
Fot. Stkatteetaten |
W ubiegły czwartek usługa zamawiania i zmieniania kart podatkowych na stronie skatteetaten.no została niezwłocznie wstrzymana po tym, jak osoba niepowołana uzyskała dostęp do danych osobowych innych użytkowników.
Mimo iż minął już prawie tydzień, urząd skarbowy wciąż nie wykrył błędu, dzięki któremu było to możliwe.
Cała sytuacja przypomina bardzo mocno tzw. „sprawę Kennetha” z ubiegłorocznego sezonu rozliczeń podatkowych. Wtedy z powodu, że dane osobowe użytkowników pozostawały widoczne dla kolejnych osób logujących się do systemu Altinn, przez ładnych kilka dni nie można było składać zeznań podatkowych drogą elektroniczną, bo cały system został zamknięty. Tym razem jednak to nie portal Altinn jest źródłem kłopotów, lecz własne rozwiązanie urzędu skarbowego.
Bardzo niefortunny czas na awarię
W styczniu przez stronę skatteetaten.no karty podatkowe potrafi zamawiać nawet do 6000 osób dziennie. Innymi słowy, to bardzo kiepski moment na problemy tego typu, zwłaszcza, że wygląda na to, że obsługa techniczna urzędu skarbowego nie za bardzo ma pojęcie, jak się z nimi uporać.
- Nie udostępnimy ponownie tej usługi, póki nie będziemy mieli pewności, że powód pojawiania się błędu został odkryty i zlikwidowany. Nasi technicy oraz ludzie dostawcy rozwiązania pracują 24 godziny na dobę, szukając błędu we wszystkich możliwych miejscach i sprawdzając wszystkie hipotezy. Wiele z nich udało się nam już wykluczyć, czyli obszar poszukiwań znacznie się zawęził. Wierzymy, że krok za krokiem zbliżamy się do odkrycia źródła kłopotów. Kiedy tylko to się stanie, naprawimy błąd – obiecuje szef departamentu ds. skarbowych, Jan Christian Sandberg.
Rozwiązania alternatywne – telefon i poczta
Zazwyczaj urząd skarbowy nie dokonuje zmian kart podatkowych na telefon. Ale teraz, kiedy rozwiązanie elektroniczne zawiodło, pracownicy urzędu pełniący dyżury telefoniczne pomagają opanować sytuację. Dzwoniąc do urzędu pod numer 800 80 000 należy mieć przygotowane liczby, które maja znaleźć się we wniosku o kartę podatkową bądź jej zmianę.
Można również załatwić sprawę w sposób tradycyjny, tj. wysyłając podanie o kartę podatkową lub jej zmianę na formularzu papierowym. Formularz można ściągnąć ze strony skatteetaten.no lub zamówić, wysyłając SMS-a na numer 02111.
Zamawianie formularza SMS-em:
-
Aby otrzymać formularz zmiany karty podatkowej, należy w treści SMS-a wpisać: SKJEMA «spacja» 11-cyfrowy numer personalny
-
Jeśli ktoś spodziewa się zarobić mniej niż 39 950 koron, może zamówić tzw. kartę zwolnieniową (frikort), wpisując w treści SMS-a: FRIKORT«spacja»11-cyfrowy numer personalny
-
Jeśli ktoś ma więcej niż jednego pracodawcę, może zamówić kopię karty podatkowej, pisząc: KOPI«spacja»11-cyfrowy numer personalny
-
Aby zamówić kody PIN do systemu Altinn należy wpisać: PINKODE«spacja»11-cyfrowy numer personalny
Mniejsza lub większa zaliczka na podatek?
Jeśli ktoś obawia się, że ma odciąganą za małą zaliczkę na podatek dochodowy i w związku z tym będzie musiał potem dopłacać podatek , może temu zaradzić bez konieczności zmieniania kary podatkowej (choć to, naturalnie, też można zrobić. Zmiana karty podatkowej to podstawowe narzędzie do zmieniania wysokości zaliczki.). Jeśli chodzi o podwyższenie odciąganej zaliczki, pracownik może po prostu zwrócić się z odpowiednią prośbą do działu płacowego swojej firmy.
Jeśli natomiast ktoś życzy sobie, by pobierana zaliczka na podatek była niższa, musi zmienić kartę podatkową. Jeśli nie uda się tego zrobić na tyle szybko, by zmiana została uwzględniona już przy rozliczaniu pensji za luty, nie ma się czym martwić: wszystko wyrówna się w pozostałych miesiącach. Wyższa zaliczka w pierwszych miesiącach roku będzie oznaczać niższą zaliczkę w kolejnych.
Źródło: DinSide
To może Cię zainteresować
01-02-2013 10:59
1
0
Zgłoś