowadzającym dla nowo przybyłych cudzoziemców.


Pobyt w Norwegii


Musisz mieszkać i przebywać w Norwegii. Wyjątek: całkowicie bezrobotni obywatele krajów EOG mogą złożyć pisemny wniosek o zachowanie zasiłku dla bezrobotnych przez okres do trzech miesięcy, podczas poszukiwania pracy w innym kraju EOG.

Jeśli chcesz założyć własną działalność gospodarczą i nadal otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, musisz o to złożyć pisemny wniosek. Jeżeli masz zatwierdzony biznes plan, możesz zachować zasiłek na okres do sześciu miesięcy, podczas zakładania działalności oraz do trzech miesięcy po rozpoczęciu działalności.

Jeżeli, jako pracownik, któremu wymówiono pracę po otwarciu postępowania upadłościowego, starasz się o pokrycie zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarancji Płac (Lønnsgarantifondet), możesz starać się o zaliczkę ze środków Funduszu Gwarancji Płac poprzez system zasiłków dla bezrobotnych w NAV.

Osoby zwolnione tymczasowo przez pracodawcę mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych do 52 tygodni w ciągu 18 miesięcy. Przyczyna tymczasowego zwolnienia musi być brak pracy lub okoliczności, na które pracodawca nie ma wpływu.


Źródło:NAV (www.nav.no)

c.d.n.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


a b

13-12-2009 15:21

po ilu przepracowanych w nor. miesiącach należy się zasiłek

adam michalak

08-10-2009 10:07

nie nam pracy od 2 miesiecy i niewiem gdzie sie zglosic nie jesten zwolniony tylko nie majom pracy i czy mi nalezy sie zasilek czy zaliczka z nav-u

darek zaborowski

06-10-2009 08:32

to wszystko ten zasiłek to chyba cała bzdura czekam już ponad pół roku i nawet żadnego pisma z nav-u nie dostałem

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok