System zatwierdzania wchodzi w życie o Nowego Roku
stock.adobe.com/standardowa
1 stycznia 2024 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące działalności agencji pracy - firmy zajmujące się pośrednictwem zatrudnienia będą musiały uzyskać stosowne potwierdzenie w nowym krajowym systemie.


reklama
W oświadczeniu prasowym z 26 maja Ministerstwo Pracy informuje, że surowsze przepisy mają wyeliminować nieuczciwe firmy z norweskiego rynku. - Schemat zatwierdzania [działalności agencji - red.] oznacza przede wszystkim, że firmy rekrutujące pracowników muszą udokumentować, że wypełniają już swoje ustawowe obowiązki. Na przykład muszą m.in. udowodnić, że pracownikom zapewnia się pisemne umowy o pracę i ubezpieczenie od wypadków przy pracy - czytamy w
komunikacie.
Grzywna w wysokości 15-krotnej stawki G
Nowe przepisy pozwolą Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet) nakładać kary finansowe na te agencje, które nie uzyskają zatwierdzenia - jak informuje resort, taka grzywna może wynieść nawet 15-krotność stawki G.
Od 1 maja 2023 stawka G wynosi 118 620 NOK
Ponadto, jeżeli dane przedsiębiorstwo wynajmuje pracownika z agencji pracy, która nie znajduje się w systemie, dany pracownik będzie mógł w sądzie domagać się stałego zatrudnienia. - Wydałam jasne instrukcje Inspekcji Pracy, aby priorytetowo potraktować monitorowanie, czy firmy spełniają warunki zatrudniania i wynajmowania pacowników przez firmy pośrednictwa pracy - mówi szefowa resortu Marte Mjøs Persen.
Nowy system zatwierdzania ułatwi firmom wybór uczciwych agencji pracy, uważa minister pracy.Źródło: Foto: Astrid Waller/regjeringen/Arbeids- og inkluderingsdepartementet
System zatwierdzania wchodzi w życie 1 stycznia 2024 r., z okresem przejściowym do 31 marca 2024 r.
Zakaz zatrudnienia tymczasowego w stołecznej budowlance
1 kwietnia 2023 (z okresem przejściowym do 1 lipca) w życie weszły zaostrzone przepisy dotyczące agencji pośrednictwa pracy. Ministerstwo Pracy wprowadziło m.in. rozporządzenie w sprawie ograniczonego geograficznie zakazu zatrudniania przez firmy pośrednictwa pracy dla branży budowlanej. M.in. nie ma już możliwości zatrudniania w firmach pośrednictwa pracy w tym sektorze w Oslo, Viken i dawnym Vestfold. Zakaz zatrudniania dotyczy wszystkich zawodów na placach budowy, o ile będą one objęte działalnością, która w przepisach obejmuje „prace budowlane”.
Arbeids- og inkluderingsdepartementet, MojaNorwegia