2

Co musi zrobić pracodawca:
- Wypowiedzenie pracy musi zostać doręczone osobiście przez pracodawcę lub wysłane listem poleconym. Dokument musi zawierać dane pracownika oraz informacje o terminach, w których zwalniany z pracy może ubiegać się o podjęcie negocjacji czy też wniesienie pozwu do sądu. Wypowiedzenie zyskuje moc prawną, gdy zostanie doręczone do rąk pracownika. Wypowiedzenie jest podstawą do prowadzenia negocjacji i wnoszenia pozwów sądowych. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi inną posadę w firmie, jeśli tylko jest to możliwe. Dotyczy to np. osób, które straciły certyfikaty czy też uprawnienia do wykonywania zawodu.
Prawa pracownika:
- Pracownik chcący zaprzestać wykonywania pracy musi dostarczyć pisemne wypowiedzenie pracodawcy. Może to być osobiste doręczenie pisma lub wysłanie go listem poleconym.
Pracownik może złożyć wypowiedzenie w dowolnym momencie, istnieje jednak obowiązek stawienia się na spotkanie z pracodawcą. Wypowiedzenie zaczyna się zazwyczaj od dnia rozpoczynającego kolejny miesiąc. Np. wypowiedzenie złożone 17 marca zaczyna obowiązywać 1 kwietnia, dlatego też pracownik musi stawiać się na swoim stanowisku do 31 maja. Odmowa pracy w okresie wypowiedzenia skutkuje niewypłaceniem wynagrodzenia.
Przed zwolnieniem pracownika, pracodawca musi się z nim spotkać, aby wyjaśnić przyczyny swojej decyzji. Pracownik ma prawo pytać i żądać wyjaśnień. Pracodawca powinien przedyskutować powód zwolnienia z przedstawicielem związków zawodowych. Pracownik może przyprowadzić na spotkanie z szefem przedstawiciela związków zawodowych oraz zażądać pisemnego wyjaśnienia powodu zwolnienia z pracy.
Podstawa do zwolnienia pracownika
Zwolnienie z pracy zawsze musi być uzasadnione obiektywnie, w nawiązaniu do pracodawcy, firmy i pracownika. Oznacza to, że pracodawca musi mieć dobry powód, żeby kogoś zwolnić. Przyczyną zwolnienia z pracy może być redukcja etatów, likwidacja działu lub niewypełnianie obowiązków określonych w umowie. Pracodawca nie może zwolnić podwładnych tylko dlatego, że ich nie lubi. To pracodawca ma obowiązek przedstawić powód zwolnienia z pracy. Jeżeli zwolnienie następuje z powodu redukcji etatów, pracodawca musi udowodnić, że faktycznie istnieje taka potrzeba. Wypowiedzenie nie jest uzasadnione, jeżeli pracodawca jest w stanie zaoferować pracę na innym stanowisku. Innymi powodami mogącymi doprowadzić do zwolnienia są, np. niestawienie się w pracy po upłynięciu urlopu, dotyczy to zwłaszcza pracowników, którzy mają rodzinę poza granicami Norwegii. Branie łapówek jest kategorycznie zabronione. W niektórych przypadkach podstawą do zwolnienia z pracy może być krytyka pracodawcy w mediach, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o firmie. Jednakże, krytyka pracodawcy i miejsca pracy, która nie przyczynia się do pogorszenia prosperowania firmy NIE JEST podstawą do zwolnienia. Notorycznie spóźnianie się do pracy, wychodzenie wcześniej, niż wynika to z ustalonego grafiku może skutkować wypowiedzeniem. Należy też zawiadomić przełożonych, jeżeli współpracownicy nie przychodzą o czasie. Zdradzanie tajemnic firmowych, sekretów produkcji nie jest dopuszczalne. Popełnienie czynu karalnego, który sprawia, że współpracownicy obawiają się o swoje życie, lub też skutkuje dłuższym pobytem w zakładzie karnym może być podstawą do zwolnienia z pracy.
Kłótnia z pracodawcą lub kolegami z pracy, różnice poglądów, nie mogą być przyczyną do zwolnienia z pracy (kłótnia klientem może być jednak powodem do zwolnienia z pracy). Pracodawca powinien zaoferować pomoc w wyjściu z nałogu osobom, które są uzależnione np. od alkoholu. Osoby pod wpływem alkoholu mogą zostać zwolnione z pracy, jeżeli są na stanowiskach np. pilota lub kierowcy. Jednorazowe przyjście do pracy pod wpływem alkoholu, jeżeli nie zagraża ono wykonywanym obowiązkom, nie może być powodem do zwolnienia z pracy. Popełnienie czynu karalnego, który sprawia, że współpracownicy obawiają się o swoje życie, lub też skutkuje dłuższym pobytem w zakładzie karnym może być podstawą do zwolnienia z pracy.
Wypowiedzenie w okresie próbnym
W okresie próbnym wypowiedzenie może nastąpić jedynie, gdy pracownik nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków, ma problemy z realizowaniem swoich zadań lub nie jest godny zaufania. Pracodawca musi jednak przeprowadzić wszystkie niezbędne szkolenia dla osoby będącej na umowie próbnej. Jeżeli tego nie zrobi, nie może wypowiedzieć pracy z wyżej wspomnianych powodów. Umowa na okres próbny musi być pisemna. Jeżeli nie podpisano umowy, warunki pracy reguluje Arbeidsmiljøloven, a w takim wypadku zwolnienie z pracy zawsze musi być uzasadnione obiektywnie, w nawiązaniu do pracodawcy, firmy i pracownika.
Wypowiedzenie w czasie choroby
Jeżeli pracownik zachoruje lub ulegnie wypadkowi i nie będzie zdolny do wykonywania obowiązków zawartych w umowie o pracę, pracodawca nie może go zwolnić przez pierwsze 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia choroby. Jeżeli jednak pracodawca zdecyduje złożyć wypowiedzenie zatrudnionemu, musi to uargumentować w inny sposób. Jeżeli powody zwolnienia nie będą wystarczająco jasne, zakłada się, że przyczyną wypowiedzenia jest choroba.
Wypowiedzenie podczas ciąży
Nie można zwolnić kobiety w trakcie trwania ciąży. Jeżeli jednak nastąpi zwolnienie z pracy w trakcie trwania ciąży, pracodawca musi udowodnić, że wypowiedzenie nastąpiło z innych powodów (muszą one stanowić ponad 50 % argumentacji). Podobnie dzieje się w przypadku urlopu macierzyńskiego.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
3
05-06-2017 21:04
2
0
Zgłoś
02-06-2017 21:17
2
0
Zgłoś